Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.158,91 0,29%
Çeyrek Altın 1.927,00 0,21%
Bitcoin 442037 -1.30128%
Ethereum 30870 -1.56523%
Yarım Altın 3.854,00 0,18%
Tam Altın 7.789,76 1,41%
Deterjan Kanser Yapar mı?

Deterjan Kanser Yapar mı?

ABONE OL
04 Ocak 2023, 02:25:54

Ev hanımları ve aynı zamanda temizlik sektöründe çalışan bireylerin, ortamın daha hijyen olması açısından mutlaka çamaşır suyu, deterjan kullanırlar. Özellikle çamaşır ve bulaşık makinesinde kullanmak için fiyatı çok fazla olan, kaliteli deterjanları kullanmaya dikkat ediyoruz. Çok iyi bir sonuç elde etmek açısından kaliteli deterjan almak zorunda kalıyoruz. Ancak fazla ücret verip, kaliteli ve başarılı bir sonuç elde etmek için kullandığımız deterjanların zararlı olup, olmadığını biliyor muyuz? Hiç kimse böyle bir sorgulama arayışı içerisine girmemiştir. Fakat deterjanın kaliteli olup, olmadığının kontrolünü sağlamadan önce mutlaka içerisindeki kimyasal maddelere bakmak, çok daha doğru bir tercih olacaktır. Bulaşık ya da çamaşır deterjanlarının aslında bilmediğimiz birçok zararı bulunur. Mesela herhangi bir deterjanın deriyle temas halinde olması durumunda derinin nemini alır, deri yüzeyini olabildiğince çok kurutur ve derinin eski nemine kavuşması birkaç günü alır, deri yüzeyini çok çatlatır ve hatta cildi çok hassas olan kişilerde ise dermatit gibi cilt sorunlarının meydana gelmesine neden olur. Çamaşır deterjanının, çamaşırlardan arındırmak için çok fazla su kullanmak gerekir. Eğer çamaşırlar çok iyi bir şekilde deterjandan arındırılmamışsa cilt yüzeyinde alerjik reaksiyonlara, tahrişe ve aynı zamanda dermatit gibi cilt hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlar. Birçok evden, lokantadan ve yemekhanelerden alınan yemek kaplarının deterjanla yıkanması sonucunda, yüzeyde 0,199 ve 0,663 mg/lt deterjan olduğu özel cihazlarla belirlenmiştir. Bu çalışmada yine yüzde bir gibi çok az bir oranda deterjana sahip olan yemek kaplarını deterjandan arındırmak için, kabın ebatına göre dört ya da sekiz litre su kullanmak gerekir. Bu da yaklaşık olarak bir kabın altı kere durulanması anlamına gelir. Ama hiç kimse bir kabı deterjandan arındırmak için dört ya da sekiz litre gibi çok büyük bir oranda su kullanmaz. Çözüm de bu değildir zaten. Bu durumda da tabak, su, bardak gibi yeme eylemin içerisinde kullanılan malzemelerin yüzeyinde kalan gözle görülmeyen deterjan kalıntıları yemeklere karışmaktadır. Bu şekilde insan vücuduna giriş sağlamaktadır. Bu aşamadan sonra vücudu çok hassas olan insanlarda çok kısa bir süre sonra cilt hastalıkları ya da farklı hastalıklar ortaya çıkar. Vücudu daha dirençli olan kişilerde ise belirti ya da hastalıklar daha geç bir sürede oluşur. Biz de bu yazımızda deterjan kanser yapar mı konusunu işleyeceğiz.

Deterjan Kanser Yapar mı?

Ev temizliğinde kullanılan deterjanlar ise, mikropların nasıl yok ediyorsa, aynı şekilde insan vücudunun en hassas ve önemli olan organlarından akciğer, karaciğer ve beyne de aynı şekilde çok zarar verir. Deterjanlar aynı zamanda birçok hastalığa neden olduğu gibi, mantara da neden olur. Özellikle bağırsak kanserine ya da ağır akciğer hastalıklarının ortaya çıkmasına zemin hazırlar. İnsan ve aynı zamanda diğer canlıların ortak noktası olan suyun, havanın, toprağın, endüstriyel teknolojinin gelişmesine bağlı olarak birtakım sentetik maddeler, diğer toksik atıklarla hızla kirlenmeye başlar. İnsanlar kişisel çıkarları sonucunda çevrenin doğal şeklini koruması için herhangi bir önlem almıyorlar. Bu da doğanın çok fazla kirlenerek, insan vücudu için çok zararlı bir hale gelmesine neden oluyor. Evde kullandığımız deterjanlı suların çoğu toprağa ya da suya karışıyor. Toprağa karıştığında toprağın verimsizleşmesini, içerisinde yaşayan canlıların yok olmasına neden oluyor. Suya karıştığında ise su kullanılamaz hale geliyor.

Deterjanların içeriğinde yer alan yüzey, aktif madde dışında ise çok fazla oranda, yani yüzde yetmiş ya da yüzde doksan oranında temizleyici, beyazlatıcı, yumuşatıcı, köpürtücü, parlaklık verici ya da antiseptik özelliğin olmasını sağlayan katkı maddelerinin birçoğu da insan vücuduna yiyeceklerden ya da diğer yollardan girmesi durumunda dokularda iritasyon sonucu olumsuz etkilere yol açmaktadır. Birçok kanser türünün başlangıç noktası ise, insan vücudunda yer alan dokuların sürekli iritasyonu sonucunda meydana gelir. Aynı zamanda insan vücudunun en önemli ve en hassas organlarından biri olan akciğerlere zarar vererek, akciğer iltihabına, alerjik reaksiyonlara, santral sinir sistemi, kalp, böbrek ve kan damar hastalıklarına, endokrin, bağışıklık sistemi bozuklukları gibi çok önemli hastalıkların çıkış sebebi olmaktadır. Bu nedenle çamaşır ve bulaşık makineleri için yapılan, kimyasal maddelerden yararlanılmadan elde edilen, çevreye herhangi bir zararı olmayan ve aynı zamanda doğal olan ürünleri tercih etmeniz gerekir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments