takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

29 Nisan 2020 - 11:36:02 - 400 Okunma

DİSİPLİN, ÇALIŞMAK, BAŞARI

Hiçbir başarı tesadüf değildir. Başarıyı elde etmek için iyi bir dinleyici, gözlemci, okuyan, araştıran ısrarla takip eden olmalısınız? Kuralları bilen, disiplini harfiyen yerine getirirseniz başarı kaçınılmaz olur. Bilimin, sanatın yolunu kendine rehber eden birey, okuyan, araştıran, sorup, inceleyendir. Üne ulaşmış insanlar, ailesinden, çevresinden tecrübe ve deneyimlerle donatılmış insandır. Zekiliğini dikkatiyle, okumasıyla, yeteneğiyle, tecrübesiyle birleştirmiştir.

4000 den fazla kitap okuyan, “ devrim benim karakterimdir.” diyen Mustafa Kemal 100 yıl ve daha ötesini gören büyük bir liderdir. “ Almanya da bir üniversite hocası sınıfa girer. Öğrenciler üzgündür; Sınıftan ses çıkmaz, Hocaları bu sessizliğin ve üzgün tavırlarının halini sorar. Öğrenciler;  Türkiye’ de Atatürk öldü! Bu sebepten üzgünüz? Hocaları öğrencilerin moralini almak için; Almanya da büyük bir insan öldüğünde nasıl davranıyorlarsa, ona da öyle davranırlar. Öğrencilerden biri ayağa kalkar; “ Atatürk gibi büyük bir lider Almanya’da ölmedi ki! Der …”

Tertip ve disiplinle yetiştirilen bir çocuk yaşamı boyunca kurallara uyan, uygulatan insan olur. Yoksul, ailelerin çocuklarını alıp Köy Enstitülerinde yetiştirilmeleri Cumhuriyetin en büyük devrimlerinden biri olmuştur. “ Albert Einstein konferans vermek için uzun bir yoldan şoförüyle birlikte gelirler. Einstein oldukça yorgun, bitkin ve perişan bir durumdadır. Konferans verecek halde değildir. Şoförü; ‘ efendim yıllardır yanınızdayım, seninle her konferansa gidiyorum. Konuşmalarınızın tamamını ezbere biliyorum’ der. ‘ Hatta sizin davranışlarınızı hareketlerinizi bire bir taklit ediyorum. Boyumuz ve benzerliğimizde aynı, siz arka koltuklara oturun ben sizin yerinize konferans vereyim? Einstein şaşırır ve kabul etmez. ‘Nasıl olur, bir bilim adamının yerine bir şoförü çıkacak konferans verir;’ Şoför ısrar eder, Einstein’ de yorgundur. İstemese de kabul eder. Salonun arka koltuklarına oturan Einstein keyiflice şoförün konferansını izler. Kendisini aratmayacak derecede konuşmasını sürdürür. Akıcı, güzel bir söyleşinin sonunda sorulara geçilir. Sorulara da aynı güzellikte yanıt verir. Ön sıralarda oturan Profesörlerden birisi bir soru sorar. Şoför takılır cevap veremez. Aklına dâhice bir fikir gelir. Gülümser; bu soruyu bilmeyecek ne var ki!  Benim şoförüm bile bu soruyu bilir? ‘ Şoförünü çağırır, Einstein soruya yanıt verir.”

Bilmek, öğrenmek disiplinle terbiye etmek gerekir.” Almanya subayını bir suçtan dolayı cezalandırılır, On dakika sonra kurşuna dizilecektir. Son ‘arzunuz nedir?’ Diye sorarlar. Mahkûm, ‘ sigara içmek’ der. Mahkûm’a sigarayı verirler. Tam yakacakları sırada, mahkûm karşı duvarda ki yazıyı okur. (sigara içmek sağlığa zararlıdır.) Mahkûm sigarayı içmez bırakır. “ Ölümüne On dakika bile olsa disiplin ve sorumluluğu elden bırakmayan Alman vatandaşının bıraktığı ülke, kalkınmış gelişmiş bir ülkedir bu günlerde.

“Olgunlaştığın zaman hiçbir şeye şaşırmıyorsunuz? ”  Dostevski. Bir başka sorumluk örneğini de şöyle açıklaya biliriz? “ Baba ve oğlu savaştan dönerler. Şehirlerine varmak için bir tepe vardır. O tepenin üzerine çıksalar şehirleri ayaklarının altındadır. Varacakları il, doğup büyüdüğü yer Bitlis’tir. Oğluna ; ‘ bir bak bakalım şehrimize ne haldedir.’ Oğlu çıkar tepeye ki ne görsün, şehir yerle bir olmuştur. Baba sorar oğlum şehir nasıldır? Oğlu, Baba ‘ şehirde Beş minareden başka bir şey kalmamıştır.’ Baba üzülür Bitlis’te Beş minare dizeleri gözyaşıyla dudaklarından dökülür.” Vatanını korumakla sorumlu insan, döndüğünde yurdunu perişan görmek ağır gelir sorumlu insana. Bir başka vatan sevgisi ve sorumluluk örneğini Dr, Cemil Topuz verir. Cemil Topuz o zamanlar belediye başkanıdır. İstanbul Gülhane parkını yapan insandır. Zamanında askeriyede kolera hastalığı çıkmıştır. Kolera ile mücadele etmek oldukça zordur. Askerler genç yaşta hayata veda etmektedir. Dr. Cemil Topuz, Nazır beye giderek “ bir camiyi” hastane yapmak istediğini söyler. Nazır; “ Hayır olmaz öyle şey! Efendim” Der Şiddetle karşı çıkar. Cemil bey hükümet yöneticilerine söyler. Zor güç camiyi hastane olarak alır. Camide tedavilerini gören askerlerin çoğu ölümden yaşama döner. Cemil Topuz Bey; “ Ölen asker değil, insandır.” Diyerek sorumluluk bilinciyle hizmet etmiştir.

Milletin tutkalı, harcı vatanına bağlılığı, bayrak sevgisi, gelenekleri, töresini özünden sevip benimsemektir. 1. İzmir İktisat konferansı içi Atatürk İzmir’dedir. İşçi Rukiye’ye rastlar Atatürk. İktisat kongresine   “iki arkadaşını” alarak gelmesini davet eder. Tekstil işçisi Rukiye aynı zamanda sendikacıdır; Arkadaşlarını toplayarak kürsüye çıkar Rukiye; “ Arkadaşlar 1. İzmir İktisat Kongresine Atatürk, beni ve iki arkadaşını al gel dedi. İki arkadaşla bu güzel kongreyi izlemek oluru mu? Daha fazla arkadaşla katılmalıyız?” Der konuşmasını bitirir. Rukiye kongreye 300 arkadaşıyla gider. Salonda üç sandalye ayrılmıştır. Rukiye’ye neden 300 kişiyle geldiniz denildiğinde “ Böylesi güzel bir kongreye Atatürk gibi bir lider çağırırsa Üç Kişi az olur. Hatta 300 kişi bile azdır.” Diye yanıt verir. Daha sonra İzmir gazetelerinin manşetlerinde “ işçiler kongreyi bastılar” diye haber yapmışlardır.

Çalışma, disiplin, sabırlılıkla başarıyı getirir. Başarı başaracağım diyenlerin azmiyle olur. Her başarının arkasında, bilgi, eğitim, tecrübe, kültür, sanat vardır. Hiçbir başarı tesadüf değildir.

Süleyman Erkan25 Nisan 2020 Hasköy-Beyoğlu İstanbul

"Süleyman Erkan" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku