takip et takip et takip et
Almus

8 Ağustos 2020 - 503 Okunma

DOĞAL VE KATKISIZ TEL PEYNİRE YOĞUN İLGİ

Abone Ol

Tokat’ın Almus ilçesine bağlı köylerde yaşayan çiftçilerin ineklerden doğal ve katkısız elde ettikleri sütle ürettikleri peynir yöre halkından yoğun talep görüyor.

Peynir kahvaltıların vazgeçilmezi olan sağlıklı ve çok faydalı olan temel gıdalardan. İlkbahar mevsiminden itibaren hayvanlarını yaylalarda besleyen Tokat’ın Almus ilçesine bağlı köylerde yaşayan çiftçilerinineklerden doğal ve katkısız elde ettikleri sütle ürettikleri peynir, lezzeti ve aromasıyla yörede en çok tercih edilen ürünlerin başında geliyor. Köylerde yaşayan ve hayvanlarını yaylalarda besleyen hanımlar peynir siparişlerini yetiştirebilmek için hummalı çalışmalarını sürdürüyor. Almus’un yeşil yaylalarında otlayan hayvanlardan alınan süt ürünlerine özellikle gurbette yaşayan vatandaşlar yoğun talep gösteriyor.

TAMAMEN DOĞAL

Tokat’ın Almus ilçesine bağlı Akarçay Görümlü beldesinde yaşayan Saniye Şahin (40) tel peyniri yapımını anlattı. İnsanların yaz döneminde özellikle doğal olduğu için yaylalarda üretilen peynirleri tercih ettiğini belirten Şahin, peynirin çok faydalı bir gıda olduğunu söyledi. Şahin tel peynir yapımı ile ilgili, “Sütümüzü tencereye koyuyoruz, karıştırıyoruz ve ısıtıyoruz. Isındıktan sonra peynir mayasını koyup mayalanmasını bekliyoruz. İsteğe göre sirke koyanlar var ama ben sirke koymadan hazırlıyorum. Sonra sütü ocaktan alıyorum ve direkt süzüyorum. Bu peynir altı suyunu tekrar kullanmıyorum. Peyniri süzdükten sonra tencereyi suyla doldurup ocağa koyuyorum ve kaynamasını bekliyorum, kaynadıktan sonra süzgeçteki peynirlerimi kaynar suya batırıyorum. Suyun içinde karıştırarak eritiyorum.  Suyun içinde çok fazla tutmuyorum peynirin aşırı erimemesi için. Yeterince sündüğünde ocaktan alıyorum. Peynirimizi kesme tahtasına alıyoruz biraz yoğuruyoruz. İp şeklinde peynirimizi uzatıyoruz. Kıvamından dolayı rahatlıkla uzayabiliyor. Daha sonra da tel tel ayırabiliyoruz.  Çok kolay bir şekilde ayrılabiliyor. İsteğe göre tuzlayıp tüketime hazır hale geliyor. Bu dönemde insanlar özellikle doğal olduğu için yaylalarda üretilen peyniri tercih ediyor.” dedi.


" DOĞAL VE KATKISIZ TEL PEYNİRE YOĞUN İLGİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere DOĞAL VE KATKISIZ TEL PEYNİRE YOĞUN İLGİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda DOĞAL VE KATKISIZ TEL PEYNİRE YOĞUN İLGİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku