takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

20 Ağustos 2019 - 09:38:55 - 50 Okunma

EVLENMEDEN ÖNCE HACCA GİTMEK Mİ GEREKİYOR ACABA?

Hac, bir şeye yönelmek, bir yeri ziyaret etmek, bir şeyi amaçlamak anlamına gelmektedir. Hacda amaç Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaktır.
Hac yolculuğuna başlamadan önce yapılan hazırlılara bakıldığında genelde insanlarla helalleşme, hacla ilgili kaynakları araştırmak, kuran okumayı öğrenme ya da geliştirme, vasiyetini yapma, peygamberimizin hayatını gözden geçirme şeklinde özetlenebilir. Dolayısıyla haccın bir diğer yönü de vazgeçme yeniden yapılanma ve söz verme şeklinde ifade edilebilir. Yani hac, bazı insanların dininin farkına varması, kendisine çekidüzen vermesidir, aynı zamanda. Çünkü hac insana ölümü ve ölüm ötesini hatırlattığı, günahlardan arınma penceresinden bakıldığında insanı tövbeye yönelten bir ibadet olarak karşımıza çıkar.
Dini eğitimin teoriden ileriye gitmediği, resmi ideolojinin bir yere kadar dini eğitime izin verdiği, büyüklerin geleneksel din anlayışlarıyla örnek olmaya çalışmaları, akıldan uzak bir dini düşünce ve algılama şekli ebeveynlerin kendileri ve çocuklarının yetersiz dini bilgi ve anlayışına sahip olmaları gibi bir acı gerçeği yaşamamıza neden olmaktadır. Günümüzde dinden uzak (deist-ateist) bir gençliğin yetişmesinin temel nedeni anaokullarında dini eğitim almamaları, pek çok anaokulu öğretmenlerinin (ki bunlar kendi anne ve babalarıdır) dini bilgilerden uzak olması, biliyorlarsa da yaşamamalarından ya da emeklilikten sonraya ertelemelerinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden çocuk, küçük yaşta dinin yaşanmadığı bir ortam-da büyümekte ve yaşken eğri büğrü şekle girmektedir. Dini, ahlaki ve dünyevi eğitimin amaçsız, kısır ve teoriden ibaret olması, beyne ve gönle girmemesine neden olmaktadır. Oysa göze, kulağa ve beyne hitap eden doğru bilgilerle donanmış bir eğitim uygulaması her yönüyle düzgün insan yetiştirir. Dünyanın, dar anlamda Türkiye’nin temel problemi düzgün insan yetiştirememektir. Dolayısıyla yanlış yetiştirilen insanlar geleceğin yanlış insanlarını yetiştirmeye aday insanlardır. Bu böyle devam ettiği sürece en sonunda tam anlamıyla dinsiz ve inançsız inan tipi ortaya çıkacaktır.
Hacda bir Malezya-Endonezya geçeği var. Geleneklerinde hacca gitmeyene kız vermezlermiş. Dolayısıyla haccın en genç ve en disiplinli hacı adayları onlardır. En çok sevilen hacılar Malezya ve Endo-nezyalılardır. Bunlar haccı bir dini vecibe yanında aynı zamanda bir eğitim fırsatı olarak görürler. Genç yaşta hacca giderek bir sistem, bir manevi iklim öğrenirler. Çocuk doğduğunda hacı çocuğu olarak doğar. Çeliklenmiş bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya gelirler! Bu uygulama onlara aile hayatındaki sorunları çözme, minimize etme, çalışkanlık, okuma, üretkenlik, temizlik ve haramdan uzak durma bilinci kazandırır. Bu hasletler milyar dolarlar harcanarak kazanılabilecek hasletler değildir. Adamlar eğitimin en önemli ayağını genç yaşta insanını hacca göndererek hallediyorlar. Bir taşla iki kuş vurmuş oluyorlar!
Düşündüm de bizde de bu uygulama niye olmasın? Bir zamanlar bizim beldemizdi buralar bize çok da-ha yakındır, coğrafi olarak. Hac olmazsa bile kapsamlı bir umre ziyareti olur. İyi bir aile hayatı yaşamak isteyen, kendisinde ve çocuklarında sorun görüyorsa bir aile, psikologlara onca parayı vermesine hiç gerek yok. Zaten inanç dünyası düzgün olmayan psikologların bir hastayı tam anlamıyla tedavi etmesi mümkün değildir. 5 yaşından büyük tüm aile fertleri hacca ya da umreye gidebilirler. Gelmeden önce niyet beyanını iyi yapar, iyi hazırlanır, az çok teknik bilgilere ve peygamberimizin hayatına da vakıf olunursa hacdan çok olumlu duygularla döner ve İslami hayatı, aile düzeni güzel olur, akıllıca olur. Eşler değişime uğrar, sabırla yeni hayatlarına devam ederlerse çocuklarının da bundan olumlu yönde etkileneceklerine, kendilerine çekidüzen vereceklerine inanıyorum.
Bunu toplumsal bir bilinçle yaptığımızda eğitim sistemimizin manevi boyutunun %60 gelişeceğini, da çalışkanlık aşılayacağı için maddi boyutunun da düzene gireceğini düşünüyorum. Ne dersiniz?

"İsmet Yalçınkaya" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku