takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

10 Ocak 2020 - 12:44:35 - 273 Okunma

GAZETECİLER GÜNÜ

Edebiyat Fakültesine kayıt olmadan önce Aksaray’da Vatan Caddesinde Gazetecilik Yüksek Okulu vardı.  İlk uğradığım yerlerden biri de orası oldu.

Gazetecilik okuluna kaydolmak…

Gençlik hayallerimden biriydi. Kim bilir belki takip ettiğimiz yazarlar, belki de okuduğumuz gazeteler bizi böyle bir hayale sevk etmişti.

Okula kaydolduk kaydolmasına da hayat bizi başka yola sevk etti. Edebiyat okuduk…

Hiç gazetecilik yapmadınız mı? Diye sorarsanız buna birkaç türlü cevap verebilirim.

Okul harçlığımı çıkarmak için bir süre gazete sattım.  Cağaloğlu’nda gazete toptan satış bürosundan her akşam yüz tane gazete alır, Eminönü’ne inerdim.

Galata Köprüsünün karşısında “Tercüman, Hürriyet, Milliyet! Yarının haberlerini bugünden okuyun… Gazete… Gazeteci!..” diye avazım çıktığı kadar bağırıyordum.

Yüz gazeteyi o zamanki parayla yüz liraya alıyordum.  Her gazetede bana on yedi kuruş kalıyordu. Yüz gazetede on yedi lira… 1975’li yıllarına göre bir talebe için on yedi lira iyi paraydı. Soğuk kış akşamlarında bu mesleği bir süre devam ettirdim. Neden sonra bıraktım.  Eminönü’nde gazete satarken zamanın en meşhur aktörlerinden biri sesime geldi: “Evlat, Tercüman’dan başka gazete yok mu? Tercüman, Tercüman, diye bağırıp duruyorsun?” diye sormuştu. Galiba Hüseyin Baradan’dı. Onu çok iyi tanırdım, arkadaşlarla “Geliyor Hüseyin Baradan, çekilin aradan!” diye şaka yapardık. Ben de: “Elbette var!… Tercüman güzel gazetedir. Bizim gazetemiz!” diye cevap verince gülmüş, başımı okşamış “Ver bakalım şu sizin gazeteden bir tane!” demişti. Beş lira uzatmıştı. Üstünü verirken  “sen öğrencisin kalsın harçlık yaparsın!” diye söylemişti.

Yine gençlik yıllarımda Sezai Karakoç’un çıkardığı “Diriliş” dergisini aylarca Cağaloğlu ve çevresinde dağıttım.

Kırk, kırk beş yıldır da mahalli gazetede köşe yazarlığı yapıyoruz. Tabii, yazdığımız yazılar daha önceleri yalnız mahalli gazetelerde değil, Milli Gazete, Türkiye gibi, Son Sayfa yaygın basında da zaman zaman yer aldı.

Gazetecilik zor meslek…    Meşakkatli, sıkıntılı, zorlukların, tehlikelerin olduğu kadar heyecan ve coşkunun da olduğu zevkli bir meslek…

Bu zorlu meslekte nice gazeteciler canlarından olmuş, niceleri yaralanmıştır.

10 Ocak Gazeteciler Günü münasebetiyle bütün gazeteci kardeşlerimin günü kutluyor, ebediyete göç edenlere de Allah’tan rahmet diliyorum…

Mehmet Emin ULU

"Mehmet Emin Ulu" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku