Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.211,97 -0,66%
Çeyrek Altın 2.036,00 -0,20%
Bitcoin 525107 -3.98545%
Ethereum 33411 -3.6715%
Yarım Altın 4.066,00 -0,37%
Tam Altın 8.104,35 0,73%
Esnaf Kefalet Kredisi 2023 Şartları ve Hesaplama

Esnaf Kefalet Kredisi 2023 Şartları ve Hesaplama

ABONE OL
11 Şubat 2023, 16:34:35

Esnaf kefalet kredisi 2023 yılında nasıl alınır, kefalet kredisinden kimler faydalanabilir, kredi kaç güne çıkar vb. sorulara sayfamızdan yanıt bulabilirsiniz.

Esnafı desteklemek, iş hacmi artışı ve kalkınma sağlamak amacıyla verilen kefalet kredisi, son zamanların en çok merak edilen konuları arasında yer alıyor. Esnaf ve kefalet kredisinden yararlanmak için bazı şartlara sahip olmak gerekiyor. Esnaf kefalet kredisinasıl alınır diye merak eden esnaf ve sanâtkarlarımız için ufak bir araştırma yaptık. 1951 yılında kurulan Esnaf ve Sanâtkarlar Kefalet Kooperatifleri (ekk), küçük ve büyük esnafa kredi sağlamak için kefil olan bir kuruluştur. Ülkemizin ticaretini canlandırmak için iş hacmini büyütmek isteyen esnaflar, sayfamızdaki bilgilere göz atarak kefalet kredisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Esnaf Kefalet Kredisi 2023

Esnaf ve Sanatkârlar Odasına ve Sicil Müdürlüğüne kaydı bulunan, iş yeri ve ikametgah adresinin bulunduğu yerde faaliyet gösteren, kooperatife ortak olan ve medeni haklarını kullanan gerçek kişiler bu krediden yararlanabilirler. 

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar?

Esnaf ve sanatkârların kredi başvurusunda üst limit ne kadar? ne kadar kredi çekilebiliyor? Kefalet kredisi hakkında merak ettiğiniz detayları sayfamızdan inceleyebilirsiniz. Küçük ve büyük esnafın yararlanabileceği kredileri ve üst limitlerini yazımızın devamında inceleyebilirsiniz. 

 • 1. İş yeri edindirme kredisi:500 Bin TL üst limitli iş yeri edindirme kredinizi 120 ay vade seçenekleri ile çekebilirsiniz. Kredinizi aylık ve 3 aylık ödeme seçenekleriyle rahatça ödeyebilirsiniz. 
 • 2. Taşıt edindirme kredisi:500 Bin TL’lik üst limitli taşıt edindirme kredinizi 84 ay vade seçeneğinden yararlanarak çekebilirsiniz. Aylık ve 3 aylık ödeme seçenekleriyle kredinizi rahatlıkla ödeyebilirsiniz.
 • 3. İşletme kredisi (işletme durumunun değerlendirilmesine göre):İşletmenizin mevcut durumuna göre 100.000 ile 200.000 TL’ye kadar işletme kredisi çekebilirsiniz. İşletme kredisini 60 ay vade ve aylık, 3 aylık, 6 aylık ödeme seçenekleriyle çekebilirsiniz. 
 • 4. İşletme kredisi (eskkk risk grubuna göre):İşletme kredinizi 100, 125, 150 ve 200 Bin TL değişen fiyatlarla çekebilirsiniz. Kredinizi 60 ay vade ve aylık, 3, 6 aylık ödeme seçenekleriyle çekebilirsiniz. 

Araç onarımları ve İskonto kredileri de esnaf ve kefalet kredisi adı altında verilmektedir. Araç onarımları ve İskonto için kredi kullanmak istiyorsanız 200 Bin TL’ye kadar kredinizi, 9 ay vadede kullanabilirsiniz.

KREDİ ŞARTLARI NELERDİR?

Esnaf ya da sanatkar olarak çalışmak,Esnaf Kefalet Kredisi kullanmak için de bazı şartlar bulunmaktadır. Aşağıda yer alan şartların yanı sıra, bölgenizde bulunan Kooperatif kuruluşunun da kendine özel şartları olabilir. Şartlar ise şunları kapsamaktadır;

 • Esnaf ve Sanatkarlar siciline kayıtlı bulunmak,
 • Üye olunan Kooperatifin (ya da üye olunacak) hizmet yeri ikametinde yer almak,
 • Aynı anda birden fazla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne üye olmamak,
 • Şahıs firması sahibinin sicilinin temiz olması, borcunun bulunmaması.
 • Krediyi kullanmak için teminat ya da kefil gösterilme şartı bulunuyor.

GEREKLİ BELGELER:

 • Vergi levhası,
 • Esnaf sicil belgesi,
 • Kooperatife üye olduğunuz belgeler,
 • Faaliyet belgesi (bağlı bulunan odadan),
 • İkametgah belgesi,
 • Kimlik belgesi,
 • 4 adet vesikalık fotoğraf,
 • Banka tarafından istenecek ek belgeler.
Kredi başvuru süreci, yol haritası:
 1. İlk olarak bölgenizde bulunan Esnaf Kefalet Kooperatifi’ne üye olunur.
 2. Yazılı olarak kooperatife kredi başvurusu yapılır. Sonrasında ise, 15 gün içinde başvuru sonucu açıklanır.
 3. Kredi başvurusuyla alakalı esnafın sicil durumu incelenir.
 4. Yapılan inceleme sonrasında kredinin ilk onayı kooperatiften alınır. Eğer krediyi kooperatif onaylamaz ise, kredi süreci sonlanır. Eğer onay gelirse süreç Halkbank’ta işlemeye devam eder.
 5. Kredi başvurusuyla ilgili tüm detaylar Halkbank’a iletildikten sonra Halkbank’ta da başvuru yapılır.
 6. Halkbank tarafından da başvuru detayları incelenerek araştırma yapılır ve banka incelemesi sonrasında kredi başvurusuna olumsuz ya da olumlu cevap verilecektir.

Esnaf Kefalet Kredisi Kaç Güne Çıkar?

Esnafların yaptıkları kredi başvurusundan sonra kooperatifler, şirket araştırması yapar ve bu araştırma bankaya iletilir. Banka da gerekli araştırmaları yaptıktan 1 hafta sonra kredi başvurunuz sonuçlanır. 

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kefalet kredisi almak için öncelikli yapmanız gereken, bulunduğunuz lokasyondaki esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifine giderek şirketinizi üye yapmalısınız. Üye olduktan sonra kredi çekmek istediğinizi kooperatife iletebilirsiniz. Kooperatif açısından herhangi bir sıkıntı görülmezse başvurunuz, Halkbank’a iletilir. Gerekli incelemeleri yapan Halkbank 1 hafta içerisinde kredi başvurunuzu sonuçlandıracaktır. Kefalet krediniz onaylanırsa, Halkbank şubelerine giderek paranızı alabilirsiniz. Esnaf kefalet kredisi 2020 diye merak eden sayısız esnafımız, vakit kaybetmeden kooperatife üye olmalı ve iş hacmini geliştirmek için destek başvurusunda bulunmalıdır. 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments