Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.189,70 0,19%
Çeyrek Altın 1.991,00 0,15%
Bitcoin 537118 0.04172%
Ethereum 34341 2.33678%
Yarım Altın 3.983,00 0,18%
Tam Altın 7.929,57 -0,66%
Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır? (EYT -SSK)

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır? (EYT -SSK)

ABONE OL
09 Mart 2023, 14:46:40

Emeklilik başvurusu için öncelikle çalıştığınız kurumun emeklilik şartlarına uygun olmanız gerekmektedir. Eğer SSK’lıysanız, 25 yıl sigortalılık süresi ve 55 yaş şartını yerine getirdiğinizde emekli olabilirsiniz. EYT (Erken Emeklilik Hakkı) haklarınız varsa, belirli bir süre sigortalılık süreniz ve yaş şartlarını yerine getirerek erken emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. Emeklilik başvurusunun yapılacağı zaman, şartları ve gerekli evrakları öğrenerek sosyal güvenlik kurumuna başvurmanız gerekmektedir.

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik başvurusu yapmak için öncelikle emeklilik sorgulama işlemlerinizi doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Emeklilik kriterlerine kısaca göz atmak gerekirsek; gerekli olan yaş haddinin doldurulması, gerekli olan prim gün sayısının yatırılması gibi temel hususlardır. Sözünü ettiğimiz koşulları yerine getirdiğinizde artık emeklilik başvuru formunu edinebilir, formu doğru bir şekilde doldurup emekliliğe ilk adımınızı atabilirsiniz.

Emeklilik başvuru işlemlerine başlamadan önce sosyal güvenli kurumuna gitmeden online emeklilik işlemlerini başlatabilirsiniz. E-devlet üzerinden emeklilik başvurusu yapmanız için öncelikle gerekli koşulları sağlamalı ve sonrasında e-devlet uygulamasına giriş yapmalısınız.

E-devlet sistemine girip “aylık/emekli/gelir” yazarak arama kutusuna yazmanız gerekmektedir. Açılan sayfada “Yeni Başvuru” butonuna tıkladıktan sonra tahsis talep türü “Yaşlılık aylığı” seçilerek ve alt kısımda sigorta türünüzü belirtilerek emeklilik aylığı başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

Emeklilik Başvuruları için Gerekli Belgeler

Emeklilik başvurusu yapmak için gerekli belgeler arasında TC kimlik numarası, nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah belgesi, sigorta hizmet dökümü, işe giriş çıkış bildirgeleri, işyeri tescil beyannamesi, hizmet süresi belgesi ve sigortalı çalışanların son 4 aylık maaş bordrosu yer almaktadır.

EYT Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

EYT emeklilik başvurusu yapmak için de öncelikle emeklilik sorgulama işlemlerinizi doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Emeklilik başvurusu işlemlerinde olduğu gibi EYT emeklilik başvurusu yapmak için de e-devlet sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E-devlet sisteme giriş yaptıktan sonra “https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan” bağlantısına tıklayarak gelir, aylık, ödenek talep belgesi ile beraber başvuru yapabilirsiniz.

SGK Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilik başvurusu yapmadan önce gerekli koşulları sağlamanız gerekmektedir. Gerekli koşulları sağlamanız ve tüm evraklarınızı eksiksiz olması durumunda emeklilik başvuru dilekçesi ile beraber bağlı olduğunuz il/ilçe Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine teslim ederek başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz.

Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Emeklilik başvurusu yaptınız ve hangi aşamada olduğunu merak ediyorsanız, emeklilik başvuru işlemi sonrasında “Doküman Yönetim Sistemi” ile beraber başvuru durumunuzu takip etmeniz mümkündür. DYS ile emeklilik sorgulaması oldukça kolaydır.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Emekli maaşınızı hesaplamak ve tahmini ne kadar maaş alacağınızı merak ediyorsanız SGK web sayfası üzerinde emekli maaş hesaplama araçları yer almaktadır. Emekli aylığınız bağlandığında ek ödeme tutarınız emeklilik aylık bilgisinde görülüyorsa ek ödeme ile alacağınız emekli maaşını nasıl hesaplandığını öğrenmek için SGK web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik Onayı Kaç

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments