takip et takip et takip et
Gündem

24 Temmuz 2020 - 310 Okunma

ESNAFIN KREDİ BORÇLARI 3 AY SÜREYLE ERTELENDİ

Abone Ol

Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan, 1 Temmuz – 30 Eylül 2020 tarihleri arasında vadesi dolan taksitlerin 3 ay ertelenmesi hakkında açıklama yaptı.  Başkan Aydoğan, salgın nedeniyle işleri zarar gören ve Türkiye genelinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârın, Türkiye Halk Bankası AŞ’den Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB)’ne bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkârlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle kullandırılan kredilerin 3 ay süreyle ertelendiğini söyledi.

ERTELEME DÖNEMİ BOYUNCA ÇALIŞAN SAYISI AZALTILMAYACAK

Kararın esnaf ve sanatkarlara hayırlı olmasını dileyen Başkan Aydoğan, “ Buna Göre;

1. Esnaf ve Sanatkarlardan yaşanan salgın nedeni ile işleri veya işletmesi zarar görenlerin, TESKOMB’a bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan bankadan, 30 Haziran 2020 ve öncesi tarihlerde kullandıkları düşük faizli kredilerden doğan borçlarından, 1 Temmuz 2020 – 30 Eylül 2020 tarihleri arasında vadesi dolacak olup, bu kararın yürürlüğe girdiği tarih itibariyle itfa edilmeyenler; başvuru şartı aranmaksızın vadesinde/taksit vadesinde/hesap devresinde ilgili mevzuatına göre faiz tahakkuk ettirilerek vade tarihinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren kredi itfa tablosunda belirlenen taksit sayısı değiştirilmeksin kalan vadeye yayılmak suretiyle 3 ay süre ile ertelenir.

2. Erteleme dönemi boyunca taksit/anapara borcu ve tahakkuk edecek faizin ilgili kararlar uyarınca esnaf ve sanatkârlara yansıyan kısmı ile bu tutara ilişkin banka ve sigorta muameleleri vergisi kalan taksitlere eşit olarak eklenir.

3. Bu karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkârlardan, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınır. Çalışan sayısında eksilme tespit edilen esnaf ve sanatkârlar erteleme kapsamından çıkarılır.Bu kararda emeği geçen, sayın Cumhurbaşkanımıza, Ticaret Bakanımıza, genel başkanımıza, halk bankası genel müdürlüğüne, esnaf ve sanatkârımız adına teşekkür ederiz. Esnaf ve sanatkârımıza hayırlı olsun.” Dedi.


" ESNAFIN KREDİ BORÇLARI 3 AY SÜREYLE ERTELENDİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ESNAFIN KREDİ BORÇLARI 3 AY SÜREYLE ERTELENDİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ESNAFIN KREDİ BORÇLARI 3 AY SÜREYLE ERTELENDİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku