takip et takip et takip et
Gündem

5 Aralık 2019 - 1353 Okunma

EMİRSEYİT’İN ERZAK KOOPERATİFİ “7 KADIN İLE ÇOK BÜYÜK İŞLER BAŞARILACAK”

Abone Ol

...

Tokat’ın tarımsal üretimi ile adından sıkça söz ettiren Emirseyit Beldesinden, Belediye Başkanı Turan Kapan, Belediye Meclis Üyesi Latif Tok ve Emirseyit Rençber ve Zanaatkâr Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (ERZAK) Proje Danışmanı Çağatay Alan Gazetemizi ziyaret ettiler.

2023 YOLUNDA 23 HEDEFTEN BİRİ

Ziyaret esnasında ERZAK çatısı altında kurdukları kooperatifin nasıl kurulduğunu ve ne tür projeleri hayata geçirdiklerini anlatan Proje Danışmanı Çağatay Alan, “Yerel seçimlerden önce Belediye Başkanımız Turan Kapan’ın, 2023 yolunda 23 büyük proje sloganıyla başlattığı projelerden bir tanesi olan kooperatifçilik için ilk adımları attık. Kooperatifimiz için kısa bir isim düşünürken ERZAK ismini bulduk ve açılımını ise Emirseyit Rençber ve Zanaatkâr Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi olarak düşündük. Logomuzda bulunan 7 üzüm; kurucu yedi kadınımızı, Tokat’ın yedi ovasını ve ülkemizin yedi bölgesini; küçük yaprak Emirseyit’i, büyük yaprak ise Tokat’ımızı temsil etmek de. Aslında biz bu logoda Emirseyit ile Tokat’ın birlikte büyüyebileceğini ifade etmek istiyoruz. Aynı zamanda logomuzda kullandığımız üzüm salkımı Türk mitolojisinde birlik, beraberlik ve bereketi temsil etmekte. Logomuz, rengini Tokat’ımızın yaprağından almakta.

“YILIN GİRİŞİMCİLİK ÖDÜLÜNÜ ALACAĞIZ”

Emirseyit tarihinde ilk defa uluslararası bir fuara katılacaklarını ifade eden Çağatay Alan, “Türkiye’den 160 kooperatifin katılacağı 5-8 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek fuara katılacağız. Bu katılım Emirseyit için ilk olacak, çünkü bu fuar uluslararası bir fuar. Fuar sonrasında 7 Aralık’ta yapılacak olan Tokat Enler Ödül Töreninde “Yılın Girişimcilik” ödülünü alacağız.” Dedi.

“4 AYDA İKİ PROJEMİZ OLDU”

ERZAK’ı 7 Temmuz tarihinde kurulduklarını ifade eden Alan, 4 aylık bir zamanda 2 farklı proje sunumu yaparak Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’ndan destek aldıklarını ifade etti.

“YEREL TAT TOKAT’A DEĞER KAT PROJESİ”

OKA ile birlikte girişimci kadınların sürdürülebilir ürünler üretmek için gerekli eğitimlerini aldığını ifade eden Alan; “Orta Karadeniz Kalkınma Ajansına sunduğumuz proje “Yerel Tat Tokat’a Değer Kat” dedik. Bu proje ile burada kadınların; gıda mühendisi, ziraat mühendisi, işletmeci ve kooperatifçilik eğitimi aldırarak ürünleri daha hijyenik, daha güvenilir, sürdürülebilir ürünler üretmek için hayata geçirdik. Sağ olsun Belediye Başkanımız Turan Kapan projenin içerisinde Emirseyit Belediyesinin altında bir dükkan tahsis etti. Bu proje ile 130 Bin liralık bir projeyi hayata geçirdik, bunun 100 bin lirasını hibe olarak, 30 bin lirasını kooperatifimiz karşıladı. Projemize desteklerinden dolayı Tokat Valimiz Dr. Ozan Balcı, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı İl Koordinatörü Mehlika Dicle’ye teşekkür ediyorum.” dedi.

KAVANOZ SIKINTISI GİDERİLDİ

Geçtiğimiz haftalarda Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’yı ziyaret ettiklerini belirten Alan, “ürünlerimiz ile birlikte Valimizi ziyaret ettik. Valimiz projelerimiz için ne tür eksikliklerimizin olduğunu sordu. Bu yıl yaşadığımız kavanoz sıkıntısından bahsettik, gelecek sene için bu sorunu kaldırmakta destek vereceğini ifade etti. Tekrardan Valimize bu hassasiyeti için teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

“YEŞİL YAPRAĞI, SALAMURA HALE GETİRİYORUZ”

İkinci projesini Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na sunduklarını ifade eden Alan, bu proje için Belediyenin arsasını çok cüz-i miktar ücret ile kiraladıklarını ifade ederken açıklamaları şu şekilde tamamladı:

“Belediye Başkanımız ve Meclis üyelerimiz sağ olsunlar belediyemizin arsasını cüz-i miktara bizlere kiraladılar. 500 metrekarelik alanda 2 milyon liralık bir proje yürütmekteyiz. Bu projemizde yeşil olan yaprağımızı tamamen salamura halinde paketleyerek, kamyonetlere yüklenebilecek hale getirecek bir alanımız, kadınların hijyenik bir şekilde üstlerini değiştirebileceği bir alanımız, toplantı salonumuz ve müdüriyetten oluşan bir fabrika planlıyoruz.

AMACIMIZ; ARACILARI ORTADAN KALDIRMAK

Bu fabrikada amacımız Emirseyit ve çevresindeki yaprakları paketleyerek yurt içine ve yurt dışına satışını gerçekleştirmemiz. Bu satışta kooperatifimizin tek amacı vardır o da, aracıları tamamen ortadan kaldırmak. Bu vesileyle 100 liralık bir ürünün 95 lirasını kooperatif ortaklarımıza verirken sadece 5 lirasını kooperatifimiz almakta yani satıştan % 5’lik bir ücreti kooperatifimiz alacak.

Bugün Emirseyit’te üretilen 3 liralık bir ürünü 15 kilometre uzaklıktaki ilimizde 6 liraya satın almak zorunda kalıyoruz. Bu aradaki fark ise sadece aracılar yüzünden oluşmakta. Biz de bu aracıları kaldırıp, kooperatifimizi tüzel bir kişiliğe kavuşturmayı hedefliyoruz. Böylece aradan çıkarttığımız aracıların yerine ürünü satın almak isteyenlerin karşısında bir tüzel kişilik olarak direkt üretici ile tüketiciyi bir araya getirmeyi hedefliyoruz.

7 KADIN İLE ÇOK BÜYÜK İŞLER BAŞARDIK

Ben hiçbir şekilde ücret almıyorum. Kooperatifin Başkanı, yönetimdekiler hiçbir şekilde ücret almıyorlar. Türkiye’de son yıllarda kooperatifçilik, Tarım Şurasıyla birlikte popüler olmaya başladı. Kooperatiflerin, devletteki bürokratik işlemleri çok zor, biz 7 kadını bir araya getirerek çok fazla imza attırdık ama sonunda başardık. Buradan başarmamızda bizi destekleyen, Tarım İl Müdürü Orhan Şahin olsun, Kırsal Kalkınma İl Temsilcisi Fevzi Çiçek olsun, Ticaret Sanayi İl Müdürü Halil İbrahim bey olsun, Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar olsun bunların hepsi bizim kadın kooperatifi kurmamızı belirttiler. Çünkü kadınlar Türkiye’de dezavantajlı gruptalar ve kadınlara destekler olduğunda dolayı biz bu şekilde kadın kooperatifi kurduk.

Kadın Kooperatifine şuanda Emirseyit’ten hareket ediyoruz. İlerleyen süreçte iyi ürün yetiştiren ve benim ürünüm de ilimizde ve il dışında satılmasını istiyorum diyen bütün kadınları kooperatifimize ortak olmaya davet ediyorum.”


" EMİRSEYİT’İN ERZAK KOOPERATİFİ “7 KADIN İLE ÇOK BÜYÜK İŞLER BAŞARILACAK” konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere EMİRSEYİT’İN ERZAK KOOPERATİFİ “7 KADIN İLE ÇOK BÜYÜK İŞLER BAŞARILACAK” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda EMİRSEYİT’İN ERZAK KOOPERATİFİ “7 KADIN İLE ÇOK BÜYÜK İŞLER BAŞARILACAK” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yorumlar (1 Yorum)

  • Rasim Canbolat

    Habere çok sevindim. yaprağın yanında daha çok dallara el atılabilinir. Şimdilik merdivenin ilk basamağındasınız. Kooperatifte görev alan ve destekleyen herkesi cantan kutluyor başarılar diliyorum. Ovacık örneğinin iyi incelenmesinin işinize yarayacağını düşünüyorrum. Sevgi ve saygılarımla..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku