Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.312,76 -0,73%
Çeyrek Altın 2.258,00 -1,40%
Yarım Altın 4.502,00 -1,40%
Tam Altın 8.887,63 -0,70%
DÜŞMAN KARDEŞLER

DÜŞMAN KARDEŞLER

ABONE OL
12 Eylül 2020, 12:32:31

Gündüz ve gece yeryüzünde gördüğümüz düşman kardeşlerdir. Düşmanlıklarından olacak hiçbir zaman bir araya gelmezler. Gündüz bize gelirken gece dünyanın başka yerine gider. İkisi de ideallerinin peşinde koşarlar. Gündüz dünyayı aydınlatır. Kötülükleri açığa çıkarır. Canlılara hayat verir. Canlıların birbirine zarar vermesini önler. İnsanların çalışıp nimetlerinin teminini sağlamalarını, arıların ballarını yapmalarını, yani yaşamın devamını sağlar. Yalanlar güneşle yok olur. Gece olunca hayat durur. Tabiat uykuya yatar. Kötülük düşünenler harekete geçer. Geceler muhannete muhtaç eder. Yeryüzündeki insanlar da gündüz ve gece gibidir. Arzu edilen gündüz gibi olmaktır.

Gündüz olanlar kültürleriyle güneş gibi dünyayı aydınlatırlar. Kendileri ve insanlar yararına çalışırlar. İnsanlara doğru yolu göstererek kötülüklerden uzaklaştırırlar. Dilin dişi kırdığını bildiklerinden güzel konuşurlar. Yankı yapan dağa, güzel sözler söyleyip güzel sözler duyarlar. Mevlana “Ağızdan çıkan söz bil ki yaydan fırlayan ok gibidir” demiştir. Arif kişi sözlerine dikkat eder. Kültürlü yöneticiler kalpleri kırarak değil kazanarak hükmederler. Öldükten sonra da sevgiyle yaşarlar. Aristo; “bir bıçak katilin elinde birini öldürmek, doktorun elindeyse bir hayatı kurtarmak içindir.” Doktor kültürü katil de cehaleti temsil eder. Kültür insanları  insanca yaşatır. Vatan ve millet yararını kendi yararının önüne getirir. Kültürlü insan geçmişimizin, geleceğimizin güneşidir. Günü birlik yaşamanın yanında geleceği de düşünür.

Kültür sadece ders kitabı okunarak kazanılmaz. Gerçek kültür çeşitli gazete ve kitaplar okunarak kazanılır. Gerçek kültürden uzak nice profesörlere rastlanır. Kültürsüz insanlar gece gibidir. Bir insan doğru ve yanlışları ancak kazanacağı kültürle ayırır. Cahilin sözü özüne uygun değildir. Bir gönül kırarsa ustasının olmadığını bilmez. Aydın kişi karşısında susması gerektiğini düşünemez. Cahilin hırsı hep aklının önündedir. Sahip olduğu küçük bilgilerle kendini dev aynasında görür. Kızdığı kişilere benim kim olduğumu biliyor musun, sen kim oluyorsun, diye sorular sorar. Sadece çıkarları için yaşarlar. Dostluğu ve yardımı çıkarına bağlıdır. Çıkarı için her türlü ezikliğe razıdır. İlkelerini çıkarı için rafa kaldırır. Yani ak gün dostudur.

DİKKAT!  ÖNCE SATARLAR SONRA DA KAPATIRLAR

Nadir de olsa cahillerden insanca yaşayanlar olabilir. Aile ve çevresinden edindiği yeteneklerle kültürlü insanlar davranışı gösterir. Allah insanları cahillerin gecesinden korusun.

Gelelim geleceğimizi kuracak çocuklarımıza. Her ailenin en önemli görevi çocuklarını aydın birer kişi olarak yetişmektir. Devletimiz de yetiştirdiği aydın öğretmenlerle aileye yardımcı olur. Karanlık gecelerden aydın gençliğimiz uzaklaşırız.

Ülkeme güneşli günler dileğiyle.

Saygılarımla

11.09.2020                                                                                        

Mehmet Tapar

Emekli Öğretmen

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments