Dolar 27,4835 0.11%
Euro 28,8922 0.15%
Gram Altın 1.605,26 -0,49%
Çeyrek Altın 2.733,00 -0,47%
Yarım Altın 5.467,00 -0,46%
Tam Altın 10.860,62 -0,75%
‘err_ssl_protocol_error’ hatası Nedir, Nasıl Çözülür?

‘err_ssl_protocol_error’ hatası Nedir, Nasıl Çözülür?

ABONE OL
07 Haziran 2023, 16:09:40

ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR hatası, birçok internet sitesine erişim sağlarken karşılaşabileceğiniz bir sorundur. Neyse ki, bu hata genellikle kalıcı değildir ve çözümü için birkaç adım atabilirsiniz. Aşağıda, ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR hatasına neden olabilecek bazı faktörler ve bu faktörlerin çözümleri yer almaktadır.

 1. Tarih – Saat Ayarı Kontrolü ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR hatasını aldığınızda, bilgisayarınızın tarih ve saat ayarlarını kontrol etmeniz gerekebilir. Eğer bilgisayarınızın tarih ve saati mevcut zamandan geride veya ileride ise, bu hatayı almanız muhtemeldir. Tarih ve saat ayarlarını düzeltmek için işletim sisteminizin ayarlar bölümünden ilgili seçeneklere erişebilirsiniz.
 2. Tarayıcı Önbelleği Temizleme Tarih ve saat ayarlarını düzelttiğiniz halde hala sorun yaşıyorsanız, tarayıcı önbelleğini temizlemek sorunu çözebilir. Tarayıcı önbelleği, daha önce ziyaret ettiğiniz sayfaların bir kopyasını tutar ve hatalı bir sayfayı önbelleğe aldıysa, sorun devam edebilir. Tarayıcınızın ayarlarından önbelleği temizleyerek, ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR hatasını tekrar almamak için adımlar atabilirsiniz.
 3. SSL Önbelleğinin Temizlenmesi Eğer girmeye çalıştığınız siteyle ilgili hatalı bir SSL sertifikası varsa, tarayıcınızın SSL önbelleğinde bu hatalı bilgi saklanabilir ve sorun devam edebilir. SSL önbelleğini temizlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
  1. Denetim Masası’na erişim sağlayın.
  2. Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne tıklayın.
  3. Sol alt menüde bulunan “İnternet Seçenekleri” linkine tıklayın.
  4. Açılan pop-up’ta üst menüde bulunan “İçerik” linkine tıklayın.
  5. “SSL Durumunu Sil” linkine tıklayarak SSL önbelleğinizi temizleyin.
 4. QUIC Protokolünün Kapatılması Google, internet sitelerinin hızlı açılmasını sağlamak için QUIC (Quick UDP Internet Connections) protokolünü kullanır. Ancak, bu protokol bazen sorunlara neden olabilir. QUIC protokolünü devre dışı bırakmak için Google Chrome tarayıcısını açtıktan sonra adres çubuğuna “chrome://flags/#enable-quic” yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz. Karşınıza çıkan ekranda “Experimental QUIC protocol” yazan bölümü “Disabled” durumuna getirerek sorunu çözebilirsiniz.
 5. Anti-virüs Yazılımının Kontrol Edilmesi Anti-virüs yazılımınız, ziyaret ettiğiniz web sitelerine karşı sizi korur. SSL/TLS protokollerini kontrol ederek güvenli olmayan veya güncelliğini yitirmiş siteleri engeller. Eğer anti-virüs yazılımınızda hatalı bir yapılandırma varsa veya güncel değilse, RR_SSL_PROTOCOL_ERROR hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Anti-virüs yazılımınızın ayarlarını kontrol ederek veya geçici olarak devre dışı bırakarak site erişimini kontrol edebilirsiniz.
DİKKAT!  CS GO Başlatma Seçenekleri, Hangi Kod Ne İşe Yarar?

Yukarıda verilen 5 adımı kullanarak ERR_SSL_PROTOCOL_ERROR hatasını çözebilir ve internet sitelerine tekrar sorunsuz bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Dikkatlice adımları takip ederek, hata giderme sürecinde başarılı olmanızı dileriz.

Kaynak : https://blog.ozkula.com.tr/dns_probe_finished_nxdomain-hatasi-nasil-cozulur

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments