Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.165,63 -0,05%
Çeyrek Altın 1.931,00 -0,36%
Bitcoin 434224 0.3384%
Ethereum 29659 -0.30528%
Yarım Altın 3.863,00 -0,34%
Tam Altın 7.655,54 -0,47%
Gelir Testi Başvuru ve Sorgulama İşlemleri

Gelir Testi Başvuru ve Sorgulama İşlemleri

ABONE OL
13 Ocak 2023, 01:23:34

Gelir testi işlemleri devletin sağlık güvencesi açısından istediği bir işlem süreciyle yürür. Burada kişiler gelirlerinin olmadıklarını ya da miktarlarının düşük olduğunu beyan ederler. Gelir testi herhangi bir işte çalışmayan, sigorta primleri bir yer tarafından ödenmeyen kişilere yapılır. Gelir testi başvuru ve sorgulama işlemleri biraz süre alabilmektedir.

Bu süreç içerisinde sabırlı olmak, kurumlara doğru bilgi vermek önemlidir. Aksi halinde cezalandırılmak mümkündür. İlk olarak ikametin bir yerde olması gereklidir. İkamet bulunan kaymakamlık bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden başvuru yapmak mümkündür. Bu adresten başvuru için bir form verilecektir.

Bu formu doldurup geri teslim edilmesi gerekmektedir. Form teslim edildikten sonra birimler gerekli incelemelerde bulunmaktadır. Bazen ev ziyareti, bazen banka hesaplarının incelenmesi gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Gelir Testi Nedir?

Gelir testi kişilerin gelir durumlarını beyan eden testtir. Herkesin yapması zorunlu olan bir test değildir. Bu nedenle özel gruplara bu test yapılır.

Bu kişiler arasında şunlar sayılabilir:

 • 25 yaşını doldurmuş, üniversite mezunu ve herhangi bir işte çalışmayan evlatlar.
 • 18 yaşını doldurmuş, tahsili devam etmeyen evlatlar
 • İşsizler
 • Muhtaçlar

Bu grup dışında da birçok kişi gelir testine ihtiyaç duyarlar. Çünkü gelir testi olmadan sağlık sigortaları mümkün olamamaktadır. Bu da “Gelir testi nasıl yapılır?” şeklinde araştırmaların kaynağını oluşturur.

Gelir Testine Tabii Bireyler Kimlerdir?

Gelir testine birçok kesimden birçok insan tabiidir. Bu kişiler gelir testini doldurmadan sağlık sigortası yapamamaktadırlar. Özellikle geliri olmayan kişiler gelir testi formu doldurarak başvuru yapmalıdırlar. Bu şekilde gelir durumlarının tespiti sağlanabilmektedir. Geliri olmayan kişilerin ihtiyaçları devlet tarafından giderilmektedir.

Bu ihtiyaçlar çeşitli alanlarda ve niteliklerde olabilir. Ayrıca yardımın edilip edilmeyeceği ilgili vakıf tarafından belirlenmektedir. Bu durum da gelir test sonucuna göre yorum yapmak doğru olacaktır. Gelir testi açısından ihtiyaç duyulan bir diğer nokta da başvuru sonucunun beklenmesidir.

Başvuru sonucuna göre kişilerin sağlık sigortası için ödeyecekleri prim belli olmaktadır. Bu prim olmayabilir de. Yani asgari ücretin 1/3’üne kadar olan gelirlerde prim ödenmesi olmamaktadır. Bu sosyal devlet anlayışının gereği olarak benimsenmiş bir maddedir. Bu madde kapsamından yararlanan birçok vatandaş vardır.

Gelir Testi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Sağlık sigortası olmayan kişiler gelir testi yaptırmak durumundadır.

Gelir testi yaptırmak temel olarak 3 aşamadan oluşmaktadır:

 • İkametgah
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinden Başvuru
 • Sonuç

Bu aşamaları tamamladıktan sonra gelir testi tamamlanmış olur. Gelir testi başvurusu nasıl yapılır şeklinde sorular gelmektedir. Başvuru için ikametin olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaat etmek gereklidir. Aksi takdirde bir başvuru yapmak mümkün değildir. Bu başvuruda doğru bilgiler paylaşılmalıdır.

Ayrıca istenilen bilgiler eksiksiz bir şekilde tamamlanmalıdır. Daha sonrasında bir araştırma yapılacaktır. Bu süreç boyunca sabırlı olunması önerilir. Süreç tamamlandığında ortalama gelir tutarı hesaplanıp ona göre bir gruba dahil edilmektedir. Bu grup dahilinde de belirli ödemeler belirlenmektedir. Ödemelerin düzenli yapılması ile sağlık sigortasından faydalanmak mümkün olmaktadır.

Gelir Testinde Dikkate Alınan Kriterler Nelerdir?

Gelir testinde birçok kriter dikkate alınmaktadır.

Bunlardan bazıları şöyledir:

 • Aylık gelir,
 • Aile kendi konutunda ya da kira ödemeden bir başkasının evinde oturuyorsa, evin bedelinin 1/240’ı,
 • İş yerleri için bedelin 1/240’ı,
 • Ailenin oturmadığı konutu varsa bunun da 1/240’ı,
 • Aile oturmadığı konutu kiraya vermişse, o konutun kira bedeli,
 • Arazi ve tarlaların bedelinin 1/240’ı,
 • Binek otomobil bedelinin 1/120’si.

Bu kriterler dışında da kriterler söz konusudur. Gelir testi sonucu bu kriterlerin değerlendirilmesi sonucunda elde edilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları kaymakamlık bünyesinde hizmet vermektedir. Gelir testi işlemi bu vakıflar aracılığıyla yapılmaktadır. Gelir testi yaptırmak ücretsizdir. Gelir testi için gerekli evraklar düzenlenmelidir. Gelir testi alt limitasgari ücretin 1/3’ü veya daha azı olanlar için devlet tarafından karşılanmaktadır.

Kişiler gelir testi yaptırdıktan sonra vakıfın incelemesi sonucunda bir sonuç oluşmaktadır. Bu sonuç dahilinde ödenecek prim tutarı belli olmaktadır. Prim ödemeleri düzenli bir şekilde sağlanarak sağlık sigortasına sahip olmak mümkündür.

İkametgah İşlemleri

Gelir testi işlemlerinde ikametgah işlemleri önem arz eder. Ertelenmiş ya da yapılmamış ikametgah değişikleri yapılmalıdır. Çünkü yaşanılan yerin kaymakamlığına başvuru yapmak gereklidir.

Bu kapsamda önemli bir yere sahip olan bilgiler de şunlardır:

 • Öğrenciler adres değişikliği yaparak öğrenci evlerini adresleri göstermelidir.
 • Farklı hanede yaşayan kişiler güncel ikametgah adreslerini bildirmelidir.

Çünkü bu işlem yapılmadığında o hanede yaşayan kişilere ortak bir gelir tespit edilmektedir. Gelir testi sonucunu etkileyen faktörler arasında o evde yaşayan diğer kişilerin gelirleri de yer almaktadır. Bu kapsamda gelir testi adres değişikliği yapıldıktan sonra yapılmalıdır.

Kaymakamlığa Başvuru

Kaymakamlık bünyesinde yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının bir görevi de gelir testi yapmaktır. Sosyal devlet anlayışı sonucu bu hizmet ücretsiz olarak verilmektedir. Bu hizmette değerlendirmeler yapıldıktan sonra sonuç elde edilmektedir.

Aylık yapılan teste göre gelir testi asgari ücretin üçte biri ve daha altında olan kişilerde prim çıkmamakta, devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu da sosyal devlet anlayışının önemli bir göstergesidir. Genel itibariyle kaymakamlık binasında bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı bazen farklı yerlerde de bulunabilmektedir.

Başvuru esnasında istenilen evrakların tamamlanarak gidilmesi avantaj sağlayacaktır. Aksi takdirde evrakların tekrar temini, gün kaybı, enerji kaybı gibi sonuçlarla karşılaşılabilir. Kişiler başvuru işlemlerinde doğru bilgileri vermekle yükümlüdür.

Gelir Testi Sonucu Öğrenme

Gelir testi başvuru yapıldıktan sonra başvuru sonucunun öğrenilmesi gereken bir testtir. Çünkü bu test sonucunda belirli prim ödemeleri çıkabilmektedir. Prim ödemelerinin sağlanması ile sağlık sigortasına sahip olmak mümkündür. Gelir testi borcu sorgulama, gelir testi sonrasında yapılacak ilk iştir. Son sigortalılık tarihinden gelir testi sonucuna kadar olan tarihte yapılmamış olan sigorta işlemleri için borç çıkabilmektedir.

Bunun sorgulanması SGK yani sosyal güvenlik kurumu aracılığı ile sağlanabilir. Gelir testi sonucunda çıkan borç ödendiği takdirde sağlık sigortası hizmetinden faydalanmak mümkündür. Sağlık sigortası olmayan, işsiz durumda olan kişiler gelir testi yaptırmak zorundadır. Aksi durumda sağlık sigortasına sahip olmaları mümkün değildir.

E-Devlet Gelir Testi Sonucu

Gelir testi başvuru yaptıktan bir süre sonra açıklanmaktadır. Gelir testi başvurusu e-devlet üzerinden sonuçları kontrol edilebilmektedir. Başvuru sonuçları e-devlet üzerinden kontrol edilebilirken başvuru sadece fiziksel olarak yapılabilmektedir. Online platform üzerinden başvuru imkanı yoktur. E-devlet kişilerin yol ve işten kayıplarını önlemek adına devlet tarafından hizmete sunulmuş bir online bilgi alma hizmetidir.

Bu hizmetten faydalanarak birçok işlemi kolayca yapmak mümkündür. Bu işlemler arasında gelir testi sonucunu öğrenmek de yer alır. Gelir testi sonucu hakkında bilgiyi edinmek isteyenler e-devletten sonuçlarını öğrenebilirler.

E-Devlet’e giriş için bir şifrenin olması gereklidir. Şifresi olmayan kişiler PTT şubelerinden e-devlet şifrelerini alabilirler. Gelir testi sonucuna göre SGK üzerinden sonuç onaylatmak bazı durumlarda gerekebilmektedir. Bu durumun takibi kişinin sorumluluğundadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments