takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

5 Kasım 2011 - 12:06:54 - 18 Okunma

ELAZIĞ-TOKAT-ANKARA KÜLTÜR BULUŞMASI ÜZERİNE


Hasan AKAR“Sinemde bir tutuşmuş yanmış ocağ olaydı


Zülfün karanlığında bezme çerağ olaydıTerk-i cünun ederdi Leyla gamıyla Mecnun


Bir gün yüzün göreydi âlemde sağ olaydı”Uzak diyarları yakınlaştırmak için Elazığlı, Ankaralı şair, yazar ve musiki dostları 26-28 Mayıs 2011 tarihleri arasında “Elazığ-Ankara-Tokat Kültür Buluşması” adıyla Tokat’ta toplandılar.


Şehirler de yaşayan insanların dostluğu gibi şehirlerin de günümüze dek ulaşan kendi aralarında dostlukları vardır.Sizler özellikle asker ocağında birbirine yakın şehirlerin,benzer kültüre sahip insanların kardeşliğini,dayanışmasını gözlemlediniz mi?İşte şehirler de böyledir..Ortak kültüre sahip olmanın,komşu olmanın,bir yaylada,kırda,bahçede ,vazoda çiçek açmanın,aynı harmanda hasat olmanın en nadide güzelliklerinden birisidir bu.


Elazığlı şair ve yazarlarımız ve onlara destek veren mülki ve mahalli yöneticilerimiz ülkemizde bu anlamlı hareketi yeniden başlattılar. Elazığ’dan Malatya’ya, Muş’a, Diyarbakır’a koştular, kucaklarını açtılar ve bu koşuya yorulmadan devam ediyorlar.


2008 yılında bu güzel insanlar bizleri de Tokat’tan Elazığ’a davet ederek Fırat’ın dostluk kollarını Yeşilırmak’a uzatmışlardı. Yemen’i, Sarıkamış’ı, On beşlileri, Çanakkale’yi, seferberlik türkülerini ağıtlarını birlikte söylemiş Tunceli Pertek’te bu aziz vatanın kardeşliğine halaylar çekmiş, şiirler okumuştuk. Bu cümleden olarak Tokatlılar ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği’nce Elazığlıların bu ülkede yaşayan insanları bütünleştirmeyi amaç edinen manalı hareketlerinin, çalışmalarının daima yanında olacağımızı belirtiyoruz.


Bu dostlukları, kurulan köprüleri sağlamlaştırmak, sinelerdeki çerağları yeniden yakmak için Elazığlı, Ankaralı dostlar üç gün Tokat’ta, Erbaa’da, Niksar’da konuğumuz oldular. Sarayyolu’nu, Huş’un tarihimizden ve yüreklerimizden silinmeyen gerçeklerini ve manevi hazzını On beşlilerle buluşturmak amacıyla dağ taş aşarak Harput Kal’ası’ndan ,Ankara Kal’ası’ndan Tokat Kal’ası’na kırk kişilik ekipleriyle coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdiler.


Harput’tan, Hazar’dan, Ağın’dan, Karakoçan’dan, Keban’dan, Kövenk’ten şehrimize gelen her biri birbirinden değerli gönül adamları Şener Bulutları, Bedrettin Keleştimurları, Ahmet Tevfik Ozanları, Tahsin Öztürkleri, Mithat Yılmazları, Mahir Gürbüzleri, Günerkan Aydoğmuşları, Hadi Önalları, Şükrü Başları, Yurdal Demirelleri,Zekeriya Bicanları,Gazi Özcanları,Fethi Açıkgözleri ,Ülker Ardıçoğulları,Elazığ Belediyesi Musiki Cemiyeti ve Kürsübaşı Topluluğu’nun altın yürekli ve sesli değerlerini;


Kızılırmak’tan kopup gelen M.Nuri Parmaksızları, İlter Yeşilayları, İsmet Bora Binatlıları, Uludağ’dan yeşil ve kar güzelliğiyle aramıza katılan Ozan Turabileri,Sivas Çamlıbel’den aşarak sazıyla sözüyle Tokat’a yürüyen Recep Ateşleri bir nebze olsun bağrımıza basabildi isek ne mutlu bize.


Ama bir göründüler bir kayboldular bize göre. Diyor ya şair: Bir hayal ki kayboldu sorma neydi O!İşte, Elazığ’ın, Ankara’nın bu güzel, yiğit insanları da güzel atlara binip bir sabah sessizce şehrimizden ayrıldılar. Yine bizi öksüz koydular.


Selam size Tokat’tan, Niksar’dan, Erbaa’dan, Reşadiye’den Elazığ’ın, Ankara’nın çilekeş insanlarına, birlik çerağını Anadolu’da yeniden yakmak için mücadele veren kültür dostlarına. Allah yâr ve yardımcımız olsun.Ve binlerce teşekkürler bu güzel buluşmada maddi manevi desteklerini esirgemeyen


Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız, Elazığ Valimiz ve Belediye Başkanımız, Elazığ Manas Yayıncılık Mensupları, Niksar Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, Erbaa Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız. İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Başkanı ve yöneticileri. Ulusal Basının Tokat Temsilcileri, Tokat basını ve Güneş Medya Grubu.


Etkinliklerin, bu oluşumların perde arkasında çalışan görünmeyen mimarları ve mütevazı kahramanları sizlere sonsuz teşekkürler.* * *


Tokat Kent Konseyi Eğitim Kültür ve Sanat Çalışma Grubu “IV Kültür ve Sanat Şenlikleri” kapsamında İLESAM ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği’nin katkılarıyla “Elazığ-Ankara-Tokat Buluşması”na imza attı.


Programların ilki 26 Mayıs Perşembe akşamı saat 20’de İşeri Petrol Tesislerinde gerçekleştirildi. Sunumunu Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği’nden Mahmut Hasgül’ün yaptığı gecede Eğitim Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Hasan Akar, Kent Konseyi Başkanı Av.Mustafa Yavuz, Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk,Tokat Belediye Başkanı Doç Dr.Adnan Çiçek birer konuşma yaptılar.


Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk ve Manas Yayıncılık Genel Koordinatörü Şener Bulut,Elazığ Valisi Muammer EROL ve Elazığ Belediye Başkanı Süleyman SELMANOĞLU’nun Tokat Belediye Başkanı Doç.Dr.Adnan ÇİÇEK’e,Kent Konseyi Başkanı Av.Mustafa Yavuz’a,Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Remzi Zengin’e,Eğitim Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Hasan Akar’a ,Belediye Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ali Polat’a,Kümbet Dergisi Sahibi Muhsin Demirci’ye gönderdiği plaketi ve hediyeleri takdim ettiler.


Elazığ’dan ve Tokat’tan katılan şairlerin yer aldığı “Harput’tan Tokat’a Şiirler “adı verilen etkinlikte R.Mithat Yılmaz, A.Tevfik Ozan, Bedrettin Keleştimur,Remzi Zengin,Saffet Çakar,Hüseyin Koç,Hamdi Ertürk duygularını şiirle seslendirdiler.Gecede Elazığ Belediyesi Folklor Ekibi nefis bir gösteri sunarken .Elazığ Belediyesi Kürsübaşı Topluluğu halk türkülerinden örnekler verdi.Ayrıca Elazığ Musiki Cemiyeti Sanatçısı Fethi Açıkgöz,Sarıkamış,Yemen,Tokat,Çanakkale yöresinden ağıtları seslendirdi.


Gece, Tokat Belediye Başkanı Doç Dr.Adnan ÇİÇEK’in katılımcılara plaket ve hediye vermesi ile sona erdi.


Cuma günü sabahı Elazığ, Ankara ve Tokat heyetini Tokat Valisi Şerif YILMAZ makamında kabul ederek ağırladı. Elazığlılar adına Manas Yayıncılık Genel Koordinatörü M.Şener Bulut, Elazığ Valisi Muammer EROL ve Elazığ Belediye Başkanı Süleyman SELMANOĞLU’nun Tokat Valisine gönderdiği plaketi ve selamlarını sundular. Bu ziyaretten sonra Niksar Kaymakamı Uğur TURAN ve Belediye Başkanı Duran YADİGAR’ın davetlisi olarak Niksar’a gidildi. Niksar Kaymakamlığı’nı ziyaret eden heyete kendi isimlerinin yazılı olduğu nazar boncuklu plaketler hediye edildi. Niksar Kalesinde bulunan Nizamettin Yağıbasan Medresesi’nde öğle yemeğinde Niksar Belediye Başkanı Duran YADİGAR’la birlikte yemekte buluşan gruba Niksar’la ilgili yayınlar ve çeşitli hediyeler takdim edildi. Niksar Belediye Başkanı Elazığ Valisi Muammer EROL ve Belediye Başkanı Süleyman SELMANOĞLU’na verilmek üzere hazırlanan plaketleri Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk’e takdim etti. Şehrin bazı tarihi mekanlarıyla birlikte Erzurumlu Emrah ve Cahit Külebi’nin mezarlarını Tarih Öğretmeni M.Necati Güneş’in rehberliğinde ziyaret ederek dualar eden şairler akşam programı için Erbaa’ya geçti


Erbaa Kaymakamı Erdal ÇAKIR misafirleri makamında kabul ederek kültür sohbetine özel zaman ayırdı. Buradan Erbaa Belediye Başkanı Ahmet YENİHAN ‘ın makamına geçilerek Belediye Başkan Yardımcısı İlhan ARDIÇ ve bazı meclis üyelerinin hazır bulunduğu bir ortamda sıcak bir karşılama yapıldı. Fırat Tv ile kısa bir röportaj yapan YENİHAN, davetlilere şehri sembolize eden plaket ve hediyeler sundu. Belediye Başkanı ve yardımcısının da katıldığı Boğazkesen kültür gezisinden sonra Öğretmenevi bahçesinde düzenlenen akşam yemeğinin ardından da Cumhuriyet Meydanında Elazığ-Erbaa-Tokat-Ankara Buluşmasına geçildi. Sunumunu Edebiyat Öğretmeni Fatih Yüksel’in yaptığı gecede Erbaa Belediye Başkanı Ahmet YENİHAN, Elazığ heyeti adına Şair-yazar Bedrettin KELEŞTİMUR, İLESAM adına Başkan M.Nuri PARMAKSIZ,Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Remzi ZENGİN birer konuşma yaptılar.Etkinliğin Harput’tan Erbaa’ya Şiirler bölümünde Ankara’dan İsmet Bora Binatlı,İlter Yeşilay,Elazığ’dan Zekeriya Bican,Hadi Önal,Bursa’dan Aşık Turabi(Temel Şahin),Sivas’tan Recep Ateş,Tokat’tan Burhan Kurddan,Duran Turhan,Erbaa’dan Yalçın Ünlü ve Nuri Çat yer aldılar.Şiir rüzgarını Elazığ Belediyesi Folklor Ekibinin gösterisi ve Kürsübaşı Topluluğu’nun Türk Halk Müziği Konseri devam ettirdi.


Üçüncü gün Ballıca Mağarası’na ve Mahperi Hatun Kervansarayı’na kültür gezisi yapıldı. Yeşil Vadi Dinlenme Tesislerinde verilen öğle yemeğinden sonra Güneş Tv’de Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği’nce organize edilen, sunumu şahsımızca yapılan “Kültür Sofrası “ programına katılındı. Televizyonun bahçesinde başlatılan kültür etkinliğine yağmur sebebiyle bir müddet ara verilerek daha sonra iç mekanda devam edildi.Elazığ Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin ÖZTÜRK ,Elazığ Valisi ve Belediye Başkanı’nın Güneş Medya Grubu Sahibi Mehmet AKTÜRK’e gönderdiği plaketi kendisinin il dışında olmasından dolayı Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cemal İNCESOYLUER’e sundu.


Akşam Çocuk Esirgeme Kurumu Salonu’nda düzenlenen Tokat Kalesinden Harput Kalesine Şiir ve Müzik Rüzgârı programına geçildi. Tokat Valisi Şerif YILMAZ, Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman AKYÜZ Vakıflar Bölge Müdürü İsmail AKTAŞ ve bazı daire müdürleri, basın ve halkın ilgi gösterdiği geceye Tokat’ta yaşayan Elazığlıların ve öğrencilerin katılımı ayrı bir renk kattı.


Tokat Kent Konseyi Başkanı Av.Mustafa YAVUZ, Elazığ Heyeti adına Şair-Yazar Hadi ÖNAL ve İLESAM Başkanı M.Nuri PARMAKSIZ açılış konuşmalarında bu kültür buluşmalarının devamını dediler.


Şiirler bölümünde İlter YEŞİLAY(Ankara),Hüseyin KOÇ(Tokat),Yurdal DEMİREL(Elazığ),Mahir GÜRBÜZ(Elazığ).Mahmut HASGÜL (Tokat),M.Şükrü BAŞ (Elazığ) yer alırken Elazığ Belediyesi Folklor Ekibinin çayda çıra oyununa izleyicilerden de katılım olunca apayrı bir tablo ortaya çıktı. Kürsübaşı Topluluğu’nun ağıtlarla birlikte Elazığ ve Tokat yöresine ait türküleri seslendirmesi ve toplu fotoğraf çekimiyle program sona erdi.

Elazığ ve Ankara’dan gelen misafirler yüreklerine Tokat’ı da katarak 28 Mayıs Pazar günü şehrimizden ayrıldılar. Dileğimiz bu kültür buluşmasına önümüzdeki yıl bir başka şehrimizi de katabilmektir. Selam olsun Tokat Kal’ası’ndan Gakkoşların ve Seğmenlerin aziz yurduna.

"Hasan Akar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku