takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

8 Kasım 2019 - 09:56:59 - 184 Okunma

ELİMİ UZATSAM

Sabah sabah yüzümü yıkarken düşündüm de uygarlığın sunduğu kolaylıkların ne kadar farkındayız acaba? Evde musluktan akan su, düğmeye dokununca ortalığı şam şam şaklatıp aydınlatan elektrik, yine bir başka düğmeyle her odayı ısıtan kalorifer sistemi ve doğal gaz, sıhhi tesis kanalizasyon, daha neler neler…

En kabadayı köyün bir kaç yerinde çeşme varsa bile direne direne taşıdığın suyu içecek, yıkanacak, temizlik ve yemek yapacaksın.

Bir haftalığına taze sınıf öğretmeni olduğum zengin Karabıyık Köyü’nde bir tane su kuyusu vardı. Kuyuya daldırdıkları kovaya bağladıkları sağlam ipin bir ucunu da eşeğin semerine bağlıyor, sürücü çocuk kuyuya yaklaşınca kova su ile buluşuyor. Çocuk eşekle beraber kuyudan uzaklaşınca su dolu kova yeryüzüne çıkıyordu. Böylece koca köyün her türlü su ihtiyacı bu kuyudan temin ediliyordu.

Bir zamanlar, elde ne varsa satıp savıp denkleştirdiği parayla şehre inen hane reisinin almayı amaçladığı öncelikli iki nesneden biri gaz, diğeri tuz idi. Gaz ile akşamları evin aydınlanması için lamba yakılacak, tuz ile yemekler tatlandırılacaktı.

Şimdi tuz edinmek sorun değil ama elektrikle neler yapmıyoruz ki gece gündüz elektriğimiz bir saat kesilse, sudan çıkmış balığa dönüyoruz. Aydınlatmanın dışında ısıtma, soğutma, temizleme ve en önemlisi de iletişim.

Kanalizasyonsuz bir şehir düşünebilir miyiz? Eskiden kimi köylerde wc bile yoktu.

Bütün saydıklarım birer nimet. Var iken kıymetini bilmiyoruz ama bunların her birinden bir an yoksun kaldığımızı düşünsek hafakanlar basmaz mı her birimizi? Cahit Sıtkı’nın “Elimi uzatsam kahve fincanı dudaklarımdadır.” dediği gibi elimizi uzatsak uygarlığın her türlü nimeti, emrimizdedir.

Torunun Damla, bir zamanlar cep telefonsuz nasıl yaşadığımıza inanamıyor. Öyle bir yaşantıyı havsalası almıyor, bir türlü…

"Rasim Canbolat" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku