takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

10 Ağustos 2019 - 10:33:35 - 56 Okunma

DİNİMİZ VE DİN ADAMLARIMIZ

Emekli öğretmen ve bir Müslüman olarak dinimizin büyüyüp bütün insanlık tarafından kabul görmesini diliyor ve bunun da din adamlarının elinde olduğunu düşünüyorum. İmamlarımıza büyük görev düşüyor. Çevresindeki insanlarla sürekli iletişim halinde olan imamlarımızın iyi yetiştirilmesi yanında kendilerini geliştirme çabaları da önemlidir. En önemlisi ise mesleğini içselleştirmesidir. Ancak o zaman insanlara daha yararlı olacaktır.

İslam uygarlığının doruğa ulaştığı zamanlarda Avrupa İslam dünyasına hayrandı. O zamanın bilginleri Avrupa’ya örnek oldular, Avrupa ülkeleri onlardan alınan bilgileri de kullanıp reform hareketleri yaptılar ve İslam dünyasının önüne geçtiler. Aklı bir yana bırakıp dogmaların esiri olan İslam dünyası ise çağa ayak uyduramadı geride kaldı. Hala da bu şekilde devam ediyor.

Eskiden imamları köylüler veya imamlık yapacağı halk tutar ücretini de onlar öderdi. İnsanların din ile ilgili işlerini hallederlerdi ve aldıkları ücretler helali hoştu. Bu imamların Kuran okuması yeterliydi ki zaten eski harflerle okuyup yazarlardı. Bu durumda hem halka hem de o zamanın çocuklarına verebilecekleri kısıtlıydı. Bugünün imamları ise ilahiyat mezunu ve haliyle pek çok bilgi ile donatılmış durumdalar. Din konusunda bilgileri üst düzeyde ancak bu yeterli değildir çünkü çevrelerinde her türden insan olacaktır. Yani her tür insanla iletişim kurabilmesi, onlara dinimizi anlatabilmesi için kendilerini sosyal bir kişi haline getirmeliler. Ücretliler ve sekiz saat üzerinden maaşlarını alıyorlar. Camideki işi dört – beş saati geçmeyeceğine göre kalan zamanlarını çevrelerindeki insanları aydınlatmak için kullanabilirler. Mahalle arasındaki cahil kişilerin aktardığı bilgiler yerine onların aktaracağı doğru bilgiler daha değerlidir.

İmamlar yalnızca din konusunda değil farklı konularda da bilgi sahibi olmalı, basını takip etmeli gündemle ilgili bir soru geldiğinde cevap verebilmelidir. Tarafsız bilgiler aktarması çok önemlidir. Hoşgörülü olmalı kendini sevdirmelidir. Kendini sevdirmesi dinimizi sevdirmesi demektir. Dinde sevgi ve doğru yolda olmak insanlığın gereğidir. Bunların yanında imamlarımızın fiziki görünümleri de önemlidir. Giyim kuşamı çağdaş ve temiz olmalıdır. İmam toplumun örnek aldığı kişilerin başındadır. Sonuç olarak insanları dinimize çekmek konusunda imamlara büyük görev düşmektedir.

Din adamlarımız cennetle sevindirmek cehennemle korkutmak dışında insanların yaşadığı bu dünyayı cennet yapmanın yollarını araştırmalı, vaizlerinde çevrelerinde gördükleri sosyal yaşam hatalarını değerlendirip doğruları göstermelidir. Ayrıca zamanın önemine de değinmek lazımdır. Boş zamanların ekonomik ve kültür getirileri ile değerlendirilmesi anlatılmalıdır.

Saygılarımla.

09.08.2019

"Mehmet Tapar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku