Dolar 27,4174 1.89%
Euro 28,9912 1.95%
Gram Altın 1.652,55 1,92%
Çeyrek Altın 2.784,00 -0,11%
Yarım Altın 5.566,00 -0,16%
Tam Altın 11.062,93 -0,34%
“EMANET-BİR İNANCIN DESTANI”

“EMANET-BİR İNANCIN DESTANI”

ABONE OL
11 Aralık 2019, 10:47:44
Eğitim-Sen Tokat Şubesi öncülüğünde, Hasat Tiyatrosu oyuncuları tarafından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatının anlatılacağı ‘Emanet- Bir İnancın Destanı’ adlı tiyatro oyunu Tokat’ta sergilenecek.

Eğitim-Sen Tokat Şube Yürütme Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada 21 Aralık Cumartesi günü 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında saat 20.00’de Emanet adlı bir tiyatro oyununun seyirci ile buluşacağı kaydedildi. Hasan Özaşlamacı’nın yazdığı ve yönettiği, Mehmet Tokat, Doruk Şengezer, Sinem Akyüz, Yeliz Kömürcü ve Nagihan Yıldız’ın oynadığı Emanet adlı oyun, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün herkes tarafından bilinen yönlerinden ziyade, bilinmeyen yönlerini anlatırken, Atatürk’ün yaşamının özeti olan bir hikâye, operacı Seza Kırgız’ın şarkıları eşliğinde sahneye konulacak.1917-1938 yılları arası Mustafa Kemal’i Atatürk yapan bir yaşanmışlığın, kavganın hikâyesini ele alıyor.

Eğitim-Sen Tokat Şube Yürütme Kurulu’nun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“1917 Temmuzunda (Suriye) 7.ordu komutanı olarak atandığında,cephenin genel komutanı olan,Alman general Falkenhayn 7 küçük sandık altın yollar Mustafa Kemal’e, ‘levazım subayıma senet mukabili teslim edin’ diyen Mustafa Kemal’e bunun kişisel bir hediye olduğu söylenir.”Rüşvet” mi bu diye alman subayını kapısından kovalayan Mustafa Kemal’den, 11 Haziran 1937 de Trabzon’da yazdığı ve 6 eylül 1938 de dolma bahçede hasta yatağında eklediği vasiyetnameyle;tüm kişisel mal ve parasal varlığını, Cumhuriyet’in kurumlarına miras bırakan bir Mustafa Kemal’in hikayesidir. İnebolu’dan Ankara’ya cephanenin taşındığı ‘kurtuluş yolunda kağnıdaki bebeği ve top mermileri üzerinde donarak şehit olan Şerife bacının ve söz namustur, Çiyiltepe’yi yarım saatte düşmandan alacağım dedim ve sözümü tutamadım, yaşayamam’ diyerek intihar eden Albay Reşat’ın hikayesidir. ‘Ben milletime söz verdim, Türk toprağı Hatay’ı Fransız işgalinden kurtaracağım ve ben sözümü hep tuttum’ diyerek hasta yatağından kalkıp Hatay’dan Fransız’ı kovan bir Atatürk ten ülkeyi yaşadığın dünyayı sevmek, birlikte yaşadığın tüm canlılara ve doğaya saygıdan ve yaşam hakkı tanımaktan geçer diyen, Yalova da, bir ağacın dalını kesmemek için kocaman bir köşkü temeliyle yer değiştiren bir Atatürk hikayesidir anlattığımız. Kadınsız bir hayat ve ülke yarım ülkedir diyerek, kadını dünyanın yarısı gören bir Atatürk tür sahneye taşıdığımız. ‘İktisadi bağımsızlık olmadan siyasi bağımsızlık olmaz’ diyen bir Atatürk’tür.

DİKKAT!  NESİLLERİMİZ ATALARINI UNUTMAMALI

Ayrıldığı eşi Latife’nin; ‘Bozkurt, keskin ve uzak görüşlüdür. Bir de kolay boyun eğmez, evcilleştirilemez. Ben bir Bozkurt’a aşık olmuştum ve çok sonraları anladım, büyük sevdalara, kavgalara yazgılı bu Adam’ın bir bozkurt olduğunu ve evcilleştirilemeyeceğini.’ diye anlattığı bir Atatürk hikayesidir.

‘Zeybek dizini koymuşsa yere, eğildiği için değil, daha güçlü kalkmak içindir’ diyen bir ‘Sarı zeybek’ hikayesidir. Müzik ve türkülerle beslenen, Bir insan hikayesidir oyunumuz.”

Oyun Eğitim-Sen Tokat Şubesi öncülüğünde, 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında seyircisiyle buluşacak.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments