takip et takip et takip et
Gündem

24 Kasım 2010 - 56 Okunma

EROĞLU, TESOB'DAN RESMİ BELGE İSTEDİ

Abone Ol

AK Parti Tokat İl Başkanı Av. Eyüp Eroğlu,  parti binasında düzenlediği basın toplantısında Çarşamba günü gerçekleşen AK Parti İl Yerel Yönetimler Şûrası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.


Toplantıdan verim aldıklarını ifade eden Eroğlu, “Dört saate yakın bir toplantı oldu. Toplantıda belediyelerimizin yapmış olduğu projeleri değerlendirildi ve yapacakları ile ilgili değerlendirmeler yapıldı ve belediyelerin sorunları dile getirildi.


Ak Parti her biriminde aktif bir şekilde çalışıyor ve biz de Tokat'ta AK Partimizin daha iyi daha verimli çalışması noktasında tüm birimlerimizi toplantılara çağırmak, sorunlarını dinlemek, çalışmalarını takip etmek sureti ile bizler de çalışmalarımızı canlı tutuyoruz. Belediyelerimiz Ak belediyeciliği bulundukları mahallelerde en güzel şekilde temsil ediyorlar. Sorunları çözmek ve verimliliği artırmak için AK Parti İl Yerel Yönetimler Şûramızı üçer ay arayla yapmaya karar verdik. İkinci toplantımızı da Mayıs ayında yapacağız. 2014 yılında Ak belediyecilik ile tanışmayan ilçe ve belde belediyelerimizi tanıştırmış olacağız.” dedi.


EROĞLU, BEKÇİ’DEN


RESMİ BELGE İSTEDİ


Eroğlu, TESOB Başkanı Mehmet Bekçi'nin gündeme getirdiği Tokat’taki kapanan iş yerlerinin açılanlardan daha fazla olduğu konusuna da değinerek, ''Bekçi'den yapmış olduğu açıklamanın resmi belgesini istiyorum. Ne kadar iş yeri açılmış olduğunu ve kapandığı iş yeri sayısını da kaç olarak vermiş resmi kurumları ben bunu merak ediyorum ve bununla ilgili ben de Bölge Müdürlüklerinden bilgi alacağım, bunun da altını çizmek istiyorum. Kuruluş da TESOB’un bağlı olduğu TESK yani Türkiye Esnaf Sanatkarlar Merkezi var. Ben internetten baktım. Bu site resmi bir site, bu sitenin istatistikler diye bir alanı var. Ve bu alanda her ilin ne kadar istihdama ait işyerinin olduğu, ne kadar açıldığı-kapandığı açık ve net ortada. Bunlarla ilgili çıktılar aldım. Bunları sizlerle paylaşmak istiyorum. O zaman bu verilen rakamların doğru olmadığı, gerçek olmadığı tam tersi daha farklı olduğu ortaya çıkacak. Şöyle ki bakıyorum, 2011 yılında 1782 işyeri tescil edilmiş. Yani açılmış. Buna karşılık da 1659 da sicilden terk var. Yani 1782 açılan var 1659 kapanan var. Rakamlar ortada, merak edenler de bunu internet sitesinden açıp bunu görebilir. Geliyorum, 2012 yılının Ocak rakamlarına. Şu anda Tokat’ta 239 tane açılan yeni esnaf var. 138 tane de kapanan var. Yani baktığımızda veriler hep yüksektir. Yani açılan kapanandan fazla. Hiçbir yılda kapanan açılandan fazla olmamış. Ama her nasılsa bilemiyorum buradaki ifadelerden 600-700’e yakın esnafın kapandığı yani kapananın açılandan fazla olduğu algılanıyor. Bunun kesinlikle doğru olmadığını ifade etmek istiyorum. Komşu illere baktığımızda Tokat’ın Samsun’dan sonra daha çok işyeri açtığını görüyoruz. Samsun 4793 tescilli yeni esnafı var, Tokat 1782, onu takip eden Çorum 1362, Sivas 1321, Yozgat 1211 ve Amasya 894. Altı il içerisinde Tokat’ımız Samsun’dan sonra an çok esnafın işletme açtığı pozisyonda.” şeklinde konuştu.


EKONOMİK VERİLER


Ekonomik alanda veriler veren Başkan Eroğlu, “şimdi bakıyorum Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı dediğimiz şirketlerini kooperatiflerin ve gerçek kişi ticari işletmecilerinin sayılarının ne olduğuna, 2009 yılında şirket sayısı 117’imiş. 2010 şirket sayısı 145’ye çıkmış, 2011 yılında ise 261. Yani toplamına baktığımızda şirketlerin, kooperatiflerin ve gerçek kişi ticari işletmelerinin 2011 yılı sonu itibariyle bu sayımız 424’dür. Yani hep bir artış var, hep yükselme var. Tabi kapanan ne kadar 2011 yılı itibariyle toplam şirket, kooperatif ve gerçek kişi ticari işletmelerinde kapanan 258. bir tarafta 424 diğer tarafta 258. yani açılan kapanandan daha fazla. Tokat’ımızın hiç de anlatıldığı gibi, hiç de söylendiği gibi, Birlik Başkanı’nın ifade ettiği gibi kepenklerin kapatıldığı, esnaflarının durumlarının kötüye gittiği, kapananın açılandan çok fazla olduğu ve Tokat ekonomisinin ve istihdamının sanki acil bir işaret verdiği gibi bir algı oluşturulmuş ki bu algı asla ve asla doğru değil. Rakamlar ortada. Veriler, istatistikle ortada. Bu istatistikler ve veriler ezbere bilgiler değildir. Tamamen resmi, tamamen kayda giren, tamamen Türkiye Cumhuriyetinin Birlik ve belgeleri tarafından bizzat açıklanmış olan verilerdir. Yani Tokat’ımız da özellikle, 2012 yılı bir sıçrama yılı olacak.” diye konuştu.


" EROĞLU, TESOB'DAN RESMİ BELGE İSTEDİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere EROĞLU, TESOB'DAN RESMİ BELGE İSTEDİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda EROĞLU, TESOB'DAN RESMİ BELGE İSTEDİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku