takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

29 Ekim 2019 - 09:47:33 - 408 Okunma

DURAKTA

Otobüse binmek üzereyken bir el yapıştı elime. Ben çekerim o çeker. Öpeceğim de öpeceğim. Ben öptürmüyorum. O, genç tabi amacına ulaşıp rahatladı.

-Elimi öpen kimmiş bakalım?

-Eski öğrencilerinizden Cuma. Ne tesadüf, günlerden bu gün de Cuma günü.

-Eyyy anlat bakalım Cuma otobüs kaçarsa kaçsın, başka otobüs mü yok sanki. Okudun mu, ne işle meşgul oldun, emekli misin?

-Liseden sonra Balıkesir Eğitim Enstitüsünü kazandım. Fakat olaylı yıllarda kayıt yaptırmadım. Kâh bakkallık, kâh çiftçilikle emekli oldum. Ürettiğimiz meyve para etmiyor. En az yedi kez ilaç yapıyoruz. İlaç, mazot, gübre zamlandıkça zamlanıyor. Bizim elmayı geçen seneden düşük fiyata almak istiyorlar. Ben de kızdım, ağaçları kestim, odun edip sattım.

-Haberlerde izliyorum. Harran’da pamuk üreticisi, “Geçen yıl dört buçuğa satmıştık, bu yıl üç buçuk veriyorlar.” diye yakınıyordu. Giresunlu çiftçi fındık fidanlarını kesiyor, Polatlıda süt üretircisi sütleri döküyordu asfalta. Domates, narenciye dökenleri de gördük. Hepsinin ortak sorunu, ürünlerini değerinde pazarlayamamaktı. Odunu sattığına göre doğal gaza güveniyorsun galiba. Böyle giderse hepimiz oduna, kömüre döneceğiz gibi görünüyor. Çocuklar büyümüştür. Onlar ne âlemde?

-Büyük oğlum pilot olacaktı. FETÖ’cüler dirlik vermemişler o da direnmiş. Kurbağa bile yedirmişler. Pilot olamadı ama yer hizmetlerinde görevli. Yakında yüzbaşı olacak inşallah!

-Tanıştığımıza sevindim Cuma izin verirsen otobüse bineceğim.

Bir durak sonra ineyim derken, otobüs, üçgen kahvedeki ışıklarda sola döndü, dereyi geçip Gen çay yoluna doğru devam ediyor. Stop düğmesine basıp ilk durakta indim. Eski Behzat Karakolunun önünden maliye yönünde ilerlerken, sokaktaki dev ağaçların toprağa salınan köklerinin kabarttığı kaldırımda zor yürüdüm. Dere boyunca saat kulesinin parkındaki yeşillik iç açıcıydı.

Yüksek kahvede Demokrasi müzesini gezdim. Gerek müzede gerek saat kulesinde çektiğim fotoğrafları daha önce paylaştım…

Böylece günlük bir yürüyüşümü daha tamamlamış oldum, yüz akı ve gönül huzuruyla…

"Rasim Canbolat" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku