Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.211,97 -0,66%
Çeyrek Altın 2.036,00 -0,20%
Bitcoin 525107 -3.98545%
Ethereum 33411 -3.6715%
Yarım Altın 4.066,00 -0,37%
Tam Altın 8.104,35 0,73%
GİZEMLİ HAYIRSEVERDEN ENGELLİ BİREYE HEDİYE

GİZEMLİ HAYIRSEVERDEN ENGELLİ BİREYE HEDİYE

ABONE OL
10 Eylül 2020, 10:50:33

İsminin açıklanmasını istemeyen bir hayırsever Tokat’ın Almus ilçesinde yaşayan engelli Zuhal Şam’a akülü sandalye hediye etti.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir hayırsever, Tokat Gönüllü Turizm Elçilerine ulaşarak akülü engelli arabası hediye edeceklerini ve bu konuda kendilerine rehberlik etmelerini istedi. Sadece yaşadığı şehrin İzmir olduğunu söyleyen hayırsever, daha önce engelli arabası olmayan, arabayı aktif olarak da kullanabilecek yeterlilikte olan bir engelliye akülü araba göndermek istediğini ve isminin hiçbir şekilde açıklanmasını istemediğini belirtti. Hayırseverin istediği şartları yerine getiren Gönüllü Turizm Elçisi Fatma Esin Tuna, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla konuyu kamuoyuna duyurdu ve engelli arabası isteyen bireylere ulaştı. Yapılan çalışmalar neticesinde onlarca başvuru arasından Almus’ta yaşayan Zuhal Şam, akülü engelli arabası için uygun görüldü.

AİLEYE MÜJDELİ HABER VERİLDİ

Tokat’ın Almus ilçesinden Bülent Mirzaoğlu, sosyal medya üzerinden Fatma Esin Tuna’nın paylaşımını görerek, halasının 44 yaşında olan engelli kızı için akülü engelli arabasının kendilerine verilmesi için talepte bulundu. Mirzaoğlu, engelli yakınının tek başına yürüyemediğini, halasının da artık yaşlandığı için kızına bakmakta çok zorlanmaya başladığını belirterek kendilerine yardımcı olunmasını istedi. Sonrasında ailenin tüm bilgileri alındı ve hayırsevere ulaştırıldı. Hayırseverde Almus Siteler Mahallesi muhtarını arayarak bilgilerin doğruluğunu teyit etti.  O zamana kadar sürpriz olan girişimle ilgili muhtar ailenin yanına giderek müjdeyi verdi. 

Engelli birey Zuhal Şam’la ilgili bilgileri paylaşan Fatma Esin Tuna, “Zuhal 1976 Almus doğumlu. Ailenin ilk çocuğu ve doğuştan engelli olarak dünyaya geliyor. Doktor, doktor gezdiriyorlar, bir çaresini bulamıyorlar, hatta doktor bundan sonraki çocukların kız olursa yine aynı şekilde engelli doğma ihtimali var diyor Annesi Hatun Şam’a. Zuhal’ın iki kardeşi var ikisi de erkek ve onlar da İstanbul’da iş buldukları için taşınmışlar.  Zuhal 10 yaşına kadar hiç konuşmuyor ve yürüyemiyor, bir ilaç tavsiye ediliyor ve o ilacı kullandıktan sonra konuşuyor. İlkokul 4. Sınıfa kadar okuyabiliyor, çünkü ameliyat ve tedavi süreçleri giriyor araya, eğitimi yarım kalıyor. Zuhal tek başına bir yerlere gidemiyor, yanında mutlaka birilerinin olması ve ona birilerinin yardımcı olması gerekiyor o yüzden de tüm gününü evde geçiriyor ve yalnızlığa alışkın. Kalabalık ortamlar ve yeni tanıyacağı insanlar onda heyecan yaratabiliyor. Mütevazı evlerinde, mütevazı bir hayat yaşıyorlar.” Dedi.

“NE YÜCE BİR HAREKET”

2014 yılından itibaren aktif olarak Tokat Gönüllü Turizm Elçileri faaliyetlerinin takip edilmesi ve güven kazanılmış olmasının mutluluğunu yaşadığını belirten Tokat Gönüllü Turizm Elçisi Fatma Esin Tuna, “Ne yüce bir harekettir bu, akülü arabayı Tokatlı kardeşimize gönderen hayırsever Tokatlı değil, nereli olduğunu da bilmiyoruz. Hiç tanımadığı bir yerde yaşayan hiç tanımadığı bir insanın gözlerinde ışık, yüzünde tebessüm oluyor. Hayal kurabilmesine sebep oluyor. Hayaller kuruyor Zuhal, akülü arabasını sürmesini iyice öğrenecek, gezecek, parklara gidecek, markete gidecek ve her arabasına bindiğinde dualar gönderecek hediyesini gönderenlere.  Biz de böyle bir güzel, mutluluk verici olaya aracılık ve şahitlik etmiş olmaktan dolayı mutluyuz. Zuhal’ı tanımak için Almus’a ziyaretine gittik, Corona tedbirleri dolayısıyla evlerinin önünde maskeli ve sosyal mesafeli oturup sohbet ettik. Başka bir istediğin var mı diye sordum. Zuhal, “hiçbir şey istemiyorum” dedi. Güler yüzlü, heyecanlı bir melek tanıdık biz de.” İfadelerini kullandı.

ENGELLİ RAMPASI TALEBİ

Tuna, “O istemese de benim bir isteğim var Almus Belediye Başkanından, Zuhal’ın evinin önünde engelli rampası yok, kaldırıma çıkamıyor, evine arabasıyla giriş yapamıyor, bu küçük jesti de Almus Belediye Başkanı Bekir Özer’den istiyorum.  Gönüllülük faaliyetlerini herkese tavsiye ediyorum. Gönüllü faaliyetler benim en büyük mutluluğum, küçük bir zaman diliminde çok büyük işler yapabiliyoruz böylelikle.” Şeklinde konuştu.

gizemli hayirseverden engelli bireye hediye.fw
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments