Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.133,05 0,09%
Çeyrek Altın 1.896,00 -0,05%
Bitcoin 431128 -0.22427%
Ethereum 31161 1.27786%
Yarım Altın 3.792,00 -0,08%
Tam Altın 7.552,28 0,32%
DERGİ SEVGİSİ

DERGİ SEVGİSİ

ABONE OL
28 Eylül 2020, 10:29:17

Sevgili dostum,

      Bende dergi okuma sevdası çocuk yaşta başlamıştı ve halen de devam ediyor. Dergilerin hayatı anlamam ve gelişimim konusunda verdiği katkıları inkar edemem.

      Sevgili dostum,

      İlkokul mezunu olmasına rağmen  “her gün gazete okuyan” babam bilgili insandı. Daha sonra bir araştırma sonucunu okumuştum. Her gün bir gazeteyi birkaç saat okuyan bir insan 5 yıl içinde bir Üniversite tamamlamış kadar bilgili insan olurmuş. ”Her gün gazete okumak” bana baba mirasıdır. En güzel ve verimli bir mirastır bence.

      Sevgili dostum,

      Babamın okuduğu o gazetenin haftada bir verdiği “çocuk dergisi”  benim dergi sevdamın başlangıcıdır. Daha sonra bu dergide okur olarak çizdiğim karikatürler, hikaye ve şiirlerim de yayınlamıştı. ”Kütüphanesi olmayan bir kasaba” da büyüyen ben için o dergi bir okul, bir kütüphane, dış dünyaya açılan bir pencere olmuştu bana.

     Sevgili dostum,

     Dergi okuma sevdam lise de  “Üniversite hazırlık dergileri” okumaya terfi etmişti. Hatta o dergileri 35 yıldır saklarım. “Sülalemde ilk Üniversiteli “ ünvanı kazanmama bu dergiler sebep olmuştu.

       Sevgili dostum,

        Üniversitede  “gençlik dergileri”  benim okuduğum dergilerdi. Gazetelerin verdiği haftalık gençlik eklerini severek okurdum. Pek çok arkadaşım buna şaşardı. Çünkü güzel bir Üniversitede okuduğum halde arkadaşlarımın çoğunda okuma alışkanlığı yoktu. Okumak yerine dedikodu yapmayı tercih ederlerdi okul kantininde ve yurt odalarında. ”Okumak her kişinin değil er kişinin işidir” çünkü. Bu aşk herkese nasip olur mu ?

        Sevgili dostum,

        Üniversite hayatının sonuna doğru “ ekonomi” dergiler okudum. Çok faydasını da gördüm. Okumayı seven yeğenlerimle, geçlerle paylaştım. Onlara hediye ettim. Belki zengin olmadık ama  kimseye muhtaç da olmadık. Bu da zenginlik değil mi? “Zenginlik çok şeye sahip olmak değil, az şeye ihtiyaç duymaktır” diyen ne güzel söylemiş. Bazen dini temalı dergiler de okuduğumuz zamanlar oldu. Onların da çok faydasını gördüm. Çok insan  “dergiye boşa para veriyorsunuz” dedikleri zaman  “ siz sigaraya para verince yatırım mı yapıyorsunuz” diyerek cevap verdim. İyi ki vermişim.

      Sevgili dostum,

      Zaman geldi “ Kişisel gelişim” dergilerinin hem okuru hem yazarı olarak gençlere retorik, etkili iletişim konularında konuşmalar yaparken bulduk kendimizi. Pek çok genç etkili okuma ve yazmanın tesadüf veya yetenek olmadığını çaba ile eskisinden daha iyi yazan ve konuşan insan olabileceklerini gördüler. Halen bu çabamıza devam etmekteyiz.

       Sevgili dostum,

       Şu an ise  “edebiyat dergileri” takip ederek   “öykü okuma” alışkanlığımızı çoğaltarak devam ettirme gayretindeyiz. Daha güzel öykü yazmak için daha çok öykü okumak ve çevremizdeki çocukların adını öykülerimize vererek onları motive etmek, geleceğe yönelik hayaller kurmalarına yardım etmek açısından çok faydalı oluyor. Öykülerde gerçek isimleri kullanmak yolu ile akraba çocuklarımı motive etmek beni mutlu ediyor. Buna sende şahit olarak mutlu oluyorsun. Gerçek dost da dostunun çevresin motive etmesini görerek mutlu olur.

        Sevgili dostum,

        Okuduğum öykülerde hoşuma giden bölümleri çevrem ile paylaşmak ve onların da duyarak öykülerden ders çıkarmasına sebep olmak ayrı bir mutluluk konusu.  Farklı hayatları farklı bakış açılarından okumak ve bunları ilerde yazacağımız öykülerin kaynağı ve zenginliği olarak görmek de ayrı bir motivasyon konusu.

         Sevgili dostum,

         Dergi okumak pahalı bir şey değil artık. İl ve ilçe kütüphanelerinde yüzlerce dergi okurlarını bekliyor. Gençler yeter ki okusun ve faydalansın. Ama önce dergilerin faydasına inanmak ve aramak var. Şimdi her kurum nerede ise dergi çıkararak kütüphanelere yolluyorlar. Kütüphanelerin  “süreli yayınlar”  bölümünden çok faydalanıyorum. Senle bazen beraber gidiyoruz biliyorsun.

        Sevgili dostum,

         Dergilerin sadece gençlere değil edebiyatımızın gelişmesine ve yeni ve yeni yazarların ortaya çıkmasına da katkısı büyük.

           Sevgili dostum,

           Büyük günlük gazetelerin haftalık ve aylık “kitap tanıtım ekleri” de en sevdiğim ekler ve fikrini beğenmediğim gazeteleri bile bu güzel ekler çıkarmasından dolayı alarak okuyorum. Gelişimimize de çok katkısı oluyor. Bu mektupta sana bu güzel bilgileri anlatmak da bana ayrı bir huzur verdi. 

turan yalcin
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Diyarbakır Nöbetçi Noterler Hakkâri Nöbetçi Noterler Gümüşhane Nöbetçi Noterler Erzurum Nöbetçi Noterler Erzincan Nöbetçi Noterler Elazığ Nöbetçi Noterler Edirne Nöbetçi Noterler Hatay Nöbetçi Noterler Isparta Nöbetçi Noterler Mersin Nöbetçi Noterler Konya Nöbetçi Noterler İzmir Nöbetçi Noterler Kocaeli Nöbetçi Noterler Kırşehir Nöbetçi Noterler Kırklareli Nöbetçi Noterler Kayseri Nöbetçi Noterler Kastamonu Nöbetçi Noterler Kars Nöbetçi Noterler Çanakkale Nöbetçi Noterler Çankırı Nöbetçi Noterler Çorum Nöbetçi Noterler Giresun Nöbetçi Noterler Denizli Nöbetçi Noterler Gaziantep Nöbetçi Noterler Eskişehir Nöbetçi Noterler Niğde Nöbetçi Noterler Mardin Nöbetçi Noterler Manisa Nöbetçi Noterler Muğla Nöbetçi Noterler Kütahya Nöbetçi Noterler Malatya Nöbetçi Noterler Kahramanmaraş Nöbetçi Noterler Muş Nöbetçi Noterler Nevşehir Nöbetçi Noterler Sinop Nöbetçi Noterler Rize Nöbetçi Noterler Sivas Nöbetçi Noterler Sakarya Nöbetçi Noterler Tekirdağ Nöbetçi Noterler Samsun Nöbetçi Noterler Ordu Nöbetçi Noterler Siirt Nöbetçi Noterler Tokat Nöbetçi Noterler Trabzon Nöbetçi Noterler Şanlıurfa Nöbetçi Noterler Yozgat Nöbetçi Noterler Aksaray Nöbetçi Noterler Karaman Nöbetçi Noterler Van Nöbetçi Noterler Zonguldak Nöbetçi Noterler Uşak Nöbetçi Noterler Bayburt Nöbetçi Noterler Kırıkkale Nöbetçi Noterler Tunceli Nöbetçi Noterler Bartın Nöbetçi Noterler Yalova Nöbetçi Noterler Şırnak Nöbetçi Noterler Ardahan Nöbetçi Noterler Karabük Nöbetçi Noterler Iğdır Nöbetçi Noterler Batman Nöbetçi Noterler Kilis Nöbetçi Noterler Osmaniye Nöbetçi Noterler Bursa Nöbetçi Noterler Burdur Nöbetçi Noterler Bolu Nöbetçi Noterler Bitlis Nöbetçi Noterler Bingöl Nöbetçi Noterler Bilecik Nöbetçi Noterler Balıkesir Nöbetçi Noterler Düzce Nöbetçi Noterler Aydın Nöbetçi Noterler Artvin Nöbetçi Noterler Antalya Nöbetçi Noterler Ankara Nöbetçi Noterler Amasya Nöbetçi Noterler Ağrı Nöbetçi Noterler Afyonkarahisar Nöbetçi Noterler Adıyaman Nöbetçi Noterler Adana Nöbetçi Noterler İstanbul Nöbetçi Noterler