takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

28 Eylül 2020 - 10:29:17 - 613 Okunma

DERGİ SEVGİSİ

Sevgili dostum,

      Bende dergi okuma sevdası çocuk yaşta başlamıştı ve halen de devam ediyor. Dergilerin hayatı anlamam ve gelişimim konusunda verdiği katkıları inkar edemem.

      Sevgili dostum,

      İlkokul mezunu olmasına rağmen  “her gün gazete okuyan” babam bilgili insandı. Daha sonra bir araştırma sonucunu okumuştum. Her gün bir gazeteyi birkaç saat okuyan bir insan 5 yıl içinde bir Üniversite tamamlamış kadar bilgili insan olurmuş. ”Her gün gazete okumak” bana baba mirasıdır. En güzel ve verimli bir mirastır bence.

      Sevgili dostum,

      Babamın okuduğu o gazetenin haftada bir verdiği “çocuk dergisi”  benim dergi sevdamın başlangıcıdır. Daha sonra bu dergide okur olarak çizdiğim karikatürler, hikaye ve şiirlerim de yayınlamıştı. ”Kütüphanesi olmayan bir kasaba” da büyüyen ben için o dergi bir okul, bir kütüphane, dış dünyaya açılan bir pencere olmuştu bana.

     Sevgili dostum,

     Dergi okuma sevdam lise de  “Üniversite hazırlık dergileri” okumaya terfi etmişti. Hatta o dergileri 35 yıldır saklarım. “Sülalemde ilk Üniversiteli “ ünvanı kazanmama bu dergiler sebep olmuştu.

       Sevgili dostum,

        Üniversitede  “gençlik dergileri”  benim okuduğum dergilerdi. Gazetelerin verdiği haftalık gençlik eklerini severek okurdum. Pek çok arkadaşım buna şaşardı. Çünkü güzel bir Üniversitede okuduğum halde arkadaşlarımın çoğunda okuma alışkanlığı yoktu. Okumak yerine dedikodu yapmayı tercih ederlerdi okul kantininde ve yurt odalarında. ”Okumak her kişinin değil er kişinin işidir” çünkü. Bu aşk herkese nasip olur mu ?

        Sevgili dostum,

        Üniversite hayatının sonuna doğru “ ekonomi” dergiler okudum. Çok faydasını da gördüm. Okumayı seven yeğenlerimle, geçlerle paylaştım. Onlara hediye ettim. Belki zengin olmadık ama  kimseye muhtaç da olmadık. Bu da zenginlik değil mi? “Zenginlik çok şeye sahip olmak değil, az şeye ihtiyaç duymaktır” diyen ne güzel söylemiş. Bazen dini temalı dergiler de okuduğumuz zamanlar oldu. Onların da çok faydasını gördüm. Çok insan  “dergiye boşa para veriyorsunuz” dedikleri zaman  “ siz sigaraya para verince yatırım mı yapıyorsunuz” diyerek cevap verdim. İyi ki vermişim.

      Sevgili dostum,

      Zaman geldi “ Kişisel gelişim” dergilerinin hem okuru hem yazarı olarak gençlere retorik, etkili iletişim konularında konuşmalar yaparken bulduk kendimizi. Pek çok genç etkili okuma ve yazmanın tesadüf veya yetenek olmadığını çaba ile eskisinden daha iyi yazan ve konuşan insan olabileceklerini gördüler. Halen bu çabamıza devam etmekteyiz.

       Sevgili dostum,

       Şu an ise  “edebiyat dergileri” takip ederek   “öykü okuma” alışkanlığımızı çoğaltarak devam ettirme gayretindeyiz. Daha güzel öykü yazmak için daha çok öykü okumak ve çevremizdeki çocukların adını öykülerimize vererek onları motive etmek, geleceğe yönelik hayaller kurmalarına yardım etmek açısından çok faydalı oluyor. Öykülerde gerçek isimleri kullanmak yolu ile akraba çocuklarımı motive etmek beni mutlu ediyor. Buna sende şahit olarak mutlu oluyorsun. Gerçek dost da dostunun çevresin motive etmesini görerek mutlu olur.

        Sevgili dostum,

        Okuduğum öykülerde hoşuma giden bölümleri çevrem ile paylaşmak ve onların da duyarak öykülerden ders çıkarmasına sebep olmak ayrı bir mutluluk konusu.  Farklı hayatları farklı bakış açılarından okumak ve bunları ilerde yazacağımız öykülerin kaynağı ve zenginliği olarak görmek de ayrı bir motivasyon konusu.

         Sevgili dostum,

         Dergi okumak pahalı bir şey değil artık. İl ve ilçe kütüphanelerinde yüzlerce dergi okurlarını bekliyor. Gençler yeter ki okusun ve faydalansın. Ama önce dergilerin faydasına inanmak ve aramak var. Şimdi her kurum nerede ise dergi çıkararak kütüphanelere yolluyorlar. Kütüphanelerin  “süreli yayınlar”  bölümünden çok faydalanıyorum. Senle bazen beraber gidiyoruz biliyorsun.

        Sevgili dostum,

         Dergilerin sadece gençlere değil edebiyatımızın gelişmesine ve yeni ve yeni yazarların ortaya çıkmasına da katkısı büyük.

           Sevgili dostum,

           Büyük günlük gazetelerin haftalık ve aylık “kitap tanıtım ekleri” de en sevdiğim ekler ve fikrini beğenmediğim gazeteleri bile bu güzel ekler çıkarmasından dolayı alarak okuyorum. Gelişimimize de çok katkısı oluyor. Bu mektupta sana bu güzel bilgileri anlatmak da bana ayrı bir huzur verdi. 

"Turan Yalçın" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
şekilli nick yazma BeConvert codlio web tasarım ajansı kutrtv ilhan kut kimdir
html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf