Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.211,97 -0,66%
Çeyrek Altın 2.036,00 -0,20%
Bitcoin 525107 -3.98545%
Ethereum 33411 -3.6715%
Yarım Altın 4.066,00 -0,37%
Tam Altın 8.104,35 0,73%
Emekli Olabilir Yazısı Nasıl Alınır?

Emekli Olabilir Yazısı Nasıl Alınır?

ABONE OL
03 Mart 2023, 15:35:56

Emekli olabilir yazısı nasıl alınır konusunda araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz.

Bu içerik, emekli olmak isteyen kişiler için güncel bir rehber niteliğindedir. EYT kapsamında veya normal emeklilik zamanı gelen ancak hala sigortalı olarak çalışan kişiler, işten ayrılabilmeleri için işyerinden kıdem tazminatı ve diğer alacaklarını almalarının yanı sıra SGK’dan emekli olabilir yazısı veya kıdem tazminatı yazısı almaları gerekmektedir. Bu yazıda, SGK’dan emekli olabilir yazısı nasıl alınır konusunda başvuru formları, dilekçe süreci ve e-devlet üzerinden alınabilir mi gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Emeklilik başvurusu yapmadan önce yapılması gerekenler

Eğer emeklilik başvurusu yapacaksanız ve sigortalı olarak çalışıyorsanız, aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor:

Öncelikle SGK’dan kıdem tazminatı alabilir veya emekli olabilir yazısını almak için dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmalısınız.

SGK’dan yazıyı aldıktan sonra işyerinize bir dilekçe (örnekleri aşağıda verilmiştir, Word olarak indirebilirsiniz) ve SGK’dan aldığınız yazı ile başvurarak kıdem tazminatı ve diğer alacaklarınızın ödenerek emeklilik nedeniyle çıkışınızın verilmesini talep etmelisiniz.

Eğer işyerinde çalışmaya devam edecekseniz, emeklilik başvurusundan önce işyerinizin “01-Tüm Sigorta Kolları” kapsamından çıkış vererek “08-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” kapsamında yeniden giriş yapması gerekiyor.

Bunları tamamladıktan sonra, e-devlet veya SGK’ya elden veya posta yoluyla emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden emeklilik başvurusu yapmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz ve adım adım nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

SGK emekli olabilir yazısı nasıl alınır?

SGK’dan emekli olabilir yazısı dilekçe ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınabilmektedir. E-devlet üzerinden ya da başka bir online uygulama üzerinden alınabilmesi ne yazık ki mümkün değildir. Başvuruyu dilekçe ile SGK’ya yaparsınız ve SGK yazıyı elden verir ya da posta adresine gönderir. Ancak burada iki farklı uygulama söz konusu. İşyeriniz emekli olabilir yazısı istiyorsa ayrı bir dilekçe, kıdem tazminatı için şartların sağlandığına dair yazı istiyorsa ayrı bir dilekçe ile başvurmalısınız. Her ikisi için de dilekçe örneklerini aşağıda paylaşıyorum.

1- Emekli olabilir yazısı için dilekçe indir

Eğer işyeri sizden emekli olabilir yazısı istiyorsa SGK’ya emeklilik şartlarını sağlayıp sağlamadığınızı, hangi tarihten itibaren emekli olabileceğinizi gösteren bir dilekçe ile başvurmanız gerekiyor. Aşağıda hazırladığım dilekçe örneğini indirerek, elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz SGK’ya göndererek yazıyı talep edebilirsiniz.

Dilekçe örneği:

Adı Soyadı: T.C. Kimlik No: Adres: Telefon:

Bağlı olduğum Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne

Konu: Emeklilik Şartlarının Sağlanması Hakkında Dilekçe

Sayın Yetkili;

Ben, yukarıda bilgileri belirtilen T.C. Kimlik numarasına sahip sigortalı olarak çalışmaktayım. Emeklilik şartlarını sağladığımı belirterek, emekli olabileceğim tarih hakkında bilgi almak amacıyla yazı talep etmek istiyorum.

Aşağıda bilgilerim yer almaktadır:

  • Sigortalılık Başlangıç Tarihi:
  • Toplam Hizmet Süresi:
  • Yaş:

Bu bilgiler doğrultusunda emekli olabileceğim tarih ve diğer detaylar hakkında yazılı bilgilendirme yapılmasını talep ediyorum.

Bilgilerinize sunarım.

Tarih: İmza: Ad-Soyad:

2- Kıdem tazminatı yazısı için dilekçe indir

Eğer işyerinizden kıdem tazminatınızı almak için bir yazı talep ediliyorsa, kıdem tazminatı yazısı dilekçesi ile başvurmanız yeterli olacaktır. Bu dilekçeyi, elden ya da posta yoluyla bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne verebilirsiniz. SGK, yazıyı size elden verebilir ya da posta adresinize gönderebilir.

Dilekçe ile başvurduğunuzda, Sosyal Güvenlik Kurumu size SGK emekli olur yazısı örneği gibi bir yazı verecektir. Bu yazıyı ve bir dilekçe ile işyerinize başvurarak, kıdem tazminatınızın ödenmesini talep edebilir ve çıkışınızın verilmesini sağlayabilirsiniz.

SGK emekli olabilir yazısı e devlet

SGK emekli olur yazısı e-Devlet üzerinden alınamayan bir belge. Bu nedenle, örneğini verdiğimiz dilekçeleri doldurarak, bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yoluyla başvurmanız gerekiyor. SGK emekli olur yazısı elden veya posta yoluyla başvurduktan sonra size verilecektir.

3-Emekli olur yazısını aldıktan sonra işyerine verilecek dilekçe

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olabilir yazısı ya da kıdem tazminatı için yazı aldıktan sonra aynı şekilde bir dilekçe ile işyerine başvurmanız ve çıkış işlemlerinizin başlatılmasını talep etmeniz gerekiyor. İşyeri’ne başvuru için doldurmanız gereken dilekçe örneğini aşağıda word olarak paylaşıyorum. Kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Emekli olabilir yazısı kaç günde gelir?

Emekli olabilir yazısı normalde 10-15 gün içerisinde hazırlanabilen ve sigortalıya elden ya da posta yoluyla gönderilebilen bir belgedir. Ancak, EYT yoğunluğu nedeniyle yazıların verilme süresi ortalama 1,5-2 ayı bulabilir. Büyükşehirlerde, örneğin İstanbul, İzmir ve Ankara gibi şehirlerde bu süre daha da uzayabilir.

Emekli olur yazısının geçerlilik süresi

Bu yazılarda geçerlilik süresi belirtilmez. Ancak her ne kadar süre belirtilmiyor olsa da siz yine de en geç yazıyı aldığınız ayın sonuna kadar başvuru sürecinizi başlatın.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments