Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.164,78 -0,15%
Çeyrek Altın 1.939,00 -0,15%
Bitcoin 432685 0.121%
Ethereum 29867 0.53393%
Yarım Altın 3.878,00 -0,15%
Tam Altın 7.701,08 -0,53%
Emziren Annelerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Emziren Annelerde Ateş Nasıl Düşürülür?

ABONE OL
30 Aralık 2022, 05:48:31

Gebelik sürecinden sonraki en mucizevi ve zorlu dönemlerden biri; emzirme evresidir. Bebeğin gelişimi ve büyümesi için oldukça önemli olan emzirme döneminde, soğuk algınlığı veya çeşitli enfeksiyonel rahatsızlıklara yakalanan anneler paniğe kapılırlar. Paniğin altında yatan neden; yüksek ateş ve geçirilen rahatsızlıktan(soğuk algınlığı vs..) ötürü alınacak ilaçların anne sütünü etkileyebileceği ihtimalidir. Emzirme döneminde kullanılan yoğun tesirli ilaçlar, anne sütünü etkileyerek bebeğin sağlığını olumsuz yönden etkileyebilir. Bu yüzden emzirme evresinde kullanılacak ilaçlar konusunda daha fazla özen gösterilmeli, dikkatli olunmalıdır.

Yüksek Ateş Nedir?

Vücudun ısısının normal şartlarda olduğundan daha fazla olması, ateş veya yüksek ateş olarak tanımlanmaktadır. Genellikle enfeksiyonel rahatsızlıkları takiben baş gösteren ateş şikayetinin altında yatan bir çok neden olabilir. Vücut ısısının normaldekinden daha fazla olmasının nedenleri aşağıdakiler olabilir;

  • zatürre
  • idrar yolu enfeksiyonu
  • apandisit
  • grip
  • çeşitli enfeksiyonel rahatsızlıklar

Emzirme Döneminde Ateş Nasıl Düşürülür?

Emzirme döneminde alınan yoğun kimyasal içerici ilaçlar, anne sütünü olumsuz etkileyerek dolaylı olarak bebeğin sağlığını bozabileceğinden temkinli davranılmalıdır. Bu sebepten emzirme döneminde yüksek ateş sorununda ilaç yerine, doğal yollarla tedavi arayışına girilir. Her ne kadar doğal yöntemler ateşin düşmesinde etkili olsa da, doğru ve kesin tedavi için uzman doktora başvurulmasında fayda vardır.

  • gün içerisinde bol miktarda sıvı tüketmeye dikkat edin
  • bulunulan ortamın sık sık havalandırılmasına özen gösterilmeli
  • ılık su ile duş almaya dikkat edilmeli(sıcak su yerine)
  • istirahat ve dinlenme ateşe sebebiyet veren rahatsızlığın iyileşmesi için oldukça önemlidir

Ateş Düşürmek İçin Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Yeşil gıdalar: İçeriğindeki vitamin ve mineraller açısından oldukça faydalı olan yeşil gıdaların, vücut ısısının normale dönmesinde de etkileri vardır. Ayrıca beyin ve kalp sağlığı açısından da oldukça yararlıdır.Yeşil Çay: İçerdiği keteçin adı verilen madde sayesinde, ateş düşürücü bir etkiye sahiptir. Ateş düşürücü etkisinin yanı sıra beyin hücrelerini koruyucu özelliği de mevcuttur.Kuruyemişler: En bilindik antioksidan özelliğe sahip besinlerdir. İçeriğinde bulunan ateş düşürücü bileşenler sayesinde, yüksek ateşin bitkisel çözümleri arasında sayılabilir.Zencefil ve Zerdeçal: Ateş düşürücü besinlerden sayılan zencefil ve zerdeçalın sağlıklı bir hayat için de tüketilmesi önerilir.Basit rahatsızlıklardan ötürü oluşan yüksek ateş şikayetinin tedavisinde uygulanabilecek doğal ve bitkisel yöntemlerden bahsettik. Fakat yüksek ateş çok ciddi enfeksiyonel sorunların habercisi olabilir, bu durumda tıbbi müdahale gerekebileceğinden hiç vakit kaybetmeden uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.NOT: Emzirme döneminde kullanılan ilaçlar, bebeğin sağlığını etkileyebileceğinden kesinlikle bilinçsizce ilaç alınmamalıdır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments