takip et takip et takip et
Gündem

14 Eylül 2019 - 10:18:40 - 416 Okunma

EMİRSEYİT’TE BAĞ BOZUMU YAPILDI

Emirseyit Beldesinde “Bağ Bozumu” programı düzenlendi. Üzüm yetiştiricisi bölgelerden olan Emirseyit kasabasında 3.000 dekar bağ alanının mevcut olduğu, bu alanda yıllık ortalama 1.050 ton yaprak, 3.300 ton üzüm üretimi kapasitesi olduğu belirtildi. Bu alandan alınan ürünün Tokat ekonomisine ortalama 16.500.000 katkı kapasitesi olduğu ifade edildi.

Emirseyit Beldesinde “Bağ Bozumu” programı düzenlendi. Üzüm yetiştiricisi bölgelerden olan Emirseyit kasabasında 3.000 dekar bağ alanının mevcut olduğu, bu alanda yıllık ortalama 1.050 ton yaprak, 3.300 ton üzüm üretimi kapasitesi olduğu belirtildi. Bu alandan alınan ürünün Tokat ekonomisine ortalama 16.500.000 katkı kapasitesi olduğu ifade edildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Tarım Tokat kapsamında düzenlenen programa Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, İl Genel Meclisi Başkanı Erol Duyum, Emirseyit Belediye Başkanı Turan Kapan, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, sivil toplum kuruluş temsilcileri, protokol mensupları ve çiftçiler katıldı.

Emirseyit Belediye Başkanı Turan Kapan, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin ve Tokat Milletvekili Mustafa Arslan’ın ardından konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın 7 tane kıymetli ovasıyla tarım memleketi olduğunu belirterek, Tokat’ın Türk tarımının parlayan yıldızı olacağını vurguladı.

Tarımın, çiftçinin ve üretimin dostu olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ta bugüne kadar çok kıymetli hizmetler yapıldığını ifade ederek, emeği geçen ve destek veren herkese teşekkür etti. Çiftçinin zenginleşmesi ve cebine para girmesi için çalışmalar yürütüldüğünü kaydeden Vali Dr. Ozan, “Tokat’ın ufku çok açık. Biz Tokat’ı tarımın başkenti yapmak istiyoruz.” diye konuştu.

Devletin çiftçiye çok güzel destekleri ve yatırımları olduğunu söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, “Bunlar çiftçi ve üretimin dostu olmak demek. Tokat’ta havalimanının, göletlerin tamamlanması, seracılığın geliştirilmesi, asma alanları ile çilek üretiminin artması, ihracata dayalı tarımsal sanayinin geliştirilmesi,  çiftçiye kaba yem, sertifikalı buğday, hayvan röntgen cihazı desteği ile çiftçiyi zenginleştireceğiz.” dedi.

Tokat’ta tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine yönelik herkesin kalbinin aynı attığını, müthiş bir birikim ve ruh olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “İşi yapan sizlersiniz. Biz bu işi yapanları cesaretlendiriyoruz, yüreklendiriyoruz. Biz sizleri desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Vali Dr. Ozan Balcı, bu çalışmaların Tokat’ın gelişmesine vesile olmasını dileyerek, bağ bozumunun hayırlı olmasını temenni etti.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Dr. Ozan Balcı ve programa katılanlar tarafından bağ bozumu gerçekleştirildi.

BAĞ ALANLARI 6.084 HEKTAR SEVİYESİNE ULAŞTI

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden Tokat’ta üzüm üreticiliğe ilişkin yapılan açıklamada, “İlimizde 1967 yılında 14.784 hektar, 1972’de 11.717 hektar olan bağ alanı Floksera’nın yaptığı tahribat sonucu 1982 yılında 4.580 hektara kadar düşmüştür. Ancak son yıllarda özellikle 2000’li yıllardan itibaren değişik kaynaklardan özelliklede İl Özel İdaresinden ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığından (DOKAP) karşılanan desteklerle üreticilerimiz desteklenmiş ve fidan alımı ve dağıtımları yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda 2018 yılı itibarı ile bağ alanlarımız 6.084 hektar seviyesine ulaşmıştır.

Tokatta mevcut bağ alanlarının % 95’i Narince çeşididir. Kalan % 5’lik alanlarımızda ise erkenci beyaz sofralık çeşitlerden Trakya İlkeren, Yalova İncisi ve Çavuş, geçici siyah sofralık çeşitlerden Royal, AlphonseLavallee, Kömüş Memesi, Horoz Karası ile geçici beyaz mahalli sofralık çeşitlerden Bekiroğlu, Boduroğlu, Topbaş gibi çeşitler yer almaktadır.

İç Anadolu ile Karadeniz Bölgesi arasında yer alan bölgemiz bağcılık için çok uygun bir potansiyele sahiptir. Bölgemize has (endemik) olan NARİNCE üzüm çeşidimiz gerek şıralık ve şaraplık kalitesi, gerekse yaprak özellikleri nedeniyle ülkemizde ve yurt dışında isim yapmıştır.

Dünyaca meşhur olan Narince üzümü bölgemize çok iyi adapte olmuş bir çeşittir. Bu çeşidimizin yaprağı  “Tokat Yaprağı” adı ile salamura olarak tüketilmektedir.

Yapılan değerlendirme ve firma beyanlarına göre; ilimizde hasat edilen toplam bağ yaprağının % 60’ı iç piyasada, % 40’ı ise dış piyasada değerlendirilmektedir.

İlimizde salamura ve konserve yaprak işleyen toplamda 2.714 ton/yıl kapasiteli 15 adet,  pekmez üretimi yapan toplamda 424 ton/yıl kapasiteli 6 adet işletme olmak üzere toplam 21 adet işletme mevcuttur.

2018 yılı rakamlarına göre ilimizin ortalama yıllık 21.000 ton salamuralık bağ yaprağı ve 66.000 ton üzüm üretimi potansiyeli mevcuttur. Bu rakamlara göre bağcılığın ilimiz ekonomisine ortalama yıllık katkısı 168.000.000 TL yaprak, 165.000.000 TL üzüm olmak üzere toplam 333.000.000 TL’dir

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına (DOKAP) 2017 yılı Ocak ayında sunmuş olduğumuz “Tokat İli Bağ Vatanına Dönüyor, Bağcılığı Geliştirme Projesi” uygun görülerek kabul edilmiş ve bütçesi (6.600.000 TL) 2017-2018-2019 yılları için üç eşit dilim halinde kullanılmak üzere onaylanmıştır. Toplam proje bütçesinin Yaklaşık %70′ i DOKAP kaynağı olarak hibe, % 30′ u da çiftçi katkısından oluşmaktadır.

Bu proje ile;Çift Kollu Sabit Kordon (Royad Kordonu) terbiye şekli uygulaması ve Telli Terbiye Destek Sistemli modern bağ tesisleri kurularak bölgede hem yaş üzüm meyvesi olarak hem de yaprak olarak daha kaliteli ve verimli bir bağcılık yapılabilecektir. Bu sayede ülkemiz ve bölgemiz ekonomisine katkı sağlanacaktır.

Projenin 2017 ve 2018 yılı etabında;

  • Tokat merkez köylerinde, 161 çiftçiye toplam 708 dekar,
  • Pazar ilçesi ve köylerinde, 74 çiftçiye toplam 320 dekar,
  • Zile ilçesi ve köylerinde, 45 çiftçiye toplam 188 dekar,

Olmak üzere; 280 çiftçiye toplam 1.216 dekar telli terbiye destek sistemi uygulaması tamamlanmıştır.

Projenin 2019 yılı etabında Erbaa ve Niksar ilçesi köylerinde 490 – 650 dekar arasında bağ tesisi yapılacaktır.

Merkez ilçemizde üzüm yetiştiricisi köylerimizden olan Emirseyit kasabasında 3.000 da. Civarı bağ alanı mevcut olup, bu alandan yıllık ortalama 1.050 ton yaprak, 3.300 ton üzüm üretimi kapasitesi vardır. İlimiz ekonomisine ortalama 16.500.000 katkı kapasitesi mevcuttur.” denildi.


" EMİRSEYİT’TE BAĞ BOZUMU YAPILDI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere EMİRSEYİT’TE BAĞ BOZUMU YAPILDI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda EMİRSEYİT’TE BAĞ BOZUMU YAPILDI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku