takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

10 Temmuz 2020 - 12:23:43 - 634 Okunma

DİYANET ÇOCUK DERGİSİ

2020 yılı Haziran ayı bize ulaşan dergilerden biri de Diyanet çocuk oldu. Şükür kavuşturana özlemişiz. Çocuk edebiyatıyla yakından ilgilenenler için bu dergi çok önemlidir.

Çocuk hikâyeleri, masalları, şiirleri vb. alanda çalışmaları olanlar, okuyanlar ve yazanların yakından takip ettikleri dergiler arasındadır.  Çocuk okuyucularında bilgi ve becerilerin artmasına, dili daha etkin kullanmalarına katkı sağlamaktadır.

            Dergiler, çocukların ilgili yaşlarında renkli dünyalarda yapacağı gezintide önemli rol oynar. Bu rol derginin içeriği ile doğru orantılıdır. Çocuklarımızı zararlı yayınlardan koruma gibi bir görevimiz vardır. Zira milli ve yerli içerikli olmayan yayınların çocuklara ulaşması beni daima rahatsız etmiştir.

            Diyanet Çocuk dergisi rahatlıkla evlerimize, sınıf kütüphanelerimize alıp çocuklarımızın okumasını tavsiye edeceğimiz güvenli ve dolu bir dergidir.

            Diyanet Çocuk dergisi, Haziran 2020 479. sayısını inceliyorum. Konu “Güvenli internet”

            Mart ayından itibaren ülkemizde ve dünya yaşadıklarımız, evde kal söylemiyle her davranış ve hareketimizi kontrol altına aldığımız, maskesiz sokağa ve işe gitmediğimiz, sosyal mesafeye dikkat ettiğimiz günleri yaşadık. Evde ailemizle daha çok birlikte olduk. Aile olmanın güzelliklerini, birlikte yaşama kültürünü, sevgiyi, hoşgörüyü ve sabrı bir başka hissettik, içinde olduk, paylaştık.

Tabii, internet çok yakın dostumuz oldu. Sürekli birlikte olduk. Başta aile büyüklerimiz, akrabalarımız, arkadaşlarımız ve dostlarımızla görüşmelerimizi internet aracılığı ile yaptık.

Yaşadığımız çağın en önemli iletişim araçlarından ve bilgi kaynağı olan internet hayatımızı önemli ölçüde kolaylaştırıyor diyebiliriz. Bilinçli kullandığımız sürece faydalanacağımız, aranılanı bulmak için başvuracağımız elimizdeki kaynak.

İşte Diyanet Çocuk Dergisi “Güvenli İnternet” konusunu ele almakla çocuklara önemli hizmet yapmıştır.

            Sahibi ve genel yayın yönetmeni Dr. Fatih Kurt, Sorumlu yazı işleri müdürü Dr. Elif Arslan başta olmak üzere emeği geçenlere ve dergiyi bana ulaştıran yayın koordinatörlerinden Hasan Yıldırım kardeşime teşekkürler.

Sorumlu yazı işleri müdürü Dr. Elif Arslan’ın “Merhaba”  yazısı ile dergiyi okumaya başlıyorum.

            Kırk sekiz sayfa derginin sayfalarında gezintiye çıkıyorum. Yazı başlıklarını sıra ile okuyucularımla paylaşıyorum.

“Can dostlar” ile başlıyoruz. “Şart şart şart”, Güvenli İnternet kullanıyorum”, Elifba Cüzü”, “Nedir bu”, “ Gevher Nesibe Darüşşifası ve Tıp Medresesi”, “Allah deyince”, “Bilgisayarı gereksizse kapat, kitaplardadır hayat”, “ Ayva sarı da havuç neden turuncu?”, “Yeni keşifler”, “Gölge eşleştirme”, “Deniz canlıları”, Haziran”, “Not edelim, önemli günler”, “Evimizdeki nesneler”, “Fotoğrafı gelenler”, “ İnternette önce güvenlik”, “Bir yıl ne kadar sürer, Bi’sor bakalım”, “Hikâyemi tamamla”, “Güven’in Güvenli interneti”, Harf harf bulmaca”, “Neşeli karikatürler”, “ Sizden gelenler” ve “ Bulmaca çözümleri”  başlıklı yazılar, çizimlerle huzurlu ve mutlu dakikalarla olacaksınız.

Çocuk edebiyatı yazarlarımızda sevgili dostum Bestami Yazgan’ın arka kapaktaki “Aile Ağacı” şiirini okuyucularımla paylaşıyorum

“ Bu ağacın kökünde

Dedem ve ninem vardır.

Onların duasıyla

Her günümüz bahardır.

Sevgi ile besleyen

Gövdesi annem, babam;

Dört bir yana uzanan

Dallar, yakın akrabam.

Can dayım kucak açar,

Teyzem, halam bir başka!

Amcamın kollarında

Çıkarım sırça köşke.

Sevgiyi nakış nakış,

Yüreğime işlerim;

Hayat sizlerle güzel,

Sevgili kardeşlerim.

Bizler ulu ağacın

Neşeli çiçekleri,

Mutluluk çığlığıyla

Doldururuz gökleri.

Filiz filiz yeşersin,

Huzur dolu sabahım;

Aile ağacını

Sen esirge Allah’ım!”

            Diyanet Çocuk dergisini okumanız, okutmanız ve tavsiye etmeniz dileğiyle.

Osman BAŞ

"Osman Baş" diğer yazıları için tıklayın.

Yorumlar (1 Yorum)

  • Hasan Yıldırım

    Değerli yazar Osman Baş hocamın kalemine sağlık, Tokat Gazetesindeki yazılarından müstefid oluyorum.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku