takip et takip et takip et
Gündem

6 Ekim 2020 - 539 Okunma

GENÇLERLE DOĞRU İLETİŞİM KURMAK ÖNEMLİ

Abone Ol

KORONAVİRÜS SALGINI DÖNEMİNDE ÇOCUKLARLA İLETİŞİM

Ebeveynlere tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Ertuğrul Yaman, çocuklarla ve gençlerle doğru iletişim kurulmasının önemine vurgu yaptı.

Prof. Dr. Ertuğrul Yaman, dünyada yaşanan Koronavirüs salgını nedeniyle olağan dışı günler geçirildiğini, ebeveynlerin bu dönemde çocuklarla doğru ve sağlıklı bir iletişim kurmasının büyük önem arz ettiğini söyledi. Evde zaman geçiren çocuklar ve gençler için en verimli öğrenme yolunun neşeli ve eğlenceli vakit geçirdikleri yöntemler olduğunu kaydeden Yaman, bu sayede onların sıkılmadan daha hızlı ve daha kolay öğreneceklerini belirterek, “MEB’in EBA üzerinden uzaktan eğitim yoluyla sunduğu zengin içerikli programlar, çocukların eğitimi için yeterlidir. Sakın ola ki bu süreçte onları ders çalışma konusunda fazlaca baskılamayalım” dedi. Ailelere çocukların duygusal ve düşünsel gelişimleri için tavsiyelerde bulunan Yaman, ortak kitap okuma saatleri ile son derece yararlı sonuçlar alınacağını ifade etti.

SAĞLIKLI İLETİŞİMİN YÖNTEMLERİ

Koronavirüs salgını nedeniyle eğitim-öğretim çağındaki çocukların evde kaldıkları bir dönem yaşandığını söyleyen Yaman yaptığı açıklamada çocuklarla ve gençlerle doğru bir iletişim için önemine değindi. Sağlıklı iletişimin yöntemlerini anlatan Yaman, “Endişelerimizden bahsederken duygularınızı ve yorumlarınızı sakince anlatalım. İletişim esnasında, eğer bizi üzen tavır ve davranışlar varsa, sadece ona odaklanalım ve daha önce yaşadığınız benzer olaylardan bahsetmeyelim. Bir yandan onları anlamaya çalışırken bir yandan da bizlere güvenmeleri için sevgimizi şartsız sunduğumuzu hissettirelim. Unutmamak gerekir ki çatışmanın kazananı yoktur; böylesine hassas zamanlarda çatışmak, tartışmak bizleri büyük kayıplara uğratabilir. En uygun olanı, eşlerin kendi aralarında yüksek bir uyum sergileyerek çocuklara ve gençlere örnek olmaları, onlara moral ve motivasyon vermeleridir.” İfadelerini kullandı.  

ÖNCE SAĞLIK

Dünya’da yaşanan salgın hastalık sebebiyle olağandışı günler geçirdiğini söyleyen Yaman, “Bu süreçte, Devletimizin yetkili makamlarınca, gerekli ve zorunlu önlemler zamanında alınmış ve kararlılıkla uygulanmaktadır. Mevcut salgını en az hasarla atlatabilmek için; evde kalmak, kendimizi olabildiğince kalabalıklardan soyutlamak ve temizliğe dikkat etmek gibi bazı tedbirler öngörülmüştür. Bütün bu önlem ve kararlar çerçevesinde, zorunlu hâller dışında evde kalmamız hem kendi sağlığımız, hem sevdiklerimizin sağlığı hem de bütün toplumun güvenliği için büyük önem arz etmektedir.  Alışılmışın dışında, hep birlikte ailece evde zaman geçirdiğimiz dönemlerde, ister istemez kimi iletişim ve eğitim sorunları yaşanabilmektedir. Eğitim-öğretim çağındaki hareketli çocukların evde kalmaları beraberinde kimi iletişim çatışmalarını ve ders takibinde aksamaları beraberinde getirmektedir. Bu günlerde, neredeyse herkes, aşağıdaki iki önemli sorunun cevabını aramaktadır. Birincisi;   bu süreçte çocuklarla iletişimimizi nasıl daha sağlıklı ve uygun yürütebiliriz? İkincisi ise, evde kalma sürecinde çocuklarımızın derslerini aksatmamaları için nasıl bir yol ve yöntem izlenebilir?  Konuya geniş açıdan bakıldığında, sorunun temelde bir iletişim veya eğitim sorunu değil, öncelikle sağlıkla ilgili olduğu görülmektedir. Bizim önceliğimiz, çocuklarımızın ve aile bireylerinin sağlıklı olmasıdır. Eğitim de dâhil olmak üzere, hiçbir konu sağlıktan daha öncelikli değildir. Atalarımız, “her işin başı sağlık” derken en temel gerçeğe işaret etmişlerdir. Bu zorlu süreçte, en başta gelen önceliğimiz sağlığımızı ve bağışıklık sistemimizi koruyarak akıl, ruh ve beden sağlığı açısından zinde kalmaktır. Günümüzün diğer bir ihtiyacı da tedbirlere harfiyen uymak kaydıyla sabırlı, olumlu ve motivasyonlu bir bakış açısıyla yaşamanın yollarını bulmaktır. Hepimizin zor zamanlar psikolojisini yaşadığı şu günlerde umudumuzu yitirmeden, hem bugünün gereklerini yapmak hem de geleceğin inşası için, üstün bir gayretle çalışmak zorundayız.” Dedi.

İLETİŞİMİN SIRLARI

Anne ve babaların çocuklarına destek olmaları tavsiyesinde bulunan Yaman, “Hareketli bir yaşama alışkın olan çocuklar; dış dünyaya göre hareketsiz, kapalı ve kısıtlı olarak görünen evlerde kalmakta zorlanmaktadırlar. Bunun yanı sıra, ergenlik duygularının baskın olduğu bu yaşlarda gençler, sınırlandırılmaktan, kendilerine müdahale edilmesinden, akıl verilmesinden, çözüm ve öneri getirilmesinden hoşlanmazlar. Bunun yanı sıra yargılama, eleştirme, kıyas yapma ve ad takmaktan çok rahatsız olurlar. Aynı şekilde; hafife alınma, önemsenmeme, takip edilme gibi hareketlere karşı da tepkilidirler. Bütün bunların doğal sonucu olarak evde kimi iletişim sorunları yaşanabilmektedir.  Anne ve babaların bu sıra dışı dönemi dikkate almaları ve evlatlarını yalnız bırakmamaları gerekir.

Çocuklarımızla doğru ve sağlıklı iletişimin bazı sırları vardır. Sağlıklı ve olumlu iletişim için, biz yetişkinlere çok büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir: Öncelikle bizler, ne kadar kızgın ve endişeli olursak olalım; duygularımızı kontrol edip ani tepkiler vermeden, öğüt vermeden, damgalamadan, yorum yapmadan, sözünü kesmeden, hemen öneri getirip çözüm bulmaya çalışmadan çocuklarımızı dinleyebilmeliyiz. Çocuğumuzun da bizi dinlemesini istiyorsak, onu anladığımızı ifade ettikten sonra, en son kendi duygu ve düşüncelerimizi paylaşalım. Biz yetişkinlere göre dayanma güçleri daha zayıf olan çocuklarımızı, belli bir süre idare edelim. Örneğin, evde kalma sürecinde, onların görüşlerini alarak ev ortamlarını onların istediği şekilde geçici olarak düzenleyebiliriz. Kısa bir süre dünyaya onların gözünden bakabiliriz. İnanın bu bakış açısı bize de iyi gelecektir. Hepimizin içinde var olan o masum çocuğa bir fırsat verirsek bizler için de çok iyi olur.

Çocuklarla ve gençlerle doğru ve sağlıklı bir iletişim için bazı etkili yol ve yöntemler vardır: Öncelikle, “ben dili”ni kullanalım. ’Ben dili’ suçlayıcı değil, anlayıcı bir dildir. Bu yöntemle yapılan konuşmalar, anne babanın gencin davranışı karşısında ne hissettiğini iletir. Endişelerimizden bahsederken duygularınızı ve yorumlarınızı sakince anlatalım. İletişim esnasında, eğer bizi üzen tavır ve davranışlar varsa, sadece ona odaklanalım ve daha önce yaşadığınız benzer olaylardan bahsetmeyelim. Bir yandan onları anlamaya çalışırken bir yandan da bizlere güvenmeleri için sevgimizi şartsız sunduğumuzu hissettirelim. Unutmamak gerekir ki çatışmanın kazananı yoktur; böylesine hassas zamanlarda çatışmak, tartışmak bizleri büyük kayıplara uğratabilir. En uygun olanı, eşlerin kendi aralarında yüksek bir uyum sergileyerek çocuklara ve gençlere örnek olmaları, onlara moral ve motivasyon vermeleridir.” Şeklinde konuştu. 

DERS TAKİBİ

Çocuklar ve gençler için öğrenmenin birçok yolu olduğunu belirten Yaman, “Özelde çocuk eğitiminde, genelde tüm eğitimlerde, aslî anlayış şu dört temel üzerine kurulmalıdır: Sevgi, ilgi, bilgi ve bilinç. Sevgi ve ilgi gören bir çocuk, bilgi ve bilinci kendisi edinir. Esas olan iletişim kanallarının açık tutulmasıdır. Çocuk; kendini değerli, güvenli ve yeterli hissetmelidir. Ancak o takdirde, eğitime açık kalabilir.

Çocuk için eğitimin başlangıcı, anne-babanın varlığıdır. Onlardan alacağı sevgi ve şefkatle, hayatı tanımaya başlayan çocuk için, artık her şey bir eğitim sayılır. Çocuk eğitiminde kesinlikle ihmal edilmemesi gereken tek bir şey varsa, o da “sevgi”dir. Aile içinde çocuğa yeterli sevgi ve ilgi ortamı sağlanmazsa, çocuk mutlaka bunu başka yerlerde arayacaktır. Bunun için aile içinde eşlerin birbirine olan sevgisi mutlaka devam etmelidir. Sevgi ile başlayan bu eğitim süreci, kalbin ve aklın terbiyesi ile ilerleyen zamanlarda çocuktaki zihniyeti oluşturur. Zihniyet ise, şahsiyeti belirler.  Çocuklar ve gençler için, öğrenmenin birçok yolu vardır. Bu yollardan en verimli olanı, hiç şüphesiz onların neşeli, zevkli ve eğlenceli vakit geçirdikleri yöntemlerdir. Çocuklarımızın evdeki öğrenme süreçlerini neşeli, zevkli ve eğlenceli hâle getirmelerine izin verelim. İnanın daha hızlı ve daha kolay öğreneceklerdir. Böylelikle sıkılmadan vakit geçirecek, size yük olmayacak ve kolayca da öğreneceklerdir. Öte yandan, MEB’in EBA üzerinden uzaktan eğitim yoluyla sunduğu zengin içerikli programlar, çocukların eğitimi için yeterlidir. Sakın ola ki bu süreçte onları ders çalışma konusunda fazlaca baskılamayalım. Çocuğun esasen dört eğitim ve öğretim kanalı vardır. Bunlar; oyun, eğlence, spor ve sanattır. Bu kanallar en başında çocuğun doğal ihtiyaçlarıdır. Çocuk, yukarıdaki kanallar sayesinde hem ihtiyaçlarını karşılar hem de eğitim ve gelişimine devam eder. Çocuğun ilk başlardaki hayatı aslında bir oyun ve eğlenceden ibarettir. O hem eğlenir hem de öğrenir. Her ikisi de toprak, su, hava gibi temel gıdalardandır. Anne ve babalar olarak bizler; çocuklarımızla oyunlar oynayıp eğlenebilirsek, hem aslî görevimizi yerine getirmiş hem de çocuklarımız ve kendimiz için çok yararlı bir iş yapmış oluruz.

Böylesi bir ortamda, çocuklarımızın zorunlu olarak evlerde kalıyor olmalarını fırsata çevirebiliriz: Onların duygusal ve düşünsel gelişimleri için, birlikte birçok etkinlik yapılabilir. Örneğin; onlarla birlikte, çocukların hayal dünyalarını geliştirecek oyun ve etkinlikler yapılabilir. En önemlisi ise, “ortak kitap okuma saatleri” düzenlenebilir. Kitap okuma etkinliğinin son derece yararlı sonuçlar vereceğinden eminiz.

            Sonuç olarak yaşananların geçici olduğunu unutmaksızın; eşimizin, çocuklarımızın, ailemizin ve sağlığımızın kıymetini yeniden hatırlayalım. Çatışmayı değil, uzlaşmayı esas alalım. Çocuklarımızın ders takibi ve başarısı noktasında hiçbir endişeye gerek yoktur. Zira başarı biten bir süreç değil, devam eden bir yolculuktur. Yeter ki hepimizin sağlığı yerinde olsun! Kaybettiğimiz düşündüğümüz zamanlar ve imkânlar çok daha fazlasıyla önümüze gelecektir.” Diyerek açıklamasını tamamladı.


" GENÇLERLE DOĞRU İLETİŞİM KURMAK ÖNEMLİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere GENÇLERLE DOĞRU İLETİŞİM KURMAK ÖNEMLİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda GENÇLERLE DOĞRU İLETİŞİM KURMAK ÖNEMLİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku