takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

13 Mart 2020 - 10:07:41 - 308 Okunma

GAZİ MAHALLESİNDE GAZİ

Gazi Can emekçi bir babanın, annenin çocuğudur. Dört kız kardeşin tek erkek evladıdır. Babası Tokatta oturduğu yıllarda geçim derdine düştüğünden sık, sık gurbete çalışmaya gidermiş. Yolu Adana, Mersine düşer. Beş çocuklu kadın beyinin gönderdiği parayla, gecekondulu dam evinde yaşama mücadelesini verir. Baba gurbette tatlıcılık mesleğini öğrenir. Memleketine gelince boş durmaz tatlı yapıp satar. Mahalleli lakabına (tatlıcı) adını takarlar. Çocuklarına tatlıcının çocukları, karısına tatlıcının karısı diye hitap ederler.

                Baba memleketinde geçim parası bulamayınca tekrar düşer yollara. Bu sefer yolu İstanbul’dur. Çocuklar ne bulduysa giyer, ne bulduysa yer yaşarlar. Baba hasreti sevgisi bir başka acıtır iç dünyalarını. İstediklerini alamaz yiyemez, giyemezler. O dönemin yoksulluk dönemi der, çevresindeki komşularının yaşantısına bakıp mutlu olurlardı. Kadın, oğlunu ve kız çocuklarını okutur. Gazi öğretmen olur, Yozgat, Sorgun’a öğretmen olarak atanır. Kızları da hemşire memur, ev hanımı olarak hayata atılırlar.

                Gazi Can sonraki yıllarda Tokat sigara fabrikasına girer. Evlenir bir kızı, birde oğlu olur. Emekli olduğu yıllarda Tokat sigara fabrikası da yabancı ülke firmalarına satılmıştır. Yabancı firma ile de birkaç yıl çalışan Gazi, İstanbula gelerek Gazi mahallesinden iki ev bir dükkân alarak yerleşir.

                Gazi Can, Gazi mahallesine yerleşmiş ormanında mangal keyfini yapar, kahvede oyununu oynar. Hayatından memnun musun? Diye sorduğumda. “ Ben hayatımdan memnunum. İstanbul’a tekrar gelecek olsam yine bu semte gelirdim. Buranın ormanı benim Anadolu’da olduğumu hatırlatıyor.” Gazinin babası; “ Çocuklarına İstanbul’a gelmeyin, burası yoksullar için zor memlekettir. Bura afsunludur, bir kez suyunu içen buradan ayrılmaz.” Derdi. Sonunda tüm çocukları evlenip İstanbul’a yerleşmişlerdi.

                Gazi mahallesinde, Gazi’nin evine gittik. Misafir severliği, olayları derinden ve samimi konuşması yıllara dayanan dostluğumuzdan geliyordu. Söz konusu giyimden ve yokluk yıllarına gelip dayandığında; “ Süleyman kardeşim, çocukken ve gençken herkesin giyimine kuşamına imrenir dururdum. Ne yalan söyleyeyim alıp giyemezdik. İçimde öyle bir acı oturmuş ki şimdi istemediğin kadar giysim var evde.” Beni kar dolabının önüne götürdü; “ Bak şurada en az 150-160 gömleğim var. Şurada 60 ile 70 arasında pantolonum var. Şu kışlık paltolar, pardösüler Sekiz adet. Gördüğün şunlar, tişörtler genellikle tek renklidir. Bunları ben atlet yerine kullanıyorum.”  Gazi anlatırken benim sesim soluğum kesilmiş yıllara meydan okuyan bir öfkenin çığlıkları tüm vücuduna yansımış gibiydi. Gazi; “ Gömleklerimin bazılarına daha kolumu sokmuş değilim. Pantolonların birçoğunu mağazadan aldığımdaki katlı şekliyle duruyor. Biliyor musunuz bunların her biri ünlü markadır. Sıradan bir giyecek asla alıp evime getirmem.”  “ Bu gömlekleri her iki günde birini giysen 365 gün de sıra ancak gelir. “ Gazi, yüzüme baktı acı acı gülümsedi. Kolumdan tutup ayakkabı dolabına götürdü;” Bu ayakkabılar ve botları giymeme daha sıra gelmedi!”

                Gazi beni evinin başka bir köşesine sokmadan,”Hadi be kardeşim yaptığın çay acıdı birer bardak içelim.” Diyerek salona oturduk. Sohbet, muhabbetle ayrılık zamanı gelmişti. Vedalaşıp Gazi’den ve Gazi mahallesinden ayrıldım.

                Çocukluk zamanında bırakılan anı izleri büyüyünce derinleşip, katmerleşerek yaşamının her bölgesine yerleşiyor. Küçükken alamadığı eşyaları, parası olup da markalı aldığı giysileri giyememek bence ikisi de yokluğu yaşamak olsa gerek. Bazı insanlar sevgiyi paylaşmakta, bazıları elde ettiklerini bir kenarda saklayıp seyretmekte buluyormuş. İnsan zamana göre kendini yetiştirip, geliştirirse okuyup araştırırsa belki geçmişindeki ezik duygularının bir kısmını bir kenara atabilir.

                Paylaşmanın, yardımlaşmanın bir kardeşlik duygusuyla gelecek günlere selam olsun.

Süleyman Erkan 08- Mart-2020 Çarşamba. Hasköy-Beyoğlu-İstanbul.

"Süleyman Erkan" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku