takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

27 Kasım 2019 - 10:47:10 - 463 Okunma

EMEKLİ ÖĞRETMENLERİN ALMUS GEZİSİ

1964-65 öğretim yılından beri öğretmen diye anılıyorum ve aynı zamanda bu süreyi yalnız, Tokat’ta yaşadım. Şimdiye kadar hiçbir valinin öğretmenlere, hele hele de emekli öğretmenlere bu denli ilgi gösterdiğini anımsamıyorum.

Öğretmenevinin giriş kapısına asılan bildiri de “Valilik ve öğretmenevi müdürlüğünün işbirliğiyle 24 Kasım öğretmenler gününde emekli öğretmenlerin katılımlarıyla bir gezi düşünüyoruz. İsteyenlerin adlarını yazdırmaları…” duyurusu üzerine adımızı yazdırdık.

23 Kasımda eski bir otobüsle Almus’a gittik. Bazı arkadaşlarımız, “Bize bu eski otobüs mü layık görüldü?” gerekçesiyle yakınıyor. Daha iyisini daha lüksünü kim istemez? “Olsa dükkân sizin” derlerdi herhalde. Onlara diyorum ki; Bir güzeli bir çirkine vermişler. Halinden memnun görünen güzel, “Sen nasıl razı oldun, bu işe?” sorusunu “Babamın evinde o da yoktu.” diye yanıtlamış. O hesap diyorum. Şimdiye kadar bunu da bulamıyorduk…

Gerçi otobüse binince, ayaklarımız kayıyordu, “Virajlarda savurursa emniyet kemerinden geçtik, tutacak bir tutamak bile yok.” diye düşündüm ama deneyimli kaptanın usta yönetimi sayesinde virajları düz yolda gider gibi sarsılmadan aştık.

“Varını veren utanmamış.” derler. Demek ki imkânlar ölçüsünde bunu bulabilmişler. “Erenler, hazıra duacıdır.” Fazla uzatmaya gerek yok.

Barajın sularına tepeden bakan Tufan Tepe, Tufan Tepe olalı böyle neşeli kaç grubu ağırladı kim bilir?

Serin havada, içinde kocaman kütüklerin alev alev çıtırdadığı sevimli şömine, cana can katıyordu. Tokat ve Almus’un öğretmenevi müdürleri, konuklarını ağırlamak için çırpınıyorlardı. Hele Almus’un güzel ve mütevazı müdiresinin bahçede söyleşen konuklarına dolu tepsiyle bizzat çay ikram etmesi, ayrı bir incelik, ayrı bir güzellikti.

Sayın valimizin kısa konuşmasının ardından konukları temsilen önce Mustafa Özcoşan, “Öğretmen, yap demez, benim gibi yap der.” girişiyle yapıp ettiklerini belgeleriyle anlattı. Bilahare Mehmet Tapar, ideal öğretmenin özellikleri ve gerekliliğine dikkat çekti. Sayın valimiz, günün ve gezinin anısına masaları dolaşarak kendi elleriyle her birimize birer kitap hediye etti.

Hani elektrikler kesilince hane halkının televizyonsuz kalıp birbirleriyle mecburen sohbeti sonunda “Ev halkımız da iyi insanlarmış.” Kanaatine varan vatandaşın dediği gibi, her gün görüştüğümüz, oyundan fırsat bulup söyleşemediğimiz arkadaşlarımızla sohbet olanağı da yakaladık. Meğer baylı bayanlı, ne hoş sohbet, ne esprili arkadaşlarımız varmış. Bu kısa gezide, birbirimizi daha yakından tanıdık.

Kendi adıma bu geziden çok memnun kaldığımı, çok keyif aldığımı söylemeliyim. Darısı tekrarına diyor, organize eden, emek veren başta sayın valimiz, sayın müdürlerimiz olmak üzere emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyor, esenlikler diliyorum.

Not: Duygu ve izlenimlerim yalnız kendime aittir. Yol boyunca bakir ormanın esmer sonbahar görüntüsünü otobüs yüksekliğinden seyretmek az güzellik miydi? 26.11. 2019

"Rasim Canbolat" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku