Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.158,53 0,26%
Çeyrek Altın 1.930,00 0,36%
Bitcoin 441404 -1.65352%
Ethereum 30945 -1.75096%
Yarım Altın 3.858,00 0,29%
Tam Altın 7.672,02 -0,99%
Doğru Kariyer Seçimi İçin Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

Doğru Kariyer Seçimi İçin Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

ABONE OL
30 Aralık 2022, 23:25:24

Kariyerinizi seçmeniz gerektiğinde pek çok farklı seçenek arasından sizin için en ideal olanı seçmeniz gerekir. Her ne kadar seçenekler çok fazla gibi görünse de, gerçekten severek yapacağınız ve dilediğiniz kazancı elde edeceğiniz bir iş sahibi olmak düşündüğünüzden zor olabilir. Bu nedenle hangi mesleğin ve kariyerin sizin için daha doğru olduğuna karar vermeniz sizin için çok önemlidir.Dilerseniz kariyer testleri aracılığıyla sizin için uygun olan meslek / mesleklere ulaşabilirsiniz. Bu testlerden birisine https://uskudar.edu.tr/tr/kariyer-testi bu adresten kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kendinize aşağıdaki soruları sorarak ve dürüstçe cevap vererek hangi kariyer seçiminin sizin için daha iyi olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 

İş Motivasyonunuzu Belirleyin

İş motivasyonum nedir? Sorusu iş hayatınıza yön vermenizi sağlar. İş hayatına atıldığınızda işinizde başarılı olmak için bir iş motivasyonuna sahip olmanız çok önemlidir. Bu nedenle iş motivasyonunuzun ne olduğunu önceden belirlemenizi öneririz. Örneğin bazı insanlar terfi ve yükselme odaklı motivasyonlara sahipken; bazı insanlar çalışmayı koruma odaklı motivasyonla işini başarıyla gerçekleştirmektedir.Çalışmayı korumaya odaklı olarak motivasyon geliştiren kişilerin asıl amacı iş pozisyonunu korumak ve çalışmalarını korumaktır. Planlama, titizlik ve analitik düşünme bu kişilerin en temel özellikleridir. Terfi odaklı motivasyon geliştiren kişiler ise daha çok girişimci ve yaratıcı bir karaktere sahip olan kimselerdir. Yeni fırsatları yakalayan, soyut düşünerek hızlı çalışan kişilerdir. Bu iki temel motivasyonun hangisi sizin için uygunsa onu seçebilirsiniz. 

Yapmayı Sevdiğiniz İşleri Seçin

Neleri yapmayı seviyorum? Hangi işlerde iyiyim? Soruları işinizde severek çalışmanızda size yardımcı olan sorulardır. İş hayatında aktif olarak çalışan pek çok kişi olmasına rağmen; işinde severek çalışan kişi sayısı çok daha azdır. Eğer sevdiğiniz ve yapmaktan keyif aldığınız bir işte çalışırsanız iş hayatı sizi tüketmeyecek size sonsuz olasılık sunacaktır. Bu nedenle severek yapacağınız bir işi tespit etmeniz kariyer basamaklarını zorlanmadan tırmanmanızı sağlayacaktır.Peki, severek yapacağınız bir işi nasıl bulabilirsiniz? Burada ilgi alanlarınızı ve yapmaktan keyif aldığınız görevleri tespit edin. Örneğin, arkadaşlarınıza ders anlatmayı çok seviyorsanız öğretmenlik ve eğitmenlik sizin için ideal bir iş olabilir. Eğer hesap tutmaktan ve kayıtlarla ilgilenmekten hoşlanıyorsanız muhasebe ve finansman kategorisi sizin için ideal bir çalışma alanı olabilir. 

Çalışma Tarzınızı Belirleyin

Nasıl bir yaşam tarzı istiyorum? Sorusu kariyeriniz için en uygun seçimi yaparken size çok yardımcı olacaktır. Örneğin, sürekli seyahat etmeyi mi istiyorsunuz? yoksa 9-5 çalışacağınız sabit bir iş mi istiyorsunuz? Bu soruları yanıtlarken dürüst davranarak sizin için uygun iş pozisyonlarını tespit edebilirsiniz. Yine maaş beklentileriniz de işinizden istediğiniz verimliliği almak için sizi motive edecektir. Sektörden sektöre ve iş pozisyonundan iş pozisyonuna ödeme kapasiteleri değişim göstermektedir. Bu nedenle maaş beklentinizi önceden belirleyerek ona göre iş başvurusu yapmanızı öneririz.Eğer amacınız işinizden manevi bakımdan tatmin sağlamaksa bu durumda size bu imkanı sunan pek çok iş ilanına ulaşabilirsiniz. Ancak maddi kazanım sizin için işinizden duyduğunuz tatmin duygusundan önce geliyorsa bu durumda buna yönelik iş ilanlarını tespit etmeniz gerekecektir. İşinizle ilgili olarak büyüyen ve küçülen sektörleri tespit etmek ve dünyadaki büyüyen alanları tespit etmek, kariyer seçimi konusunda ipuçları almak istiyorsanız şu adresi incelemenizi öneririz. 

Karakterinize Uygun Çalışma Ortamı

Kişiliğim için en iyi çalışma ortamı hangisi? Sorusunu kariyer alanınızı belirlemeden önce mutlaka kendinize sormalısınız. Çalışma alanlarınız, işinizi yapma veriminizi doğrudan etkileyen alanlardır. Bu nedenle, sizin için ideal çalışma ortamını belirlemeniz çok önemlidir. Burada, içe dönük mü yoksa dışa dönük mü bir kişiliğiniz olduğunuzu tespit etmeniz gerekecektir. Eğer içe dönük ve yalnız kalmaktan hoşlanan bir insansanız sessiz çalışma ortamları ya da ev ortamı sizin için ideal olacaktır.Bunun için freelance iş ilanlarını tespit edebileceğiniz gibi size özel bir çalışma ortamı sunulacak iş arama ilanlarını da tercih edebilirsiniz. Ancak dışa dönük bir yapınız varsa daha hareketli ve aktif bir ofis ortamı potansiyelinizi ortaya koymanızda size yardımcı olacaktır. Bu kapsamda geniş ve büyük ofisler, bankalar, takım ve ekip çalışmasının ağırlıklı olduğu iş ilanları sizin için ideal bir seçim olacaktır. 

Yaşamayı İstediğiniz Yeri Tespit Edin

Nasıl bir yerde yaşamak istiyorum? Bu soru sizin için en uygun yaşam ortamını tespit etmenizi sağlayacaktır. İş başvurusunda bulunurken muhit değiştirmeniz ya da şehir değişikliği yapmanız gereken durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumların ortaya çıkmasından önce bunları düşünerek kararlar vermeniz çok önemlidir. Örneğin, şehir merkezinde mi yaşamak istiyorsunuz yoksa şehir hayatından daha uzak bir yerde mi?Özellikle firmaların genel merkezleri büyük şehirlerin merkezinde yer almaktadır. Buralarda kiralar ve yaşam standartları daha yüksektir. Ancak daha küçük işletmelerde şehir merkezinden daha uzak bir yerde çalışma imkanı elde edebilirsiniz. Yine yaşamak için özel olarak istediğiniz bir şehir varsa buna da önceden karar vererek iş ilanlarını incelemeniz başvurunuzu daha kısa sürede ve kolayca yapmanızı sağlayacaktır. Burada ihtiyaç, genel durum ve hedeflerinizi belirleyerek seçimler yapmanızı öneririz.Kendinize bu soruları sorarak ve bu sorulara iyice düşünerek cevap vererek sizin için uygun çalışma koşulları sunan, severek çalışacağınız ve beklentilerinizi karşılayan iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. Bu iş ilanlarını tespit ettikten sonra etkileyici, ilgi çekici ve profesyonel bir CV hazırlayarak iş başvurusunda bulunursanız işe kabul edilme şansınızı ciddi oranda yükseltebilirsiniz. Aradığınız kalite ve orijinallikte CV şablonları sunan CVmaker ile hayalinizde işe ulaşmak için profesyonel ve etkileyici bir CV oluşturabilirsiniz. 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments