takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

26 Nisan 2019 - 08:51:16 - 11 Okunma

DEMOKRASİ SINAVI

DEMOKRASİ SINAVI

 

(GÜNDEM / CEMALETTİN YARKIN)

 

Demokrasi; eski Yunan’dan gelen bir kavram olup, demos (halk) ve kratos (yönetim-iktidar) kelimeleriyle birleşik anlamıyla halkın kendi kendisini yönetmesi ya da bir yönetim düzeninde halk iradesinin ağır basması veya yönetimin halk tarafından denetlenmesi demektir. Tarihte eski Roma Cumhuriyeti’nin de var olduğunu düşünürsek demokrasi ve cumhuriyet kavramlarının en az 2500 yıllık bir geçmişinin ve uygulamalarının olduğu da bilinmektedir.

            Bundan 2500 yıl önceki demokrasi de Cumhuriyet de elbette bugünkülerden çok farklı olmakla beraber, seçilmiş parlamento ve senato gibi kurumlar dolayısıyla temelde benzerlikler de gösterir. Tabiatıyla o zamandan bu zamana insanlık tarihi ve devlet yönetim biçimleri birçok evreler geçirmiş, kimi geriye kimi ileriye gitmiş ve farklı farklı şekillere bürünmüştür.

            Bugünkü Dünyamızda irili ufaklı 200 dolayında ülke ve devlet var. Bunların içinde demokrasinin bütün kural ve kurumlarıyla tam olarak uygulanabildiği ülke sayısı ise 30 veya 40’ı bulur mu bilmem. Geriye kalan 160-170 ülkeden bir kısmı, diyelim 50-60 kadarı da demokratik cumhuriyet, İslam cumhuriyeti veya totaliter demokrasiler olarak tanımlanabilir. Bundan da geriye kalanlar ise, monarşik krallıklar, askeri darbelerle gelip giden dikta rejimleri, ilkel yönetimli devletçikler olarak sıralanabilir.

            Demek oluyor ki, demokrasi açısından dünyamızın bugünkü manzarası, demokrasinin icadından beri 2500 yıl geçmesine rağmen hiç de iç açıcı değildir.

            Peki ya biz, TÜRKİYE olarak demokrasinin neresindeyiz? Osmanlı’nın son devrinde 23 ARALIK 1876’da ilan edilen ve ancak 1 yıl 50 gün süren 1. Meşrutiyet ve 23 TEMMUZ 1908’de başlayıp 10 yıl 5 ay devam eden 2. Meşrutiyet dönemlerinde bir kısım özgürlüklerin (Basın-yayın hürriyeti, siyasi parti ve dernek kurma vb.) önü açılmakla beraber, 1. Dünya Harbi sonunda yurdumuzun işgaline karşı Çanakkale kahramanı Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde milli mücadele, Müdafaa-i Hukuk ve Kuvayı Milliye hareketiyle yeni bir dönem açılmış, ANKARA’da T.B.M.M.  toplanmış, İstiklal Savaşıyla kazanılan zaferin ardından da 29 EKİM 1923’de Cumhuriyet ilan olunmuştur. Böylece demokrasi yolunda epeyce mesafe alınmıştır.

            1945’de çok partili rejime geçilmiş ve artık bundan sonra siyasi partilerin yarıştığı seçimlere göre ortaya çıkan seçmen kararlarıyla iktidar ve muhalefet kanatları belli olmuştur. 1946 seçimine şaibe gölgesi düşmüş, ancak 14 MAYIS 1950’deki seçimle CHP 27 yıldır süren iktidarını DP’ye devretmiştir. Bundan sonraki bütün seçimlerde de kazanan ve kaybeden taraflar, sonuçları demokratik olgunlukla karşılamışlardır. 1945’ten beri geçen 74 yılda birkaç kez askeri darbe ve müdahale olmasına rağmen demokrasiden vazgeçilmemiştir. Çünkü siyasî partilerin demokratik olgunluk gibi kültür birikimleri olmadığı takdirde, başka bir deyişle siyasî kişi ve kurumlar her ne pahasına olursa olsun iktidarda kalmak gibi bir hırsa kapılırlarsa şaibe ve zorbalık önlenemez. Bunun anlamı şu ki, her seçim demokrasi sınavıdır.

            En son 31 MART 2019’da yerel (Belediye Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclis Üyeleri ve Muhtar) seçimleri yapıldı. Vatandaşlar, TÜRKİYE genelinde %85 gibi yüksek bir katılımla sandık başlarına giderek sükunet içinde oylarını kullandı. Seçilenler mazbatalarını alarak görevlerine başladı.

            İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi aslında 01 NİSAN günü CHP adayı Ekrem İMAMOĞLU’nun kazandığı belli olmakla beraber, yapılan itirazlar üzerine bazı ilçelerde sayımların yenilenmesiyle gecikmeli bir şekilde 17 Nisan sabahı sonuçlandı ve Ekrem İMAMOĞLU, 13.729 oy farkıyla yarışı kazanarak aynı gün saat 17.00’de İl Seçim Kurulundan mazbatasını aldı. Ve yapılan törenle Büyükşehir Başkanlık görevini resmen devraldı.

            Bu seçim de böylece bitti. Başta İSTANBUL, ANKARA ve TOKAT olmak üzere bütün İl, İlçe ve Beldelerde seçimi kazanıp yetki ve sorumluluk üstlenen bütün adayları kutluyor, başarılar diliyoruz.

            Aylar, günlerdir seçimle yattık seçimle kalktık. Seçim bitti, şimdi artık yeni söylemlerin zamanı. Şimdi öncelikle iş, aş ve ekmek konuşulacak.

 

"CEMALETTİN YARKIN" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku