takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

4 Ekim 2018 - 08:49:26 - 31 Okunma

DEMİR YAY VE ALTIN OK

DEMİR YAY VE ALTIN OK

23 EYLÜL 2018 Pazar günü Tokat’ın ÇAMLIBEL Kasabasında bir ilk yaşandı. Başka bir ifadeyle,  o gün orada aslında çoktan olması gereken ve sanki yıllarca beklenmiş de bir türlü hayata geçmemiş bir şey oldu.  Ve sanki diyelim ki demir yaydan çekilen altın ok hedefini tam isabetle buldu.  

Peki, o gün orada ne olmuştu, demir yay ve altın okun anlamı ne olabilirdi?  Bu sorunun yanıtını, yine o gün orada, 21 yıl süren çok ayrıntılı ve geniş çaptaki araştırmaların sonucu olarak ortaya çıkan bir kitap veriyordu. Kitabın adı “KÖROĞLU ve TOKAT-ÇAMLIBEL” yazarı ise konunun uzmanı bir akademisyen olan Dr. Doğan Kaya idi. Kitap o gün ÇAMLIBEL BELEDİYESİ’nin bir kültür hizmeti olarak sunuldu.

“KÖROĞLU ve TOKAT-ÇAMLIBEL” kitabının dikkat çeken başlıca özelliği şu ki; yıllar süren sabırlı bir çalışmayla, doğudan batıya çok geniş bir coğrafyada yüzü aşkın sayıda kollar (çeşitleme/ versiyon/varyasyon) halinde yayılmış Köroğlu hikayesinin gerçek doğum ve yaşanmışlığının Tokat’ın Çamlıbel ve Bolus (Aktepe) ve Çamlıbel sıradağları olduğunu akademik verilerle açıklığa kavuşturmasıdır. Kitap ayrıca söz konusu kollardan 14 tanesinin doğrudan TOKAT-ÇAMLIBEL eksenli olduğu ve diğer kolların birçoğunda da buraya bağlantılı atıflar yapıldığı bilgisini vermektedir.

Bütün bu bilgi ve verilerin ışığında şüphe götürmez gerçek şudur: KÖROĞLU, TOKAT’ın ÇAMLIBEL’nde doğdu, burada yaşadı, burada kahraman oldu. Kırat ve türküleriyle de halk tarafından sevildi, unutulmadı. Hikayesi de doğuya ve batıya kervan yollarıyla buradan yayıldı. Adı ve hikayesi yüzyıllar içinde yöreden yöreye değişen mitolojik motiflerle destanlaştı.

Ve nihayet 23 Eylül 2018 günü ÇAMLIBEL’de bir hakkın sahibine iade edilmesi anlamını da taşıyan, bir etkinlik, ÇAMLIBEL-KÖROĞLU ŞENLİKLERİ ve Pide Günü adıyla gerçekleştirildi.  Bu etkinlik bir ilkti. Bunu başaran Çamlıbel halkını ve belediyesini, Başkanları Âdem AKGÜL’ün şahsında yürekten kutluyoruz.

İnancımız o ki, ÇAMLIBEL- KÖROĞLU ŞENLİKLERİ ileri ki yıllarda çok daha ilgi çekici ve renkli gösterilere sahne olacaktır. KÖROĞLU’nun hatırasını taşıyan pek çok iz, yer, mekân ve mevki yerinde görülecektir. Kültür ve turizmin iç içe olduğunu da düşünürsek, Köroğlu festivalinin ileride Tokat ve Çamlıbel’e ben deyim on bin, siz deyin yirmi bin, hatta elli bin ilave turist çekme olasılığı da yabana atılamaz.

 

İşte demir yaydan atılan ve hedefi bulan altın okun ne anlama geldiğini de böylece anlatmış olduk.

Anlamlı etkinliğin ve bir ilkin öncüsü, Çamlıbel’in yiğit evladı Âdem AKGÜL’ü ve Köroğlu konusunda yeni bir çığır açan değerli bilim adamı Dr. Doğan KAYA’yı canı gönülden kutluyoruz.

Cemalettin Yarkın

 

"CEMALETTİN YARKIN" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku