Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.220,26 -0,04%
Çeyrek Altın 2.039,00 0,20%
Yarım Altın 4.076,00 0,15%
Tam Altın 8.100,90 0,98%
DÖRT MEVSİM EDEBİYAT DERGİSİ

DÖRT MEVSİM EDEBİYAT DERGİSİ

ABONE OL
04 Eylül 2020, 11:12:21

                Tokat/ Turhal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına imtiyaz sahibi ve genel yayın yönetmeni Mehmet Yıldız,  Yazı İşleri Müdürü, Aziz Durgun’un olduğu dört mevsim edebiyat dergisi çıkıyor.

                Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü ziyaretimde hemen her odada bu dergiyi görüyor, zamanım varsa oracıkta da incelemeye başlıyorum.

                İlkbahar 2020 (Mart-Nisan – Mayıs ) 14. Sayısıni okuyorum.

1. Sayfada “İstiklal Marşımız” var. İlk yazı Mehmet Yıldız’dan. Sunu başlığıyla “ Çin

Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinte ortaya çıkan corona ailesinden Covid-19 virüsünün neden olduğu hastalık…” diye başlıyor ve geniş bir değerlendirme yapıyor.

                Yazının son bölümünde;

                “Ey iyiler topluluğu! Bugün yardımlaşma ve dayanışma günü. Yakın akraba ve komşudan başlayarak tüm ihtiyaç sahibi insanlarla elimizdeki imkanları paylaşma günü. Bilinç ve şuurla bunun da üstesinden geleceğiz. Daha adil ve daha mutlu bir dünya mutlaka  kurulacak. “Onlar tuzaklar kurdular, ama Allah nezdinde de onlara tuzak var; isterse onların tuzakları dağları yerinden oynatacak olsun.” (İbrahim, 14/46)

Hayatı okumak için…

Kendimizi okumak için…

Yeni bir “Mevsim”in güzelliğinde buluşmak üzere…”

                Kırk sayfa derginin sayfalarında gezintiye çıkıyorum. Yazı başlıklarını sıra ile okuyucularımla paylaşıyorum.

                Arif Ay “Sular” (Şiir), Mehmet Yıldız “Dağlarda Kar Var” (şiir), Abdullah Çömez”İkinci Hayat” (Şiir), Salih Öztürk “İtiraf” (Şiir), Zübeyde Andıç “Araf” , Abdurrahman Alkan” Şiir Dersi”, Ayşegül Sezek “Güzide”, Güven Zorlu “ Şimdikiler”, Zübeyde Andıç “ DİP” Ten Gelen Ses’in “TAŞIN DEDİĞİ”ni Anlatması Üzerine Recep Kayalı ile yaptığı söyleşi”, Ayşe Kılıçgil “Çizgi” çizim, Yunus Varlık “Gün Olur” (Şiir), İsmail Çakmak “ Küf” (Şiir), Gülüzar Kılınç “Bir Güvercin Darlığı”(Şiir) , Cansu Batur “Şiir” (Şiir), Dr.Nurgül Baldemir “Bir Doktorun Notları 3”, Mehmet Mustafa Erdal “Eğitim Derdim”, Hayati Yolcu “ Züleyha’nın Aşk Şarabı” Enes Ali Altıntaş “Kurşuni ve Hisli Kelimeler”, Züleyha Kandemir “5475 Gün” yazılar, şiirler ve çizimlerle huzurlu ve mutlu dakikalarla olacaksınız.

              Başarıya ulaşmak, istediğine kavuşmak vuslattır. Bir işin üstesinden gelmektir. Korkma, ürkme, gördüğün, dokunduğun, duyduğun ve inandığın ne ise üzerine git. Bilerek, görerek ve isteyerek git.” Ata babalarımızdan bu ve buna benzer çok nasihatler almışızdır.

              Bugün bilgi, bilim, teknoloji alanında farklı kelimelerle ifade edilen ve tanımları yapılan nice var olanı ata babalarımızdan ocak başı sohbetlerinde öğrenmişiz. Atmış yıllık hayatımızın her gününü bir sonrasına denk tutmamış daima beslemişizdir.

              Başarmak, çok genel bir tanımın sekiz harfte bütünleşmesidir. Genel kabul görmüş tüm tanımları bilirim. Ulaşmak için yapılması gerekenleri de.

              Sonucu mutluluğa ulaştıran her işi gerçekleştirmektir. Hedefe kendi bilgi ve birikimlerinle, metot ve tekniklerinle, işi kolaylaştıran faktörleri de kullanarak, istediğini elde etmektir. 

                Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü Teftiş Kurulunda görev yaptığım yıllarda il genelinde gitmediğim, görmediğim yer yoktur.  Mehmet Yıldız hocayı tanırım. Turhal İlçe Milli Eğitim’de önemli projleri gerçekleştiriyor.  Başarılı çalışmalar yapıyor. Okuyan, araştıran, düşünen, yazan ve üreten bir eğitimci ve başarılı bir yöneticidir. İlçe bünyesinde edebiyat dergisi çıkarmak ve süreli olarak devam ettirmek öyle kolay bir iş de değildir. Dergi çıkarmak ve devam ettirmek nedir ve nasıl olur en iyi bilenlerdenim. Tebrik ediyor ve başarılar diliyorum.

Abdullah Çömez’in ”İkinci Hayat” şiirinden bir bölümü okuyucularımla paylaşıyorum.

                “ An gelir filizlenir içimizde br umut

                Kırkikindilerin bereketinde boy boy

                Sancıyan yanlarımız ve boş avuçlarımız

                Kanatlanır semaya bir ikindi sonrası

                Yeniden başlar bir ikinci hayat

                Yaşamın girdabında dilimizde esrik bir tat”

“Dört Mevsim Edebiyat dergisi” ne ulaşmanız, okumanız ve desteklemeniz dileğiyle…

Osman BAŞ

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments