takip et takip et takip et
Gündem

18 Kasım 2019 - 341 Okunma

Gök kubbede hoş sedalar

Abone Ol

Vali Balcı ve Başkan Eroğlu: “Halk müziği bizleri toprağımıza bağlayan bir parça. Bu yarışmamızın birincisi düzenlendi ama biz bunu kurumsallaştıracağız.”

Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi işbirliği ile Kültür Sanat Tokat projesi kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen ‘Tokat 1. Altın Asma Halk Müziği Beste Yarışması’ programı Tokat’ta hoş bir seda bıraktı.

TRT’DE TOKAT’IN TANITIMI

26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda Cumartesi günü gerçekleşen programda TRT Ekibi çekimlerini yaptı, TRT’de yayınlanması için program kayıtları alındı. Tokat’ımızın kıymetli isimlerinden Edebiyat Öğretmeni, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Hasgül’ün sunumunu yaptığı Tokat’a dair tarihi, turistik tüm güzelliklerini dile getirirken ‘İnsan bu hayatta Tokat kebabını tatmadan ölmemeli” demesi büyük alkış aldı. Yarışmada finale kalan besteler TRT ses sanatçıları tarafından seslendirildi. Kültür Bakanlığı ve TRT sanatçılarımızdan oluşan jüri üyeleri arasında Tokatlı hemşehrimiz Necdet Kurt’a programın tertip edilmesindeki emeklerinden ötürü teşekkür edildi.

MÜZİK ZİYAFETİ

10 bestekarın yazdığı türküleri TRT sanatçısı Nazlı Öksüz (3 tane), Elvan Sevim (3 tane), Yılmaz Demirtaş (2 tane), Gürsoy Babaoğlu (2 tane) seslendirdi. Ayrıca jüri üyesi sanatçılar Tuğrul Şan, İbrahim Can, Necdet Kurt, Salih Turhan, Necmi Kıran ve Uğur Kaya da Tokatlı hemşehrilerimize müzik ziyafeti sundular.

SONUÇLAR

Elemeler sonucu finale kalan 10 eserin değerlendirildiği yarışmada Nazlı Öksüz’ün seslendirdiği “Tabakada Tütünüm” adlı bestesiyle 1’inci olan Uğur Top’a 10 bin liralık çek, Elvan Sevim’in seslendirdiği “Bir Dilbere Gönül Verdim Ezelden” bestesiyle 2’nci ve yine Elvan Sevim’in seslendirdiği “Tokat’ın Yolu Taştır” bestesiyle 3’üncü olan İsmail Tatar’a hem 7 bin 500 liralık hem de 5 bin liralık ödül çeki ve plaketleri akdim edildi. 7 eser sahibi (Yolcu Oldum Yola Düştüm – Veysel Aydı / İnsanız Biz Evvel Hak Muhammed Ali – Tekin Kireçci / Turhal’dan Ötesi – Hasan Özel / Suyun Kurusun Çördük – M. Halil Pazarlı / Tokat Ellerinde Bir Yar – Orhan İleri / Tokat Kalesine Çıktım Oturdum – Mehmet Cankat / O Bana Yeter – Tekin Kireçci) 2 bin 500 liralık mansiyon ödülü ve plaketleri ile taltif edildiler.

“TARIMA DA TANITIM DESTEĞİ VAR”

Tokat 1.Altın Asma Halk Müziği Beste Yarışmasının düzenlenmesinde Tokat’ın zengin bir asma alanına sahip tarım memleketi olmasının büyük bir etkisi olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat tarım memleketi, tarımın başkenti bizim de tarımı desteklememiz lazım. Bu etkinlik çiftçimize dost olmakla, tarıma, köylüye ve tarımla uğraşanlara destek olmakla ve hatta bunların ötesinde de kültüre ve sanata dost olmakla ilgili bir etkinlik. Biz de bir araya gelerek adına da altın asma diyelim dedik. Biliyorsunuz ki asma Tokat’ta çok meşhur. Türkiye’yi besliyor. Şu an da bizim 60 bin dönüm asma alanlarımız var. İnşallah 100 bin dönüm olacak. Tokat ekonomisine 100 bin dönümle beraber yaklaşık bir milyar gibi bir katkısı olacak. Bu etkinliğin ortaya çıkış kaynağı buydu.” dedi.

“TOKAT SAKLI BİR CENNET GİBİ”

Tokat’ın doğa, kültür ve turizm şehri olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat esasında doğa, kültür ve turizm şehri. Tokat saklı bir cennet gibi. Allah her şeyi vermiş. Tokat Türkiye’yi besleyecek potansiyele sahip. 775 bin dönüm alanı ve yedi büyük ovasıyla doğa anlamında çok zengin ve harika bir yer. Kültür desen Danışmentlilerden, Anadolu Selçuklularına, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine kadar bütün eserlerin görülebileceği tabiri caizse üstü açık bir müze gibi. El sanatları çok gelişmiş Tokat’ta. Tokat kadim bir şehir. Tokat demlenmiş bir şehir, demlenmiş bir millet. Tokat çalışkan, vatansever, misafirperver insanların yaşadığı bir yer. Ben Tokat’ı böyle resmediyorum. İnşallah bu yarışmamızın birincisi düzenlendi ama biz bunu kurumsallaştıracağız. İki, üç, on, yirmi diye gidecek. Halk müziğini seviyoruz. Müzik deyince benim aklıma insanların acılarını, sevinçlerini, hüzünlerini dillendiren bir şey geliyor. İyilik, adalet, yardımlaşma, güzellik duygusunun yaygınlaşması için Allah’a yapılan bir dua. Esasında halk müziği bizleri toprağımıza bağlayan bir parça. Bizi tarihimize, bugüne bağlayan ve gelecekte de mutlu, huzurlu bir şekilde bir arada yaşama azmimizi güçlendiren unsur. Çünkü bu ezgileri dinlediğimiz zaman hepimiz aynı duyguları hissediyoruz. Doğulusu, batılısı, kuzeylisi, güneylisi, kadını ve erkeği aynı duyguları hissediyor. Halk müziği bizim millet olma sürecimize katkısı olan bir unsurdur. Bu yüzden biz Tokat’ta el ele, gönül gönül’e bu işleri yapıyoruz. Tokat’ta bu zamana kadar bir sürü eser, hizmet yapılmış. Bizler de Tokat’ın, Tokatlı hemşehrilerimizin huzuru, refahı, zenginleşmesi için bu bayrağı hep beraber yorulmadan, yılmadan, yılgınlık göstermeden, canla, başla, aşkla, şevkle bir metre öteye götüreceğiz ve gelecek kuşaklara teslim edeceğiz.” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı’nın konuşmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı TRT ses ve koro sanatçılarına plaketlerini Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Yücel Bulut ve Kadim Durmaz takdim etti.

Tokat 1.Altın Asma Türk Halk Müziği Yarışmasının değerli jüri üyelerine katılım belgeleri ve hediyeleri Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu tarafından takdim edildi.

Yarışmanın Tokat’ın tanıtımına önemli katkılar sağlayacağını kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı ve Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Programa Vali Dr. Ozan Balcı ve eşi Sonay Balcı Hanımefendi, Tokat Milletvekilleri Mustafa Arslan, Yücel Bulut, Kadim Durmaz, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, Kosova Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, Devlet Eski Bakanı Metin Gürdere, Gazetemiz imtiyaz Sahibi Fatih Kılıç, basın mensupları, il protokolü ve davetliler katıldı.


" Gök kubbede hoş sedalar konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere Gök kubbede hoş sedalar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda Gök kubbede hoş sedalar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yorumlar (1 Yorum)

 • VEYSEL AYDIN

  Değerli Yetkililer.
  “Altın Asma Yarışması” ile ilgili haberinizi okudum. Haber Metni’nde soyadımın son harfi maalesef eksik yer almış. Ayrıca ben “Yolcu Oldum Yola Düştüm” adlı eserimi, hiçbir şekilde hiçbir maddi karşılık/(para) almadan, Tokat Halkı’na hediye ettim. Durumdan Tokat Valiliği haberdardır. Belki bu hususta da bir haber yapma gereği hissedersiniz.
  NOT:
  1) Bu sitede yer alan metne soyadımın son harfini ekleme imkanınız varsa eklemenizi rica ederim.
  2) Haberde, şahsıma verildiği belirtilen 2 500 lirayı, Tokat Valiliği aracılığı ile (sanırım) Tokat Valiliği, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağışlamış idim. Durumdan, hem Valilik Yetkilileri hem de yarışmayı düzenleyen ve koordine eden Tokat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri haberdardır.
  Sizleri, (önemli olabileceği düşüncesi ile) kendi adıma bilgilendirmek istedim. Kolaylıklar dilerim.
  Veysel AYDIN (0 533 718 91 47)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku