Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.164,37 -0,15%
Çeyrek Altın 1.927,00 -0,57%
Bitcoin 432674 0.20108%
Ethereum 29572 -0.1039%
Yarım Altın 3.855,00 -0,54%
Tam Altın 7.664,07 0,11%
Dünyanın En Güçlü Silahı Hangisidir? Top 5!

Dünyanın En Güçlü Silahı Hangisidir? Top 5!

ABONE OL
31 Aralık 2022, 02:24:11

Dünyanın en güçlü silahının hangisi olduğunu ve hangi ülkede üretildiğini hiç merak ettiniz mi? Birçok ülke tarihin ilk yıllarından beri belli konularda yaptıkları çalışmalarla birbirlerine olan üstünlüklerini ortaya koymuştur. Silah endüstrisi de bunlardan sadece biri, özellikle de Amerika ve Rusya geliştirdikleri birbirinden güçlü (ve insanlık dışı) silahlar ve bombalarla ciddi bir yarış halinde. İşte, dünyanın en güçlü silahları:

5. FOAB

“Tüm Bombaların Babası” lakabıyla bilinen Havacılık Termobarik Bombası (FOAB), Rus yapımıdır ve bombardıman uçakları tarafından kullanılan bir termobarik silahtır. 7.100 kilogram ağırlığındadır ve “Tu-160” stratejik bombardıman uçağı tarafından test alanına bırakılmıştır. Rus Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Alexander Rukshin, bunun dünyadaki en güçlü vakum bombası olduğunu ve bu silahın test sonuçlarının, etkinliğinin ve gücünün nükleer silahlara denk olduğunu söylüyor. Ek olarak bu silahın çevreyi kirletmediğini de iddia ediyor. 

Termobarik silahlar kısaca, bombanın etki alanında bulunan herkesin önce oksijensizlik nedeniyle boğulacağı, ardından şok dalgasına maruz kalıp yüksek sıcaklıklarda yanacağı; kısacası insanlık dışı bir silahtır. Örnek vermek gerekirse bir FOAB patlamasının gücü 40 ton TNT patlamasına eşitken, Amerikan MOAB’ın gücü on ton TNT patlamasına eşittir. Rusların termobarik bombasının Amerikan bombasından 20 kat daha büyük bir etki yarıçapı var.

4. B53 Nükleer bomba

Mk / B53, Soğuk Savaş sırasında Amerika Birleşik Devletleri tarafından 9 megatonluk bir verimle geliştirilen yüksek verimli bir “bunker buster” termonükleer silahtı, bu da yaklaşık 4 ila 6 kilometre çapında bir ateş topu oluşumuyla sonuçlanır ve yayılan ısı, ölümcül etkilere sebep olur. 20 millik bir yarıçap içindeki korunmasız herhangi bir kişi. ABD nükleer cephaneliğindeki en güçlü silahtı. Bu silah artık aktif olarak kullanılmamaktadır ve bu bombanın üreticisi, genellikle AEC olarak bilinen Birleşik Devletler Atom Enerjisi Komisyonu idi. Bu, atom bilimi ve teknolojisinin barış zamanında gelişimini teşvik etmek ve kontrol etmek için ABD Kongresi tarafından II.Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan Birleşik Devletler hükümetinin bir ajansıydı.

3. Little Boy And Fat Man (Küçük Çocuk ve Şişman Adam)

Dünyanın en güçlü silahı listemizin 3. sırasında “Little Boy And Fat Man” kod adlarıyla bilinen iki atom bombası var. Little Boy, 6 Ağustos 1945’te Japonya’nın Hiroşima kentine Enola Gay uçağından (B-29 Süper Kale) atılan atom bombasının kod adıydı. Uçak, ABD Hava Kuvvetleri’nin 393. Bombardıman Filosundan Albay Paul Tibets tarafından uçurulmuştur. Silah olarak kullanılan ilk atom bombasıydı. Nagazaki’ye ikinci bomba atılmadan üç gün önce düştü. Bu bomba, İkinci Dünya Savaşı sırasında Manhattan Projesinin bir parçası olarak geliştirilmiştir. Patlayıcı gücü uranyum 235’in nükleer fisyonundan geliyor. Hiroşima’nın bombalanması tarihteki ikinci yapay olarak tetiklenen nükleer patlamaydı (ilki Trinity testiydi) ve ilk uranyum bazlı patlamaydı. Yaklaşık 600 miligram kütle enerjiye dönüştürülüyor. Bomba yaklaşık 600 metre yükseklikte patladı ve 13 ila 18 kiloton TNT’ye eşdeğer bir yıkıcı kuvvet ortaya çıkardı (tahminler değişiklik gösteriyor) ve yaklaşık 220.000 kişiyi öldürdü. Zenginleştirilmiş uranyum o zamanlar çok nadir bulunduğundan dolayı, tasarımı daha önce test edilememiştir.

Fat Man ise 9 Ağustos 1945’te Japonya’nın Nagazaki kentinde patlayan atom bombasının kod adıdır. Bomba Amerika Birleşik Devletleri tarafından atılmıştır. Fat Man’ın tasarımı, Trinity atom testi sırasında patlatılan ilk atom bombası cihazının tasarımına benziyordu. Şehrin yaklaşık 550 m yukarısında patlatılmıştı ve B-29 bombardıman uçağı tarafından fırlatılmıştı. Bombanın gücü yaklaşık 21 kiloton TNT veya 8.78 × 1013 joule = 88 TJ (terajoule) idi. Nagazaki engebeli bir arazide olduğundan, patlamadan kaynaklanan hasar nispeten düz bir arazisi olan Hiroşima’dakinden biraz daha azdı. Nagasaki’nin bombalanmasında 39.000 kişinin öldüğü ve 25.000 kişinin yaralandığı tahmin ediliyor. Daha sonra binlerce kişi de patlama ve yanıkların neden olduğu yaralanmalardan ve yüzlercesi de bombanın ilk anda yaydığı radyasyona maruz kalmaktan ötürü öldü.

Bombaların her ikisi de Manhattan Projesi adı altında kurulan ve California Üniversitesi tarafından işletilen, Project Y olarak da bilinen Los Alamos Laboratuvarı tarafından tasarlanmıştı.

2. Castle Bravo

Castle Bravo, ABD’nin ilk kez bir termonükleer hidrojen bombasını test ettiği bir operasyondu. Test, 1 Mart 1954’te Marshall Adaları’ndaki Bikini Atoll’da yapıldı. Patlamanın doğrudan oluşturduğu sonuçlar, patlamadan sonra adaya dönen yerlileri zehirleyen nükleer yağmurdu. Japon balıkçı teknesi Lucky Dragon’un mürettebatının üyeleri de zehirlendi ve bu da nükleer testlerin yapılmasının güvenliği konusunda bazı soru işaretlerini gündeme getirdi. Bomba, nükleer reaksiyondaki lityum-döteryum yakıtının yanı sıra nükleer reaksiyon için yakıt olarak kullanılan kriyojenik döteryum-trityum sıvısı kullanılarak oluşturuldu. 16. nükleer bomba olan Ivy Mike bombası ise ABD Silahlı Kuvvetlerinin hidrojen bombasının ilk testini temsil ediyordu. 

Castle Bravo, ABD Ordusunun yaptığı nükleer testlerden en iyi sonucu aldı, güçlü bir Uranyum fisyonu söz konusuydu. Ayrıca bu bomba Amerika Birleşik Devletleri tarafından şimdiye kadar patlatılan en güçlü Amerikan nükleer bombasıydı. 15 megatonluk bir güçle, öngörülen 4-6 megatonluk gücü tam 3 kat aşmıştı. Diğer faktörlerle birleştiğinde, ABD tarihindeki en belirgin radyolojik cihazdı. Kiloton cinsinden ölçülen Castle Bravo, II.Dünya Savaşı sırasında Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan bombalardan 1.200 kat daha güçlüydü.

1. TSAR Bomb (Hidrojen Bombası)

Dünyanın en güçlü silahı listemizin başında yer alan TSAR bombası (Rusça: Царь-бомба), RDS-220 hidrojen bombası için geliştirilen bir takma addır, Çar Bombası olarak da bilinir. Şimdiye kadar patlatılmış en güçlü nükleer silahtır ve SSCB tarafından yapılan bombanın başlangıçta 100 megaton TNT gücüne sahip olması amaçlanırken, aşırı radyasyon riski ve reaktif parçacıkların atmosfere yayılması ihtimali nedeniyle güç yarı yarıya azaltıldı. Bir gerçek ve bir de kopya olmak üzere iki bomba yapıldı. Birisi 30 Ekim 1961’de Nova Zemlja takımadalarında tam olarak yerel bölgenin yerel saatiyle 11:32’de test edildi. Bomba 27 ton ağırlığında, 8 m uzunluğundaydı ve çevresi 2 m idi. 

O zamanın en büyük bombardıman uçağına sığmayacak kadar büyüktü, bu yüzden bombardıman uçağında bazı değişiklikler yapıldı. Bomba yaklaşık 10,5 km yükseklikten bırakıldı ve yerden 4 km yüksekte patlatıldı. O sırada oluşan ateş topu 8 km genişliğinde, patlamadan sonra oluşan devasa mantar şekli ise 65 km yüksekliğinde ve zeminde oluşturduğu çap ise 40 kilometre genişliğindeydi. Bombanın etrafındaki 35 km çapındaki alan tamamen tahrip oldu. Asla askeri amaçla kullanılmadı ve o zamanlar yalnızca Sovyetlerin gücünün ve teknolojisinin bir göstergesi olarak tanıtıldı.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments