takip et takip et takip et
Gündem

6 Aralık 2019 - 677 Okunma

“ENGELLERİ AŞANLAR”

Abone Ol

Mahperi Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla farkındalık programı düzenlendi. Toplumda engellilere yönelik bakış açısını değiştirmek amacıyla gerçekleştirilen etkinliğe konuşmacı olarak Kırk Kızlar kitabının yazarı Ayla Bağ, işitme engelli yazar Turan Yalçın ve görme engelli şair-öğretmen Yunus Yılmaz katıldı.

Toplumda farkındalık oluşturmak için öğrencilerle bir araya geldiklerini belirten yazar Ayla Bağ, engellerin bedende olmadığını, en büyük engelin sevgisizlik olduğunu söyledi. Yazar Ayla Bağ konuşmasının ardından konuklarına, Okul Müdürü Sevil Alaçam’a, öğretmenlere ve öğrencilere çok teşekkür etti.

Programda hayat hikâyesini anlatan görme engelli şair-öğretmen Yunus Yılmaz’ın azmi ve başarısı takdir edildi. Şiirleriyle öğrencilere duygulu anlar yaşatan Yılmaz ayrıca öğrencilerin merak ettiği soruları yanıtladı. Evli ve bir çocuk babası olan şair kızına yazdığı “Rüveyda “adlı şiiri okudu. Konuşmasını slogan haline gelen “El ele vererek, tüm engelleri aşmak gerek “ sözleri ile bitiren Yılmaz öğrencilerden büyük alkış aldı.

Yayınlanmış 6 kitabı bulunan işitme engelli yazar Turan Yalçın öğrencilere hiçbir engel karşısında pes etmeden çok çalışmaları tavsiyesinde bulundu. Öğrencilere ayrıca hedeflerini iyi seçmelerini ve bu doğrultuda azmederek yürümelerini öneren Yalçın, okumanın insan beynini geliştirdiğini ve olgunlaştırdığını söyledi. ailede her bireyin kitap okumasının çok büyük önem taşıdığının altını çizen Yalçın, kitap hediye etmenin kültür haline getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Mahperi Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Sevil Alaçam ise yaptığı konuşmada, “Konuklarımızın anlattığı yaşam öykülerinden örnek almamız gereken çok şey var. Azimle çalışmak, okumak başarı getirir. Farkındalık oluşturmak için yaptığımız bu söyleşiler öğrencilerimiz için çok faydalı oldu.” dedi. Alaçam tüm zorluklara rağmen azimle çalışıp başarıyı yakalayan kıymetli misafirleri takdir etti ve tekrar ağırlamak istediğini söyledi.

Günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile program sona erdi.


" “ENGELLERİ AŞANLAR” konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere “ENGELLERİ AŞANLAR” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda “ENGELLERİ AŞANLAR” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku