takip et takip et takip et
Gündem

23 Ocak 2020 - 399 Okunma

DİJİTAL HARÇLIK SÖMÜRÜYE DÖNMESİN

Çocuklar için günlük ya da haftalık limitli oluşturulan kredi kartı ile anne-babalar çocuklarına dijital ortamda harçlık veriyor. Ancak sanal ortamda fazla vakit geçiren çocukların nereye para harcadığı kafalarda soru işareti oluşturuyor. Dijital oyun bağımlılığının oldukça arttığı günümüzde uygulama, ticari kâr ve bir anlamda sömürüye açık hale gelebiliyor.

Çocuklara yönelik dijital harçlık uygulamaları yaygınlaşmaya başladı. Bu uygulamalar içinde ilk sıralarda bulunan platform yaklaşık 25 bin kullanıcıya ulaştı. Telefona indirilen uygulamayla aktif hale gelen kartla, anne-babalar çocuklarına dijital ortamda harçlık veriyor. Karta istedikleri kadar para yükleyen aileler, bunun nereye harcandığını ise anında görüyor. Ancak sanal ortamda fazla vakit geçiren çocukların nereye para harcadığı aileleri tedirgin ediyor. Türkiye, 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcıyla dünyada sosyal medyayı en aktif kullanan ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Sosyal medyayı da en aktif 18 yaş altı grubu kullanıyor. 18 yaş altı grubu sosyal medyanın yanı sıra dijital oyun ortamlarında da çok fazla vakit geçiriyor. Dijital harçlık uygulamasını kullanan ve çocuklarının bu kartları dijital oyunlarda çeşitli bölümlere geçme, malzeme satın alma gibi durumlarda kullandığını gözlemleyen ebeveynler, uygulamanın çocukların dijital oyun bağımlılığını ticari kâr ve bir anlamda sömürüye açık hale getirdiği yönünde endişe duyuyor.

AİLELER VE ÇOCUKLAR BİLİNÇLENDİRİLMELİ

Konuya sosyal medya paylaşımıyla dikkati çeken Gazeteci Fatih Kılıç, ebeveynleri uyararak,

“Anne-babalar, ebeveynler… Dikkat…

Çocukların da kredi kartı oluyor. Çocuklar bu karta para yatırıyor. O kart, dijital ortamda oyunlarda para harcamaya kullanılıyor.

Çocukların dijital oyun bağımlılığını ticari kâr ve bir anlamda sömürüye açık hale getiriyor.

Kartın adını anıp reklamını yapmak istemem. Yaşını başını almış, 18 yaş üstü insanımız da kullanıyor. Aklı var fikri var, kendini bağlar… Diğer yanda 18 yaş altı, bilhassa ilkokul, ortaokul ve lise çağı öğrencileri celbeden oyunlarda 3, 5, 10 derken ucu açık miktarda paralar sanal ortamda emiliyor!

Lütfen duyarlı olalım! Çocuklarımızın sanal dijital ortamlarda nefsi sömürülerine fırsat vermeyelim. Bilinçlendirelim!” ifadelerini kullandı.

VİCDAN HAREKETİNDEN YETKİLİLERE ÇAĞRI

Vicdan Hareketi Derneği Genel Başkanı Mahmut Delen ise, Fatih Kılıç’ın paylaşımı üzerine değerlendirme yaparak, uygulamayı doğru bulmadıklarını dile getirdi. Mahmut Delen, “Biz de bu sözler üzerine birtakım meselelerin altını çizmeyi uygun gördük. Çocukların velilerinin izni ve muvafakat imzası olmadan, kendi iradeleri ile para harcamaya kullanacakları bir kartı alabilmesi esef vericidir. Bu konuda yaygın süpermarketlerde dahi kontrolsüzce satışı yapılan bu kartların veli onayı olmaksızın satışına ivedilikle son verilmelidir. Evlatlarımızın iradelerini tasallut altına alan oyun bağımlılığı meselesinin panzehiri aile bağları olsa da bu alışkanlığa genç ve çocuklarımızı sevk edecek bu türden çalışmalarla alakalı devletimizin bir düzenleme yapmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.


" DİJİTAL HARÇLIK SÖMÜRÜYE DÖNMESİN konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere DİJİTAL HARÇLIK SÖMÜRÜYE DÖNMESİN ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda DİJİTAL HARÇLIK SÖMÜRÜYE DÖNMESİN ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku