takip et takip et takip et
Sağlık

4 Kasım 2019 - 329 Okunma

DİSLEKSİ KONULU PANEL DÜZENLENDİ

Abone Ol

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörlüğü ve Tokat Disleksi ve Hiperaktivite Derneği işbirliğinde ‘Disleksi’ye Genel Bakış’ konulu panel düzenlendi.

Disleksi ile ilgili bilgilerin verildiği panelde, disleksinin bir hastalık olmadığı, dikkat eksikliği olan çocuklarda öğrenme güçlüğü görüldüğünü belirtildi. Disleksi de ailelere büyük görevler düştüğü ifade edilerek çocukların aşağılanmaması, cezalandırılmaması tavsiye edildi.

Tokat Dedeman Otelde gerçekleştirilen panele; Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Dr. Öğretim Üyesi Sertan Talas, Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Uzm. Dr. Önder Küçük,  Dr. Öğretim Üyesi Şefika Erdem, Doç. Dr. Macid Melekoğlu, Dil ve Konuşma Terapisti Gülşen Işık, Disleksi ve Hiperaktivite Derneği Tokat il Temsilcisi Nilgün Bıçak ve davetliler katıldı.

Tokat’ta, 1-7 Kasım Disleksi Farkındalık Haftası kapsamında Disleksi’ye Genel Bakış konulu panel gerçekleştirirdi. Programda konuşma yapan Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, toplumda disleksi kelimesinin yeni gündeme geldiğini ve halkın konu ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığını belirterek, düzenlenen panelin önemine vurgu yaptı.

KONUŞMACILAR DİSLEKSİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Sonrasında Dr. Öğretim Üyesi Sertan Talas, disleksi belirtilerine dikkat çekerek, “Çocuğunuz okula başladığı zaman okuma- yazma öğrendiği süreçte akranlarına oranla yavaş okuyor ve yazıyor, okurken ya da yazarken ses yada hece atlıyor ,b-d ,b-p gibi sesleri karıştırıp yanlış okuyor ya da yazıyorsa, okuduğu bir metni anlamada güçlük çekiyorsa disleksi olabilme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmek isterim’’ şeklinde konuştu.

DİSLEKSİ BİR HASTALIK DEĞİL

Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Uzm. Dr. Önder Küçük ise disleksinin bir hastalık olmadığını belirterek, dikkat eksikliği olan çocuklarda öğrenme güçlüğü görüldüğünü aynı zamanda öğrenme güçlüğü olan çocuklarda da dikkat eksikliği görülebildiğine dikkat çekti. Dr. Öğretim Üyesi Şefika Erdem, aile tutumları ile ilgili konuşmasında; “Ailede çocuklarınızı aşağılamayın, cezalandırmayın ve çözüm odaklı olup kabullenme dönemini sağlıklı atlatabilmelerine destek olun” önerisinde bulundu.  Doç. Dr. Macid Melekoğlu, çocuklarda okuma becerilerinin kazandırılmasında özverili olunması gerektiğini ve her çocuğun farklı bir şekilde öğrenebileceğini vurguladı. Dil ve Konuşma Terapisti Gülşen Işık, öğrenme güçlüğü olan bireylerin okul öncesi eğitim dönemin de bazı belirtiler verdiğini ve erken fark edilip müdahale edildiğinde başarının arttığına vurgu yaptı. Disleksi ve Hiperaktivite Derneği Tokat İl Temsilcisi Nilgün Bıçak,  tanılama aracı olan TILLS testi hakkında bilgi vererek testin tanılama ve süreç planlamada kullanıldığını; sağlıklı bir eğitim planlaması neticesinde bireyin eğitim kalitesinin artırılacağını söyledi.

Atlı Karıncalar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi sponsorluğunda gerçekleştirilen panel yoğun ilgi gördü.


" DİSLEKSİ KONULU PANEL DÜZENLENDİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere DİSLEKSİ KONULU PANEL DÜZENLENDİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda DİSLEKSİ KONULU PANEL DÜZENLENDİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku