Dolar 27,2108 0.24%
Euro 28,9440 0.02%
Gram Altın 1.683,24 0,18%
Çeyrek Altın 2.812,00 0,11%
Yarım Altın 5.623,00 0,09%
Tam Altın 11.181,24 -0,03%
DİYANET ÇOCUK DERGİSİ

DİYANET ÇOCUK DERGİSİ

ABONE OL
21 Aralık 2019, 09:51:31

2019 yılı Aralık ayı bize ulaşan dergilerden biri de Diyanet çocuk oldu. Şükür kavuşturana özlemişiz. Çocuk edebiyatıyla yakından ilgilenenler için bu dergi çok önemlidir.

Çocuk hikâyeleri, masalları, şiirleri vb. alanda çalışmaları olanlar, okuyanlar ve yazanların yakından takip ettikleri dergiler arasındadır.  Çocuk okuyucularında bilgi ve becerilerin artmasına, dili daha etkin kullanmalarına katkı sağlamaktadır.

Dergiler, çocukların ilgili yaşlarında renkli dünyalarda yapacağı gezintide önemli rol oynar. Bu rol derginin içeriği ile doğru orantılıdır. Çocuklarımızı zararlı yayınlardan koruma gibi bir görevimiz vardır. Zira milli ve yerli içerikli olmayan yayınların çocuklara ulaşması beni daima rahatsız etmiştir.

Diyanet Çocuk dergisi rahatlıkla evlerimize, sınıf kütüphanelerimize alıp çocuklarımızın okumasını tavsiye edeceğimiz güvenli ve dolu dolu bir dergidir.

Her çarşamba günü Bala Kitap Topluluğu yazarları arasında yerini alanlardan biri de benim. Her türlü çocuk edebiyatı yazıları ile ilgili atölye çalışması yapıyor, onlarca masal, hikâye, şiir okuyor, dergileri inceliyoruz.

Diyanet Çocuk dergisi, Aralık 2019, 473. sayısını inceliyorum. Duvar takvimi hediyesinden dolayı da teşekkür ediyorum.

Sahibi ve genel yayın yönetmeni Dr. Fatih Kurt, sorumlu yazı işleri müdürü Dr. Elif Arslan, editör Esma Güner başta olmak üzere emeği geçenlere ve dergiyi bana ulaştıran yayın koordinatörlerinden Hasan Yıldırım kardeşime teşekkürler.

Sayı konusu “Arkadaşlık ne güzel” Sorumlu yazı işleri müdürü Dr. Elif Arslan 1. sayfada okuyuculara “Merhaba” diyor.

“Arkadaşsız bir dünya düşünmek çok zor değil mi? Hayat, arkadaşlarımızla dostlarımızla güzel. Birlikte okula gittiğimiz, ders çalıştığımız, aynı sırada oturduğumuz, oyunlar oynadığımız, ders çalıştığımız, komşuluk yaptığımız arkadaşlarımız varsa ne mutlu bize!

Yalnızca sevincimizi mi paylaşırız onlarla? Bir derdimiz olduğunda anlatmak isteriz. Bir yanlış yaptığımızda kırmadan, nazikçe bizi uyarmalarını isteriz.

DİKKAT!  “BENİM EN GÜZEL SEYAHATİM”

Arkadaşlarımızın, dostlarımızın bir gülümsemesi, içimizi rahatlatan bir sözü yüzümüzdeki hüznü hemen dağıtıverir değil mi? Bizim bir gülümsememiz, güzel sözümüz de arkadaşlarımız için aynı şekilde kıymetli, unutmayalım.

Bizler 2020 yılının çocuk dergisi için hazırlıklarımızı yoğunlaştırdığımız bu günlerde, iyi bir arkadaş olmanız ve iyi arkadaşlar edinmeniz duasıyla sizleri 2019 yılının son sayısıyla baş başa bırakıyoruz.”(sayfa:1)

Kırk sekiz sayfa derginin sayfalarında gezintiye çıkıyorum. “Rahatlatan Çözüm” ile başlıyoruz. “Bu meyveleri ve sebzeleri tanıyorum, Çocuk parkı, Zehra, Ne var ne yok, Hazreti Süleyman Peygamber, Bir kahraman nasıl doğar? Burçin ile Burhan, Kovandaki, arılar, Kardeşlik, Arkadaşlık ne güzel, Oyun parkı, Marifetli takvim, Bu söz bize neler söyler, Güneş enerjisi, Güzel dilimiz, Allame Nine, İlmin öncüleri, Oyun oynayalım mı? Bulmaca treni, Neşeli Karikatürler, Sizden gelenler, Okuyucu mektupları” başlıklı yazıları okurken huzurlu ve mutlu dakikalarla olacaksınız.

Berrin Erdoğan “ Bir kahraman Nasıl Doğar?” yazısından bir bölüm; “ Güzel çocuk Mehmet Akif büyümüş, İstiklâl Marşı’nı yazarak milletine hediye etmiş, bizim milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmuş.

İstiklâl Marşı’nı, Safahat adlı şiir kitabına bile koymamış. Çükü onu kendisinin değil, milletinin olarak düşünüyormuş.

Bize ne güzel bir hediye bırakmış değil mi?” (sayfa: 14)

Arka kapakta Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un resmi ve Rıfkı Kaymaz’ın İstiklal Şairi ’ne”  isimli şiiri var. Yazımı rahmetli dostum Rıfkı Kaymaz’ın şiiri ile tamamlıyorum.

“Sönmedi, sönmeyecek “milletimin yıldızı”,

Söylüyoruz coşkuyla, İstiklâl Marşımızı.

Seni özlemle anıp dualar ediyoruz,

Ey Akif, büyük üstat! Sana selâm diyoruz.”

Diyanet Çocuk dergisini okumanız, okutmanız ve tavsiye etmeniz dileğiyle.

 

Osman BAŞ

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments