takip et takip et takip et
Gündem

10 Eylül 2019 - 588 Okunma

“DENEME ÇEKİMi”NE BÜYÜK BEĞENİ

Gazetemiz yazarlarından eğitimci-şair-yazar Mustafa Uçurum'un kaleme aldığı "Deneme Çekimi" adlı eseri büyük beğeni topluyor.

Mustafa Uçurum’un çeşitli denemelerinin buluştuğu “Deneme Çekimleri” kitabına ilişkin Yazar Şifa Dinler’in kaleme aldığı yorum yazısı eserin ne denli beğenildiğini gözler önüne seriyor. Şifa Dinler’in “Deneme Çekimleri” kitabına ilişkin kalem aldığı yazı şöyle.

MUSTAFA UÇURUM’UN DENEME ÇEKİMİ

Şifa DİNLER

‘Hiç girmediğim sokaklardan geçeceğim’ ve bugün size Mustafa Uçurum’un ismiyle müsemma Deneme Çekimi isimli kitabından bahsedeceğim. Deneme Çekimi insana sonsuz bir huzur vererek okuyucunun içinde gizlediği çocukluğunu sarıp sarmalayan bir kitap. MGV yayınlarında çıkmış. Mizanpaj ve Kapak tasarımını Hamit Yuvacı’nın yaptığı kitabı okuyunca sizde mutlaka kendinizden bir şeyler bulacaksınız. Zaten eğer okuduğunuz kitap size bir şeyler katmıyorsa yani hayatınızdan bir şeyler bulamıyorsanız okuduğunuz kitapta kimin kitabı olursa olsun ya da kaç para verip aldığınız önemli değil atın o kitabı. Bunun için her zaman söylerim kitap alırken kaliteli seçimler yapmamız gerekir. Aksi takdirde vaktinize ve kesenize yazık etmiş olacaksınız.

Tekrar dönecek olursak Deneme Çekimine kitabı ilk başta elinize alınca kapağından fark edeceksiniz zaten kalitesini. Ön kapakta ki uçurtma uçuran çocukta çocukluğunuzu bulacaksınız. Güneşe doğru koşması ise Rabbimizin yolunda mesut ve bahtiyar bir ömrümüz olması için ( iki cihanda ) içimizdeki çocuğu öldürmeden/öldürülmeden sağlam adımlar ile güneşe doğru Rabbimize doğru gitmemiz gerektiği anlatılmış. Ya da ben öyle anladım.Artık kitabı elinize aldığınızda siz ne anlarsınız onu bilemem.

 

Kitabın içinde yirmi dokuz tane deneme var.Kitabın ilk başlarındaki denemelerde yazar genelde giriş bölümlerinde biz yani genel dili, gelişme bölümünde ben, sonuç bölümünde tekrar biz dilini kullanmış. Bu dil denemelere farklılık kazandırmış.

Deneme Çekiminin ilk denemesinde Mustafa Uçurum; “En umulmadık şeylerden bile şikâyet eden kişiler nasıl mutlu olacağını bilmeyen kişilerdir.” diyor. Hakikaten de bazı insanlar vardır ayağına taş takılsa ucunda ölüm varmış gibi saatlerce hatta günlerce abartarak dertlenir/şikâyetlenir. Oysa şikâyet etmek yerine o taşı alıp kenara koysa kendinden sonra oradan geçen kimse daha rahat geçse yook illa dertlenecek bir şey bulacak ya. Böyle insanlara nasihat etmeliyiz; şikâyet ederek değil de yaşadığı hadiselerden ders alarak yaşamanın insana nasıl keyif vereceğini anlatmalıyız. Bakarız şikâyete devam mı ediyor işte o zaman da uzaklaşmalıyız. Yoksa körle yatan şaşı kalkar misali bir süre sonra bizde olur olmaz şeylerden şikâyete başlayıp mutsuz bir hayat yaşarız Allah korusun.

‘Benim İçin Sığınak’ isimli denemesinde herkesin efsanesinin kendisinde saklı olduğunu söylüyor. Sahi sizin hiç efsaneniz oldu mu içinizdeki sığınağınızda sakladığınız? Benim çok var. Aynı denemenin biraz ilerisinde Tarihiyle övünmeyi bırakıp bir süreliğine tarih kitaplarını kitaplığından çıkaracağından bahsediyor. Yazar burada tarih kitaplarını okuyup tarihi filmler ile övünüp  boş boş duranlara atıfta bulunmuş. Elbette tarihi okumak-övünmek gerekir.Lakin ecdadımızın yaptıkları ile sadece övünmek yetmez bizde ecdadımızdan tarihimizden ders alarak bulunduğumuz zamanı daha yaşanılır bir hayat yapacağız ki çocuklarımız da bizimle övünsün.

“Çekiyorum, Çektim” denemesiyle bize yazar, eskiden fotoğraf çektirirken ‘Gözünüzü kırpmayın, buraya bakın ve gülmeyin’ diyerek hayatımıza komut verirken şimdilerde yani dijital çağda da fotoğraf çekilirken ‘ Buraya bakın, gülümseyin’ denilerek komut veriliyor. Yani insanoğlu hayat siyah beyazken de  renkliyken de hep başkalarının komutlarıyla yaşıyor-yaşıyoruz. Oysa içimizden geldiği gibi kendi doğrularımız ile Yaradan’ın doğrularını birleştirip yaşasak iki cihan saadetine ereceğiz, demek istemiş.

‘Çiçeği dalında koklamak’ denemesinin sonunu beğenmedim. Bu kadar güzel bahardan çiçeklerden böceklerden hulasa güzelliklerden bahseden bir yazının sonu böyle kesik bitmemeliydi. Okuyunca sizde anlayacaksınız eksikliği.

Aza kanaat etmesini bilen çocukların olduğu coğrafyadan, bizim eski coğrafyamızdan geçmişimizden bahsetmiş yazar denemesinin birinde. Televizyon nedir bilmeyen, kitapları su gibi okuyan, baba mesleğini en kutsal meslek sayan çocuklar. Ahh nerede o eski çocuklar. Aslında hepsini biz paramızla/internetimizle/sevgisizliğimizle öldürdük. Kendi geleceğimizi, çocuklarımızı öldürdük. Çocuklarımız çocukluğunu yaşamıyorsa çocuk gibi değillerse tek suçlusu biziz. Çocuklar her zaman masumdur, geçmişte de gelecekte de. Çocuklarımızı varlık içinde boğmayalım. Sevgimize ilgimize boğalım.’Çocuklar ihmale gelmez. Büyüklerinin elinden bir kez kayan çocuk bir yıldız gibi nereye kayacağı belli olmaz’.

‘KALBİMİ KIRABİLİRSİN AMA KİTAPLARIMI ASLA’ Okuyun ve keşfedin.

Şu dizeleri bir kâğıda yazıp aynanızın kenarına asın ve her sabah güne başlarken okuyun ki hep umutla hep ileride yaşayın; ‘Umudum kırılmamalı. Sözlerim tükenmemeli. Arkada kalmamalıyım.’

‘Kendinden başkasını görmeyenin kendinden başkasına hayrı olmaz,’demiş yazar ‘ Ne çok Yaşamak var ‘da. O tarz insanların sadece kendine değil kendine bile hayrı olmaz. Hayırlı insan nefsinden önce başkasını düşünen insandır.

Yazarın kitabından en çok beğendiklerimden bir tanesi de ‘Toprak Rengi Hayat’ı. Lakin bu denemesinde sonu güzel bitmemiş. Yazarı o an ki ruhsal durumunun kötü olmasından kaynaklanmış olsa gerekir. ‘Say ki; ırmağım yeşil&Hüznün kadar uzat saçlarını ‘ dizelerinin de bulunduğu bir yazı; ‘Toprağını al ve öldür kendini ‘ gibi soğuk donuk bir dize ile bitmemeliydi.

Ve kitabın sonuna harika denemelerinden bir tanesini koymuş. ‘Yürümek bir şifadır.’İnsanın yürüyüş yaparken kedine has bir ritminin olması gerektiğini ilk defa duydum ve çok hoşuma gitti. Bundan sonra yürüyüşüm de gülüşüm gibi ritimli olacak. Ve de büyük final; ‘Yürümek bu çağda şifadır kalplere. Şifanız bol olsun.’ Bir kitabın sonu ancak bu kadar güzel bitebilirdi. İsmimle yani…

Yazarımıza not; Beni tanımayarak da olsa kitabınızı ismimle bitirdiğiniz için teşekkür ederim. Sağ olun. Var olun. Kaliteli okuyucularınız bol olsun. Vesselam.

Okumak için okumayalım lütfen öğrenmek, öğretmek ve de kendi hayatımızda tatbik etmek için okuyalım bütün okuduklarımızı.

Son olarak kitaptan altını çizdiğim bazı yerleri sizinle paylaşmak istiyorum, keyifli okumalar;

‘Şimdi bana gücünü benden alacak bir şimşek gerekiyor.’

‘İstemekle başlamalı her şey. İstedikçe artmalı istekler ve cennete kadar uzamalı yollar.’

‘Ey Kudüs kalbim ol.’

‘Hayat bir şehri yaşamaya yetecek kadar uzun değil ne yazık ki.’

‘Çocuklarının ellerinden tutmalı babalar.’

‘Düşlerinizi rüzgârlar yırtmadan salıverin uçurtmalarınızı gökyüzüne.’

‘Sevginiz bol olsun. Elbette hak edene.’


" “DENEME ÇEKİMi”NE BÜYÜK BEĞENİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere “DENEME ÇEKİMi”NE BÜYÜK BEĞENİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda “DENEME ÇEKİMi”NE BÜYÜK BEĞENİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku