takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

21 Nisan 2020 - 21:39:59 - 509 Okunma

FUTBOL EKONOMİSİ ÇÖKERKEN

Tüm dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran virüs enfeksiyonu dünya ekonomisini çökertirken, sporun bundan etkilenmemesi mümkün olamıyor. Ülkemizde ve Avrupa’da tüm müsabakalar iptal edilirken, yapılmayan maçlar ve antrenmanlar sportif performansı da maalesef olumsuz etkileyecektir. Avrupa ve ülkemizde en göze çarpan spor dalı futbol olduğu için biz biraz bunun üzerinde duracağız. Spor yazarı Hayri ÜLGEN ve Göztepe Spor Teknik Direktörü İlhan PALUT hafta içinde yaptıkları açıklamalarda mevcut sezonda futbolcu ve teknik heyetlerin artık zor para alacaklarını, 2020 – 2021 sezonunda ise futboldaki rakamların %60 oranında düşebileceğini, altyapısı iyi olan takımların ligde tutunabileceğini ve pek çok futbol takımının kapanabileceğini ifade ettiler. Diğer taraftan Türkiye Süper Futbol Ligi yayıncı kuruluşu maçların oynanmaması nedeniyle kulüp ödemelerini yapamayacağını bildirmiştir. Bizim de kanaatimiz bu yöndedir. Gerek kamu gerekse özel sektör futbola ayırdıkları bütçelerde çok ciddi kesintiye gidecekler, bu durum da pek çok futbol kulübünü kapanmanın eşiğine getirecektir. Real Madrid Futbol Takımı ve Beşiktaş Futbol Kulübü futbolcu alacaklarının ancak %30’unu verebileceklerini tebliğ etmişlerdir. Futbol seyircisinin psikolojik olarak seyirden kopması ise daha dramatik bir konudur. Futbol seyircisini tekrar sahalara döndürmek son derece zor olacaktır. İçinde bulunduğumuz sezon futbolcu ve teknik heyetler alacakları sebebiyle, Türkiye Futbol Federasyonu, FİFA ve UEFA’ya başvurduklarında olumlu yanıt almaları zordur.

TOKAT’I SEVMEK TOKATSPOR’LA BAŞLAR

29 Haziran 2018 tarihinde genel kurul ile şirketleşme kararı alan ve bu kararla infilak eden Tokatspor’umuzun bu pandemi sürecinden nasıl sıyrılabileceği muammadır. Bilindiği gibi biz A.Ş. yapısının artık tamamen kanserli bir hale dönüştüğünü ve bu kanserli yapının sökülüp atılması dışında bir seçenek olmadığını ısrarla vurguluyoruz. Bu pandemi dönemi yeni Tokatspor Futbol Kulübünün amatör bir ruhla kurulması için bir fırsat olabilir mi diye bir grup futbolseverle düşünüyor ve bu amaçla istişarelerde bulunuyoruz. Varmış olduğumuz sonuçlardan bir tanesi yeni Tokatspor F.K.’nın yapılanması içinde mutlaka Tokat Belediyesinin yer alması ve desteğinin kesinlikle gerektiğidir. Bunun en büyük nedeni Tokat Belediyesinin içinde yer alacağı yeni futbol kulübü yapılanmasına, şehir halkının ve futbolseverlerin aidiyet duygusu içindir. Tokat Belediyesinin içinde olacağı yeni futbol yapılanması, 1969’daki kurucu iradenin 2020 yılında yeniden tecelli etmesi anlamına gelecektir. Bu konuda başta sayın belediye başkanımız ve meclis üyelerimizin de benzer kaygılar içinde olduğunu düşünüyor ve biliyoruz.  Kanaatimizce Tokat Futbol Kulübü yeni yapılanması mayıs ayı içinde belirlenmeli, Uzunburun’daki tesisler temmuz ayı gibi yeni yapılanmaya tahsis edilmeli ve 2020 – 2021 sezonu hazırlıkları da federasyon takvimi dikkate alınarak başlatılmalıdır. Virüs salgını nedeniyle küçülecek futbol ekonomisi içinde çılgın paralar harcamadan, altyapı ağırlıklı bir takımın amatör bir ruhla 2020-2021 sezonunda mücadeleye başlaması mümkün olabilecektir. Bu kapsamda yeni kurulacak veya devir alınacak bir takımla il amatör veya Bölgesel Amatör Ligden (BAL Ligi) mücadeleye başlanması ilimizin siyasi ve bürokratik kadrolarının TFF’ye yapacakları girişimlerle mümkün olabileceği kanaatindeyiz. Burada ilçelerimizin futbol kulüplerinin, ilçe milliyetçiliğini bir kenara atarak amiral gemisi Tokat’a gerekli desteği vereceklerini ummak istiyoruz. Unutulmamalıdır ki merkezi güçlü olmayan bir yapılanmanın, uç noktaları da zayıf olacaktır. İnsanların doğdukları ve yaşadıkları köy, belde ve ilçeleri sevmeleri, yüceltmeleri kadar doğal bir şey olamaz. Ancak bir binanın odalarını konforlu bir hale getirirken merkezi yapının ihmal edilmesi tüm binayı nasıl tehlikeye düşürecekse, Tokat merkezin spor ve futbol yapılanmasındaki eksikleri de görmek ve dillendirmek durumundayız. Bu kapsamda ilçelerimize göre spor ve futbol temsili noktasında eksiye düşen Tokat şehrimizin ana gövdesini onarmak ve destek vermek durumundayız.

2020 YILINI ISKALAMAYALIM..!

İçinde bulunduğumuz coğrafyada ülkemiz ve Avrupa ülkelerinde bir spor dalı olarak futbol, futboldan öte anlamlar içeren bir kavramdır. Futboldan hoşlanmasanız bile Yeni Tokatspor’u sevmek ve desteklemek bu şehirde yaşayan, nefes alan ve gurbetteki tüm hemşerilerimizin ödevidir. Türkiye’nin neresinde olursa olsun yolda 60 plakayı görünce kalbi daha hızlı atan hemşerilik bilincinin tavan yaptığı kavram öncelikle yeni Tokatspor Futbol Kulübü olacaktır. Bu konuda gayret gösteren herkes ve her kesim,  başta sayın belediye başkanımız ve meclis üyelerimiz adlarını bu şehrin tarihine altın harflerle yazdıracaklardır. 26 Haziran 1969’da şehrimizin maşeri vicdanıyla kurulan ve 50 yıldan bu yana yaşatılan Tokatsporumuz, 2020 yılında yeni bir şahlanış ve gayretle, yeni Tokatspor Futbol Kulübü olarak inşallah yeniden tarih sahnesine çıkacaktır.18.04.2020, Tokat

Dr. Mete BAYBURTLU

Tokatspor Kongre Üyesi,

metebayburtlu1968@gmail.com

"Mete Bayburtlu" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
Şekilli Nick Güçlü Manşet Led TV Ölçüleri tokat evden eve nakliyat