Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.164,37 -0,15%
Çeyrek Altın 1.927,00 -0,57%
Bitcoin 432674 0.20108%
Ethereum 29572 -0.1039%
Yarım Altın 3.855,00 -0,54%
Tam Altın 7.664,07 0,11%
Dünyanın En Tembel Hayvanı Hangisidir: Top 10

Dünyanın En Tembel Hayvanı Hangisidir: Top 10

ABONE OL
04 Ocak 2023, 22:28:46

Dünyanın en tembel hayvanları bizlerin yoğun hayatımızda, kanepede rahatlayarak bir gün geçirmek istememiz gibi; devamlı olarak bu aktiviteyi (ancak kanepede değil!) yapan bazı hayvanlardan oluşuyor. Sebebi nedir bilinmez, bu hayvanlar için her gün boş gündür ve ortalama olarak yalnızca birkaç saat uyanık kalırlar. Hele içlerinden bir tanesi var ki, onun adı bile tembelliğini anlamaya yetiyor; işte dünyanın en tembel 10 hayvanı:

10. Cüce Mavi Dilli Kertenkele

maxresdefault 1

Cüce mavi dilli kertenkele inanılmaz derecede nadir bir sürüngendir. Hatta uzun zamandır soyunun tükenmiş olduğu düşünülüyordu. Avustralya’ya özgü bu tür, örümcek yuvalarında yaşar ve civardan geçen böceklerle beslenirler. Ancak avlarını aktif olarak yakalayamazlar, bunun yerine kafaları girişe dönük olarak yuvaya uzanmayı ve önlerine bir şey düşmesini beklemeyi tercih ederler. O kadar tembellerdir ki, su içmeye bile gitmezler! Bunun yerine çevrede oluşan yağmur damlalarına ve çiylere güvenirler. Yaşam tarzları kulağa tembelimsi (bize ait bir terim) gelse de, bu çoğunlukla yırtıcılardan kaçınmanın bir yolu olarak tercih edilir.

9. Guguk Kuşu

379596 469249503

Hiçbir şey, yumurtalarınızı diğer kuşların yuvasına koymak kadar tembellik içeremez, bunu yaparak yumurtalara bakmak zorunda kalmazsınız ve guguk kuşlarının yaptığı da tam olarak budur! Ebeveynliğin getirdiği yükümlülükleri üstlenmek yerine, yumurtalarını kızılgerdanlar ve ötleğenler gibi diğer türlerin yuvalarına bırakırlar ve onları, “kuluçka paraziti” olarak bilinen bir taktikle büyütürler.

8. Hemşire Köpekbalığı

depositphotos 99722956 stock photo nurse shark close up on

Pek çok köpek balığı türünün nefes almak için yüzmeye devam etmesi gerektiği düşünüldüğünde, onların tembel olmasına ihtimal yoktur değil mi? Tabii ki değil! Hemşire köpekbalıkları bu metaforu yıkan bir anlayışla yaşamını sürdürüyor. Birçok tür gibi göç etmiyorlar ve zamanlarının çoğunu deniz dibinde hareketsiz yatarak geçiriyorlar; bu, solungaçlarının üzerine aktif olarak su pompalayabilmeleri sayesinde mümkün olan bir aktivite. Yaşam tarzlarını sürdürmek için fazla yemeye ihtiyaç duymadan, günün çoğunu uyuyarak geçiriyorlar ve geceleri balık, yumuşakçalar ve kabukluları avlayarak besleniyorlar.

7. Dev Panda

615960

Dev pandalar, yorgun ve halsiz tavırları ile tanınırlar. Bir seferde yaklaşık üç saat olmak üzere günde yaklaşık 10-12 saat arası uyurlar ve hemen hemen her yerde kestirebilirler. Uyanık olduklarında zamanlarının çoğunu yemek yiyerek geçirirler. Tercih ettikleri yiyecek olan bambu, besin değerleri bakımından düşüktür, bu nedenle ihtiyaç duydukları besin maddelerini elde etmek için günde yaklaşık 20 kg tüketmeleri gerekir.

6. Dikenli Karıncayiyen

Dikenli karıncayiyen olarak da bilinen echidnas çok yavaş hareket eder ve günde yaklaşık 12 saat uyur. Bir memeli için vücut sıcaklıkları oldukça düşüktür ve nefes alamazlar, hatta terleyemezler, bu da daha yüksek bir vücut sıcaklığına sahip oldukları anlamına gelir. Genellikle geceleri daha aktiftirler ve sıcak Avustralya güneşini sevmedikleri için gündüzleri uyumayı tercih ederler.

5. Piton

Pitonlar, oldukça inaktif olma eğiliminde olan, yavaş hareket eden sürüngenlerdir. Normalde günde 18 saate kadar uyurlar ve çabuk yorulurlar. Bu yılanlar haftada bir kez beslendiklerinde, yiyecekleri sindirme aşamasındayken daha fazla uyurlar. Uyumak demişken, deri değiştirme işlemleri çok enerji gerektirdiği için, derilerini değiştirmeden önce 1 hafta uyurlar.

4. Su Aygırı

Suaygırları, her gün 16 ila 20 saat uyuma konusunda gerçekten ustalaşmıştır. Karada oldukları sırada, sık sık onların güneşin tadını çıkardıklarını ve büyük gruplar halinde birlikte uyuduklarını görürsünüz, ancak onlar sadece karada uyumazlar; uykularını suya da götürürler ve hatta uyurken nefes alabilmek için yüzeye çıkmayı bile başarırlar. Bu canlılar uyuma sporunu gerçekten severek yapıyorlar. Su aygırları otçuldur ve yiyecek arama işlemlerini genelde geceleri yaparlar.

3. Opossum (Keseli Sıçan)

Opossumlar da uykucu kimlikleriyle ün kazanmıştır, günde 18 ila 20 saat süren etkileyici bir uyku çekerler. Ayrıca, inanılmaz derecede yavaş hareket ederler ve ihtiyaç duydukları yiyecek ve barınağı sağlayan bir yer bulduklarında, orada bir ömür bile geçirebilirler. Gerekmediği sürece barınaklarından taşınmayı tercih etmiyorlar.

2. Tembel Hayvan

İnsanlar “tembel” kelimesini düşündüklerinde, tembel hayvanlar genellikle akla gelen ilk hayvanlardan biridir ve bu aslında oldukça normaldir. Günde 20 saate kadar uyurlar ve aşırı yavaş hareket etmeleriyle bilinirler. Güney Amerika’nın tropikal yağmur ormanlarında yaşayan tembel hayvanlar, zamanlarının çoğunu ağaç dallarından sarkarak, gerekmediği sürece hareket etmeden geçirirler. Çok kısa bir mesafeyi gitmeleri bile oldukça uzun sürebilir, ardından genellikle biraz daha dinlenirler.

1. Koala

Koalalar, her gün sadece iki ila altı saatlerini uyanık geçiren, tembellikleri ve uykuculuğuyla bilinen oldukça tembel hayvanlardır. Bu denli yorgun ve bitkin olmalarının sebebi yedikleri besinlerde saklıdır. Koalaların besin ihtiyacının çoğunu karşıladıkları okaliptüs yaprakları toksinler içerir, lif bakımından çok zengindir ve bu nedenle sindirimi çok fazla enerji gerektirir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments