Dolar 27,2693 0.23%
Euro 28,9319 0.28%
Gram Altın 1.676,37 0,00%
Çeyrek Altın 2.808,00 -0,11%
Yarım Altın 5.615,00 -0,12%
Tam Altın 11.164,54 -0,23%
DEPREM ANI SİMÜLASYONLA YAŞATILDI

DEPREM ANI SİMÜLASYONLA YAŞATILDI

ABONE OL
11 Aralık 2019, 11:20:18
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) deprem simülasyon TIR'ı Tokat'ta

Tokat Cumhuriyet Meydanında kurulan Gezici Deprem Simülasyon Tırında öğrencilere deprem anında yaşananlar uygulamalı olarak anlatıldı. Simülasyon tırına binen öğrenciler 7.2’lik deprem anını yaşayarak, o anda neler yapılması gerektiğini öğrendi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) deprem simülasyon TIR’ında öğrencilere uygulamalı eğitim veriliyor. Bu kapsamda Tokat AFAD Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Tokat’a gelen Gezici Deprem Simülasyon Tırı’nda çocuklara deprem anında yaşananlar anlatıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda Gezici Deprem Simülasyon Eğitim Tırı’nda, deprem bilincini artırmak ve depremlere karşı nasıl hazırlıklı olunacağını gösterme amaçlanıyor. Başta öğrenciler olmak üzere vatandaşlara uygulamalı olarak deprem eğitimi verilen tırda yaşatılan Düzce, Van ve Bingöl depremleri yapay olarak yaşatılıyor.

Tatbikata katılan Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın Kuzey Anadolu Fay Hattında olduğunu belirterek, vatandaşların depreme karşı hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Tokat’ta deprem eğitimlerine büyük önem verildiğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat bilindiği gibi fay kuşağı üzerinde yer alıyor. İlimiz deprem tehlikesi açısından öncelik teşkil ediyor. Bizim de bu konuda eğitim çalışmalarına büyük önem vermemiz gerekiyor. Eğitimlerimize destek ve ağırlık veriyoruz. AFAD başta olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz de bu konuda çocuklarımızı eğitiyor. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki personellerimiz de eğitimlerden geçiyor. Halkımızın bu konuda duyarlı olması lazım. Depremin ne zaman, nasıl ve ne şekilde gerçekleşeceğini bilemeyiz ama tedbirler almak bizim elimizde. Biz bunu çok önemsiyoruz. Kimsenin burnunun kanamaması, can ve mal kaybı olmaması için eğitim çalışmalarını ve önleyici tedbirleri çok önemsiyoruz. Bu kapsamda da bugün deprem simülasyon aracı ilimize geldi. Bu eğitim programı kapsamında ilimizde AFAD, Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte çalışarak çocuklarımızı eğitiyor. Depreme hazırlık konusunda vatandaşlarımızın duyarlı olmaları gerektiğini ifade etmek istiyorum. Depremden korkmamak lazım, depreme hazırlıklı olmak lazım.”

DİKKAT!  ASFK ile Kastamonu İstiklal arasında Medya Sponsorluğu anlaşması imzalandı

Bir ay boyunca Tokat merkez ve ilçelerini gezecek olan Gezici Deprem Simülosyan Eğitim Tırında deprem anı, deprem öncesi alınması gereken önlemler ile deprem sırasında yapılması gerekenler  öğrencilere ve vatandaşlara anlatılacak.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments