Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.211,97 -0,66%
Çeyrek Altın 2.036,00 -0,20%
Bitcoin 525107 -3.98545%
Ethereum 33411 -3.6715%
Yarım Altın 4.066,00 -0,37%
Tam Altın 8.104,35 0,73%
Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ABONE OL
24 Şubat 2023, 20:10:38

Ev alırken nelere dikkat etmeli? Ev alırken herkesin öncelikleri vardır. Satın alma süreci karmaşıktır ve zaman alır. Bazı önceliklere sahip olmak, sizin ve aileniz için önemlidir.

Emlakçılar; hangi özelliklerin ne anlama geldiğini anlamanız, sizin için işe yaramayacak evleri listeden kaldırmaya ve işe yarayacak evleri karşılaştırmaya yardımcı olacaktır.

Yeni bir  ev alırken dikkat edilmesi gereken hususları sizin yatırımlarınızı ve birikimlerinizi doğru değerlendirmeniz için önemlidir. Dikkat edeceğiniz her bir unsur, kritik bir öneme sahip olmakla birlikte, sizin isteklerinizin de tam olarak karşılanabiliyor olması gerekir. Gelin bu yazıda sizlerin isteklerini ve dikkat edilmesi gereken hususları eşleştirerek kazancınızı koruyalım.

İşte Bir Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Nokta

Aşağıdaki hususlara dikkat ederek, ev almak istediğiniz dikkat edilmesi gerekenlere bir bakış atabilirsiniz.

1.Evin yeri
2.Büyüklüğü
3.Yatak odası sayısı
4.Banyo sayısı
5.Mutfak düzeni
6.Evde eşya varsa onların durumu
7.Evin yaşı
8.Satın alma fiyatı
9.Satıcının satış teşviki
10.Bakım

1.Evin Yeri

Ev almak istenildiğinde alıcılar, en sık kullandıkları yerlere (iş, okul, alışveriş, eğlence, ibadethane, arkadaşlar ve aile) kolay erişim sağlayan bir konum bulmak istiyor. İşlek caddeleri ve ana yollara ulaşımı kontrol edebilirsiniz. Trafik akışı da bu noktada belirleyici olacaktır. Lokasyon olarak merkezi bir konum işinizi kolaylaştırabilir ve toplu taşıma ile işinizi görebilirsiniz.Ana yollara kolay erişim sağlayın ve trafik akışını kontrol edin. Evin mahalle içindeki konumu da birçok kişi için önemlidir . Bazı insanlar ana girişe yakın olmayı tercih ederken, diğerleri trafikten uzaklaşmayı ve gelişmenin daha da içine girmeyi sever.

Bir park, havuz veya eğlence alanı varsa, bazı ev sahipleri en yakın alanı seçer.

2. Arazinin Büyüklüğü

Birçok insan için evin bulunduğu arazinin büyüklüğü, ev hakkında çok az fikir verir. Bir mahallede, büyüklükler oldukça benzer olabilir. Gittiğinizde ve mevcut olanlara baktığınızda, yakında açık bir büyük veya küçük, köşe veya iç mekan tercihiniz olup olmadığını göreceksiniz.

3.Yatak Odası Sayısı

Her ailenin kaç yatak odası istediklerine dair bir fikri olacaktır. Çoğu insan en az iki tane ister ve çocuk varsa sayı artar. Bazı aileler çocuklarının yatak odalarını paylaşmasını isterken, diğerleri her birinin farklı uyku zamanlarını ve çalışma alışkanlıklarını barındırması için ayrı yatak odaları ister. Uzun süre düzenli ziyaretçileriniz varsa, misafir odası olarak belirlenmiş bir yatak odasına sahip olmak güzeldir.

Ekstra bir yatak odası genellikle bir ofis, çocuk odası, çocuk oyun odası veya egzersiz odası olarak ikiye katlanır. Birçok hobi, çalışma alanı ve sarf malzemeleri için depolama alanı gerektirebilir ve fazladan bir yatak odası bu amaca iyi hizmet eder. Yaşam tarzınızı ve onu neyin geliştireceğini dikkatlice düşünün.

4.Banyo Sayısı

Kaç banyoyu tercih ettiğinize önceden karar verin. Eski evlerin yalnızca bir banyosu olabilir ve alıcılar genellikle başka bir banyo eklemenin yollarını ararlar.

Tek bir banyo varsa, yeniden modelleme mümkün değilse bu düzenlemeyle yaşayabileceğinizden emin olun. Yeni evlerde ve sitelerde genellikle ebeveyn banyosu da bulunmaktadır. Bu açıdan banyo sayısı yeni yapılarda pek bir sorun teşkil etmeyebilir.

5.Mutfak Düzeni

Mutfak gerçekten evin kalbi gibi görünüyor. Orada toplanan aile ve arkadaşlar için harika yiyeceklerin yaratıldığı yerdir. Misafirler geldiğinde, genellikle mutfakta takılırlar ve burası bir aktivite ve eğlence merkezi olduğu için boyut ve düzen önemlidir.

6.Evde Eşya Varsa Onların Durumu

Eşyaların değiştirilmesi pahalıdır.  Özellikle öğrenci veya şehirdışında bir çalışansanız, eşya durumunu öğrenmek faydalı olabilir. Her birinin yaşını ve durumunu tahmin etmek için zaman ayırın. Örneğin, bir gazlı ocakta yemek pişirmekten keyif alabilir ve elektrikli ocak kullanmaktan hoşlanmayabilirsiniz. Bazı insanlar için bu tür farklılıklar anlaşmayı bozabilir.

7.Evin Yaşı

Yeni yapılmış bir ev satın almak istiyor iseniz evin yaşı sizin için önemli olmayacaktır. Bununla birlikte daha uygun fiyatlı bir ev arayışındaysanız, uygun fiyatlı tüm evlere bakmanız gerekebilir ve bu yaşlı evleri de ziyaret etmeniz demek olabilir. Eski evler, belirli bir karizma taşısalar da bakım ve tadilat masrafları yüklü olabilir.

8.Evin Fiyatı

Ev bakmadan önce fiyat aralığınızı belirlemeli ve kredi için ön onay almalısınız. Satın almak istediğiniz ev, her zaman evin kendisinden daha pahalı olacaktır.

9.Satıcının İsteği

Ev ararken, bazı satıcıların diğerlerinden daha motive olduğunu göreceksiniz. Bazı insanlar evlerini piyasaya sürecek, ancak satılıp satmayacağı gerçekten umursamıyor. Onlar için bu durum önemsiz olabilir.

Bununla birlikte, bir satıcının satış yapmak için oldukça motive olduğu zamanlar vardır . Örnekler şunlar olabilir: bir emlak satışı, bir iş yeri değiştirme ve şehir dışına çıkma ihtiyacı veya iki ipotek ödeyen ve nakit ihtiyacı olan biri.

10.Bakım

Yeni bir yapı satın almadığınız sürece, genellikle potansiyel bakım ve tadilat öğelerinin epey bir listesi vardır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments