takip et takip et takip et
Gündem

8 Temmuz 2020 - 499 Okunma

FIRSATÇILAR PİYASAYI DURGUNLAŞTIRDI

Abone Ol

YENİ YÖNETMELİK ‘AYAKÇI EMLAKÇI’LARI BİTİRECEK

Konut sektöründe yaşanan hareketliliği Emlakçılar Derneği ile görüştük.

Emlakçılar Derneği Tokat Şube Başkanı Dilek Eroğlu, konut sektöründe faiz oranlarının düşmesiyle ani fiyat artışlarına giden fırsatçıların piyasayı durağanlaştırdığına işaret etti. Emlakçılık mesleğine yaşanılan sorunları dile getiren Dilek Eroğlu, emlak alanında çıkacak olan yeni yasa ile birlikte emlakçılık mesleğinin saygınlığının artacağını ifade etti. Kayıtlı emlakçılar dışında gayrimenkul satışı yapanlara ‘ayakçı’ dendiğini vurgulayan Eroğlu, bu kişilerin yeni düzenleme ile konut satışı yapmaları durumunda büyük cezalar ödeyeceğini ifade etti.

Devlet bankalarının kredi paketlerinin açıklamasının ardından konut kredilerine rekor faiz indirimi sunuldu. Emlak piyasasında yoğun bir hareketlilik başlarken kredi imkanlarını fırsata dönüştürmek isteyen fırsatçılar fiyatları yukarı çekti. Daha önce gazetemizde işlediğimiz konut sektöründe yaşanan hareketli sürece dair yeni bir değerlendirme geldi. Emlakçılar Derneği Tokat Şubesi üyeleri ile yaptığımız değerlendirmede pandemi sürecinde emlakçıların yaşadığı sorunlar, değişen tüketici alışkanlıkları, faiz oranlarındaki indirimin piyasaya etkisine ilişkin fikir alışverişinde bulunduk. Gazeteci Fatih Kılıç, vatandaştan gelen şikayetleri emlakçılara iletirken, emlakçıların yaşadığı sorunlar ve taleplerini de dinledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde devlet bankalarının kredi desteklerini açıkladı. Buna göre kamu bankalarında tarihin en düşük konut kredi faizi vatandaşlara sunulmaya başlandı. Rekor seviyede gerçekleşen bu faiz indirimi sonrası konut satışlarına büyük ilgi gösterildi. Emlak piyasasında yoğun bir hareketlilik başlarken konut fiyatlarında geçtiğimiz döneme göre artış görüldü. Vatandaşlar kredi işlemleri için bankaların yolunu tutarken artan fiyatlara tepki gösterdi. Artan fiyatlara yönelik vatandaşlar mülk sahiplerine sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Artan fiyatlar yüzünden mağdur olduklarını ifade eden Emlakçılar Derneği Tokat Şube Başkanı Dilek Eroğlu, faiz oranlarının düşmesiyle ani fiyat artışlarına giden fırsatçıların piyasayı durağanlaştırdığına işaret etti. Konutlardaki fiyat artışlarının emlak sektörünün durmasına neden olduğunu vurgulayan Eroğlu, “Koronavirüs bizi etkiledi, yaklaşık 2 ay iş yapamadık. Daha sonra piyasanın düşmesi yüzde 50 olumlu yüzde 50 olumsuz etkiledi. Vatandaşlarımız gibi mağdur olan emlakçılarımız da oldu. Faizin düşmesiyle birlikte ilk 10 gün satışlarımız çok iyiydi. Ama daha sonra müteahhitler ve ev sahipleri fiyatları artırınca bizim satışlarımıza da yansıdı. Örneğin geçen ay dört tane ev sattıysak bu ay iki tane satabildik. Vatandaş mesela evini 400 bin liraya ilana koyuyor bunu 475 bin yap diyor. Ya onun dediği rakama uyacaksın öyle satacaksın ya da satmayacaksın. Bizim vicdanen iptal ettiğimiz çok satışlarımız oldu. Fiyatların yükselmesiyle iptal ettiğimiz satışlarımız, tapudan dönen satışlarımız oldu. Bu konuda emlakçılar derneğinin yaptırımı olmuyor ama biz kendimiz bu satışı yapmıyoruz diyerek tepkimizi koyuyoruz. Ama daha sonra başka emlakçıya gidip onlarla anlaşabiliyorlar bu konuda. Yeni yasa bu durumu engelleyecek.” diye konuştu.

‘AYAKÇI EMLAKÇI’LAR BÜYÜK SORUN TEŞKİL EDİYOR

Öte yandan emlakçılık mesleğine yaşanılan sorunları dile getiren Dilek Eroğlu, emlak alanında çıkacak olan yeni yasa ile birlikte emlakçılık mesleğinin saygınlığının artacağını ifade etti. Kayıtlı emlakçılar dışında gayrimenkul satışı yapanlara ayakçı dendiğini vurgulayan Eroğlu, bu kişilerin yeni düzenleme ile konut satışı yapmaları durumunda büyük cezalar ödeyeceğini ifade etti. Yasanın çıkmasının ardından Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanların satış yapamayacağını ifade eden Eroğlu, şunları kaydetti:

“Ayakçı emlakçılar çok fazla; öğretmenler, memurlar, hastanelerdeki güvenlikçiler, kapıcılar, yöneticiler bizden daha çok emlakçılık yapıyor. Bu vatandaşlar bizlere ulaşıp iş yapmak istiyor komisyon talep ederek, biz kabul etmiyoruz ama kabul eden emlakçı arkadaşlarımız oluyor. Biz bu ev 500 lira yapmaz diyoruz ama o ayakçı grubu bu fiyata satıyor ve komisyonu da tapuda girişte alıyor.

Daha önce 280 bin lira istediğimiz bir eve faizlerin düşmesiyle vatandaş 310 bin lira istedi. Bir kombici ben senin bu evini bu fiyata satarım dedi vatandaşa ve benden bu satış sürecini almak istedi; ben de hay hay dedim ve gittim afişlerimi söktüm evden. Yani başka meslekte, emlakçılıkla hiç alakası olmayan bir arkadaş bizim işimizi yapmaya çalışıyor. Daha sonra müşteri derneğe geliyor ‘biz mağdur olduk’ diye. Bu durum şuan yasak yasa çıktığı zaman tam yasak uygulanmış olacak. Memurlar bile isimleriyle paylaşım yapıyor, çay ocaklarının her yeri satılık ilan dolu. Vatandaş bize mağdur olduğunu ifade etmeye geliyor, benim paramı yediler diyerek, süreci anlatıyor; hangi emlakçı diyorum, ofiste değil çay ocağında görüştük, şunları imzaladım falan diyor. Sonra emlakçılar sahtekar oluyor, ama emlakçı değil ki o. Piyasada böyle bir sıkıntı var ve bu durumdan mağduruz. Burada herkesin dükkanı var, vergi veriyoruz. Yeni yasa bu durumların önüne geçecek, her birinin para cezası var. Yetki belgesi, ruhsatı olmayan emlakçı olmayacak. Bunun için sınavlarımız yapılıyor.

TAŞINMAZ TİCARETİ YETKİ BELGESİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Resmi Gazete ile yayımlanan son düzenlemeye göre Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik için verilen son tarih 31 Ağustos 2020 olarak duyurulmuştu. Yani 31 Ağustos 2020 tarihi itibari ile yeni bir erteleme kararı çıkmadığı takdirde taşınmaz ticareti yetki belgesi resmi olarak yürürlüğe girmiş olarak kabul edilecek. Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi için geri sayım başlarken, yapılan yasal düzenlemeyle birlikte artık kiralık ve satılık daire ilanları internetten sadece yetki belgesi olan emlakçılar tarafından verilebilecek. Yetki belgesi olmadan satılık ya da kiralık ilanı verenlere 25 bin TL para cezası uygulanacak. İnsanların evlerini kiralamak ya da satmak istediğinde başvurduğu klasik yöntemlerden biri olan esnaf camına ilan yapıştırma da tarih olacak.


" FIRSATÇILAR PİYASAYI DURGUNLAŞTIRDI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere FIRSATÇILAR PİYASAYI DURGUNLAŞTIRDI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda FIRSATÇILAR PİYASAYI DURGUNLAŞTIRDI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku