Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.211,97 -0,66%
Çeyrek Altın 2.036,00 -0,20%
Bitcoin 537585 1.78887%
Ethereum 34248 1.91084%
Yarım Altın 4.066,00 -0,37%
Tam Altın 8.104,35 0,73%
Emekli Maaşına Haciz Konulur mu? (Engelli, SSK, Bağkur, Memur) 

Emekli Maaşına Haciz Konulur mu? (Engelli, SSK, Bağkur, Memur) 

ABONE OL
09 Mart 2023, 15:32:49

Emekli maaşı üzerinde haciz konulması mümkündür. Ancak, emekli maaşı üzerindeki hacizler belirli kurallara tabidir. Engelli, SSK, Bağkur veya memur olarak emekli maaşı alan kişilerin durumlarına göre bu kurallar farklılık gösterebilir. Bu nedenle, emekli maaşına haciz konulup konulamayacağı konusunda net bir cevap vermek için kişinin durumunu ve borcunu göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Emekli Maaşına Haciz Konulur Mu?

Emekli maaşı ile yaşamlarını sürdüren kişiler borçlarını ödeyemediği durumlarda emekli maaşına haciz konulur mu? sorusunu merak etmektedir. Bu yazımızda emekli maaşına haciz gelip gelmeyeceğine dair merak edilen konulara ışık tutacağız.

Haciz Nedir?

Haciz, bir borç veya yasal yükümlülük nedeniyle bir kişinin ya da kuruluşun malvarlığına veya gelirine el koyma işlemidir. Bu işlem, borçlu tarafın borcunu ödemediği durumlarda borçlunun varlıklarına el konularak borcun tahsil edilmesi için yapılır.

Geçmiş yıllara nazaran bankalar, haciz işlemi başlatmadan önce kişilere üç ay zaman tanımakta ve herhangi bir mal haciz edilmemektedir. Kişi tarafından borç ödenmemesi ve iki ayı aşması durumda haciz işlemleri başlatılmakta ve sürecin devamında mal varlığı araştırılmaktadır. Kişinin üzerine kayıtlı mal olması durumunda ŞERH koyularak satışı engellenmektedir.

Emekli Maaşına Haciz Konulur Mu?

Kanun ve yasalar gereği SGK emekli kişinin onayı olmadan emekli maaşı haciz edilemez. Emekli grubu 4/A yada 4B fark etmeksizin emekli olan kişilerin üçüncü şahıslara borçlanmasından kaynaklanan emekli maaş haczedilmesi için izin gerekmektedir. Ancak nafaka borçları ve SGK alacakları için “kişinin emekli maaşı” haciz edilebilir.

MADDE 93- (Değişik birinci fıkra: 17/4/2008-5754/56 md.) Bu Kanun gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez. Gelir, aylık ve ödenekler; 88 inci maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez. Bu fıkraya göre haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilir.

Günümüzde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi de ekonomik problemlerdir. Ekonomik problemlerin başında kredi borcu, konut borcu, araç borcu, nafaka vb. borçların ödenmemesinden kaynaklanan problemlerden dolayı, borçlu kişilere yasal işlemler uygulanır.

Engelli Maaşına Haciz Gelir Mi?

2022 kanun kapsamında alınan aylıklar (engelli maaşı) haciz edilemez. Diğer maaş türlerinin aksine engelli kişinin muvafakati olsa dahi haciz edilmemektedir. Maaşınıza herhangi bir noter kanalı ile haciz işlemi uygulanırsa, itiraz ederek haciz işlemini kaldırabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşına Haciz Gelir Mi?

Evde Bakım Maaşı, dul ve yetim aylığı, yaşlılık maaşı gibi aylıklara T.C. yargı kararlar ışığında ve Anayasal hak kapsamında hiçbir şekilde haciz edilemez olduğu net şekilde belirtilmiştir. Bu türdeki maaşlara banka, devlet ya da alacaklı kişi hiç bir koşulda kişinin onayı olmadan kesinti olmaz ve haciz edilemez.

Memur Emekli Maaşına Haciz Konur Mu?

Memur emeklileri 5434 sayılı kanun kapsamında olmasından dolayı durumlar biraz daha farklıdır. 5434 sayılı kanun kapsamında emekli memur maaşlarının haciz edilemeyeceğine dair bir bilgi yoktur. Bu nedenle memur emekli maaşlarına haciz konulabilir.

Bağkur Emekli Maaşına Haciz Konulabilir Mi?

Kısaca cevaplamak gerekirsek; Bağkur emekli maaşına haciz konulamaz.

Haciz İşlemi Kesintisi Ne Kadar?

Borçlarınızdan dolayı aldığınız maaşa haciz işlemi uygulanması durumunda maaşınızın 4/1 kesinti uygulanır. Bu kesinti kapsamında Asgari Geçim İndirimi ve çocuk parası gibi ek ödemeler düşülerek hesaplanır.

Emekli maaşına haciz konulur mu? Konumuz hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz sorular olması durumunda yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments