takip et takip et takip et
Gündem

11 Kasım 2013 - 2 Okunma

Fıratın Kızı

Tokat Şair ve Yazarlar Derneği (TOŞAYAD), dernek üyesi Sündüs Arslan Akça’nın “Fıratın Kızı” adıyla çıkardığı ilk şiir kitabı için tanıtım etkinliği yaptı. Cumartesi günü sabahı Beyaz Köşk Restoran’da kahvaltıda buluşan Dernek Üyeleri ve Aileleri, Şair Sündüs Arslan Akça’yı tebrik ettiler, yeni kitapları yazmasını dilediler.

            TOŞAYAD Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Akar kitabın tanıtımı için yaptığı kısa konuşmasında şiir kitabındaki “hep öylesine aktı Fıratlar, Fırat’ın kızı / Ne zaman ki Yeşilırmak ile buluştu / O zaman dindi yüreğindeki sızı. Yıllar geçti aradan bir gün çalınınca kapısı / Girme diyemediği bulmuştu aradığı gönlündeki hırsızı.” Dörtlüğünü okudu. Bundan hareketle de “Sündüs hanımefendi bu kitap çalışmasına 1 yıl önce başladı. Tokat Güneş Ofset yayınlarında basıldığı ama hoşumuza gitmediği için kitabı piyasayla buluşturmaya cesaret edemedik. Onun için BİZİM ECE Dergisi’nden Ahmet ağabeyimizin desteği ile bu kitap vücut buldu. Çok güzel şiirleri var.” Dedi. Fırat ile Yeşilırmak’ı buluşturan Eşi Mehmet Akça için yazdığı “Eşime” başlıklı şiirini okudu.

“SIRADAN ŞAİRİN SIRADAN ŞİİRLERİ”

            Şair Sündüs Arslan Akça, oldukça heyecanlı olduğu ortamda yaptığı konuşmasında özetle “hepinize teşekkür ediyorum. İki çocuğum var, bu kitap üçüncü çocuğum gibi oldu. Bir o kadar heyecan ve mutluluk verici bir duygu. Şiir yazma işine gelince şair olan bilir çok eskiden beri içimde o duygu vardı. Zamanı gelince söze dökülür, satırlarda yerini alır. Ben de çok eskiden beri kendi çapımda yazıp dururdum, bunlar zamanla şevk verdi, mutlu etti. Şair dostlarımızın motive etmesiyle kitap haline geldi. TOŞAYAD Yönetimi’ne dostlarına çok teşekkür ediyorum. Tokat’a geldiğim zamandan beri Hasan hocam, Remzi hocam destekçi oldular, teşvik ettiler. Kitabın önsözünde yazdığım bir bölüm vardı, “Sıradan Şair” diye. Ben bir şair adayıyım, şair değilim. Gerçekten şair olmak uzun bir yol. Sıradan Şair’in sıradan şiirleri diyorum. Bu geçici dünyada biz de bir zerre kadar yer alabilirsem ne mutlu bize” dedi. Sonrasında da “Gül cemalin” başlıklı şiirini okudu.

YAVUZ BÜLENT BAKİLER GELİYOR

            TOŞAYAD Başkanı Remzi Zengin de kısa bir konuşma yaptı ve dernek faaliyetlerinden bahsetti. “Şiirleri kitaplaştırmak her şairin gönlünden geçmiştir. Kitaplar bizden sonrası nesillere de aktarılmaktadır. Sündüs hanımı tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu etsin.” Dedi. 15 Kasım’da büyük üstat Yavuz Bülent Bakiler’i Tokat’ta ağırlayacaklarını hatırlattı. Mayıs ayında yaptıkları Cemal Safi gecesinin ses getirdiğini hatırlattı. Vefa duyulacak şairlerden birinin de Yavuz Bülent Bakiler olduğunu söyledi. Yaptıkları etkinlikler ve katıldıkları etkinliklerde Tokat’ın sesini duyurmaya çalıştıklarını vurguladı.

 

            Kitap tanıtımı ile bir araya gelen buluşma sohbet ile devam etti. 


" Fıratın Kızı konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere Fıratın Kızı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda Fıratın Kızı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku