takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

12 Haziran 2019 - 08:53:59 - 47 Okunma

“Fabrikatör İş Kadını”

Kendimizin farkına vardığımız günden itibaren hepimiz, önemli, sevilen ve sayılan insan olmak isteriz. Bu, vazgeçemediğimiz, içgüdüsel bir tutkudur. Bu tutkuyu doyuramadığımız sürece mutsuz oluruz. Hayatımız boş ve anlamsız olur. Yaşama bağlılığımız giderek azalır. Uzun lafın kısası hayata küseriz. Bütün sağlıklı insanlar bununla başa çıkmanın bir yolunu arar. Kimileri bu doyumu iş ve mesleki başarıda, kimileri aşkta, kimileri sanatta ya da ailesinde, çocuklarında evinde, kimileri bilim de ya da yardım kuruluşlarında bulur. Hepsinde amaç aynıdır. İyi, önemli, başarılı, sevilen ve sayılan biri olmak…Temam Teke hanımefendi kararlı ve güçlü duruşuyla eşine destek veren Aslan tekstil fabrikasının sahibi iş kadını yaptığı çalışmalarla bulunduğu yere ışık olan saygın bir hanımefendi.

            "1972 yılında Turhal'da doğdum. 7 kardeşiz. Annem ev hanımı babam işçi. Lisede eşimle tanıştım ve 1990 yılında evlendim. İstanbul'a gelin gittim. İki çocuğum oldu. Onları büyüttüm. 15 sene sonra memleketime döndüm. Çünkü İstanbul taşı toprağı altın değil karışık bir memleket. Ben alışamadım. Buraya geldik ve kendi iş yerimizi kurduk. Eşim 15 yaşından beri bu sektörün içinde tekstille yoğrulmuş ve her aşamasını öğrenmiş terzi, makineci usta. Sermayemizle 20 kişilik bir tekstil atölyesi açtık. Niksar'da tekstil fabrikası yoktu. 2003 yılından bu yana işi büyüttük ve bugün 330 çalışanımızla gençlerimize ve bu yöre insanına ekmek kapısı olduk. 16 yıldır bu sektördeyiz. Eşimle birlikte güç birliği oluşturduk ve birbirimizi tamamladık. İşimize sahip çıktık. Bizim fabrikamızda aile gibiyiz, çalışan insanlara her anlamda yardımcı olmak ve ışık olmak çok güzel.

            Bizim en çok istediğimiz ve eksiğimiz kreş. Çalışanlarımıza güvenilir ortam yaratmak çok önemli. Çünkü fabrikada çalışanlarımızın çoğunluğu kadın. Kreş ihtiyacımız çok önemli. En kısa sürede bu ihtiyacımız yetkililer tarafından giderilir inşallah diye temenni ediyorum.

            Kararlı olmak ve burada kalmak işimizi büyütmek için eşimle omuz omuza verdik ve bu güne geldik. Çocuklarımı büyüttüm kurslara katılarak kendimi geliştirdim. Engelli kardeşlerimizle çalışırken onlardan aldığım feyzle benim daha çok çalışmam gerek dedim ve hayatın içinde aktif rol almaya başladım. Yaptığım çalışmalarla takdir topladım bu da benim şevkimi arttırdı. Daha çok insana ulaşmak ve öncü olmak çok güzel. Beni fabrikanın başında gören babalar kızlarını daha güvenerek  çalışmaya gönderdiler. Güven çok önemli. Çalışanlarımızın yanındayız.

            Hayallerim var. Ben hayat boyu öğrenmeyi seçenlerdenim. Kendimi geliştirmek adına üniversite imtihanına gireceğim. Kadınlarımıza örnek olmak için yönetim bilimleri bölümünü okumak istiyorum. 200 kadın 130 erkek işçimiz var. Çalışanlarımızın 60 tanesi evli. Aile ilişkisi çok önemli. Eşler birbirine destek olmalı ve birbirlerinin gelişmesi için yardımcı olmalıyız. Kadın her alanda kendisini geliştirmeli. Burası aynı zamanda gençlerimiz için sosyalleşme tanışma ve evlenmek için bir alan. Burada tanışıp evlenen çok çiftimiz var.

 

Gün doğarken her sabah

Bir kız geçer kapımdan

Köşeyi dönüp kaybolur

Başı önde yorgunca

Fabrikada tütün sarar

Sanki kendi içer gibi

Sararken de hayal kurar

Bütün insanlar gibi

Bir evi olsun ister

Bir de içmeyen kocası

Tanrı ne verirse geçinir gider

Yeter ki mutlu olsun yuvası

Dışarıda bir yağmur başlar

Yüreğinde derin sızı

Gözlerinden yaşlar akar

Ağlar fabrika kızı

Oysa yatağında bile

Bir gün uyku göremez

İhtiyar anası gibi

Kadınlığını bilemez

Makineler diken gibi

Batar her gün kalbine

Yün örecek elleri

Her gün ekmek derdinde

Gün batarken her akşam

Bir kız geçer kapımdan

Köşeyi dönüp kaybolur

Başı önde yorgunca

Fabrikada tütün sarar

Sanki kendi içer gibi

Sararken de hayal kurar

Bütün insanlar gibi

 

            Fabrikada 6 bant var günde yaklaşık olarak 2500 -3000 ürün çıkartıyoruz.Fabrikada eğitimler, seminerler veriyoruz. Kadına yönelik "Şiddete Hayır "seminerlerinden sonra gençlerimizde gözle görülür düzelme oldu ve farkındalıkları arttı. Seminerlerde İnsan olarak yapmamız gereken tek şey birbirimizi sevmekten geçtiğinin altını çizdik. İleriki günlerde yapmak istediklerimin başında hayata dair İnsanlara, yaşlılara, hayvanlara, engellilere yardımcı olmak istiyorum. Elimden geldiğince herkese destek vermek ve yardım etmek istiyorum. Ne kadar güçlü olursam o kadar çok insana ulaşırım diye düşünüyorum. Atalarımızdan aldığımız kadim bilgilerle geleceğe yürümek ve yarının torunlarını şimdiden yetiştirmek için bir şeylere el atmamız ve birbirimize destek olmamız için bilgiyle donanmalıyız ve her daim okumalıyız." diyor Temam Teke Hanımefendi.

            Sonuç olarak "Birlikten kuvvet doğar " sözünün özüyle yola çıkıp, bulunduğu çevrenin, bölgenin ihtiyacını keşfedip, eşi Aslay bey ile birlikte ortak karar alarak tekstile yatırım yapması çok önemli. Bu süreç içersinde 16 yıldır verdiği kararın arkasında durarak ve devamlılığını sağlayarak süreklilik arz etmesi ve hayalleri doğrultusunda işini ve kendisini geliştirmesi, beslemesi dik ve kararlı duruşuyla kadınlar için çok önemli bir örnek saygın bir iş kadını olarak karşımızda duruyor. Teşekkürler Temam Teke hanımefendi hikayenizi bizimle paylaştığınız için.

Güzelliklerde buluşmak dileğiyle…

Dünya Köylüsü

Ayla Bağ

"Ayla Bağ" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku