takip et takip et takip et
Gündem

12 Aralık 2019 - 284 Okunma

ÇOCUKLARI SANAL DÜNYA YETİŞTİRİYOR 2

Abone Ol

Çocuklara ahlaki eğitim verme konusunda hassasiyet eksikliği olduğu ifade eden Kayseri İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven:  “Çocuklarımız akademik geleceği ve başarısı için hangi okula gitsinler diye yıllarca düşünüyoruz, emek harcıyoruz. Peki, çocuklarımızın ahlaki geleceği için ne yapıyoruz? Çocuklarımızı telefonlar, televizyonlar, sanal dünya yetiştiriyor. Neden çünkü biz de sanal dünyanın esiriyiz anne babalar olarak. Çocuklarımıza zaman ayırmıyoruz.” dedi.

Tokat’ta düzenlenen “Aile Okulu” kapanış programında verilen “Aile Olmak, Aile Kalmak” konulu konferansta eş seçimi ve çocuğun yetiştirilmesinde ahlak kriterinin önemli olduğu vurgulandı. Günümüzde eş seçiminde makam, mevki ve maddi durum kriterlerinin ön plana çıktığı, ön plana çıkması gereken kriterin ahlak olması gerektiğine değinildi. Çocuklara küçük yaşta davranış bilgisi verilmesinin Kuran öğretilmesinden daha önemli olduğu vurgulandı.

Diyanet Tokat Projesi kapsamında Tokat İl Müftülüğü tarafından düzenlenen “Aile Okulu” kapanış ve belge töreni yapıldı.

İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda Kuran’ı Kerim Tilavetinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan Aile Sinevizyonu izlendi. Daha sonra açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, “İnsanı topraktan yaratan ve yeryüzünü imar etme görevi veren yüce rabbimiz bu görevi hakkıyla yerine getirmesi için insanlığın atası ilk insan ilk peygamber Hz. Adem’in yanına Havva gibi bir eş de yarattı. İki yarımdan bir bütün haline getirip birbirini örtüp koruyan muhafaza eden bu beraberliğe o günden beri aile denildi. Bu dünyada nikahla kurulup ahrette de devam edecek olan kutsal bir beraberlik bunun adı. Şimdi yaşadığımız çağda bu kutsal yuva iyiliklerle mutlak suretle korunmak zorundadır. İnan bir insan olarak çevremize karşı elbette ki sayısız sorumluluklarımız var. Sorumluluklarımızın başında hem kendimize hem de çevremize karşı iyiliklerimizi çoğaltma gibi bir görevimiz olduğunu asla unutmamalıyız. Çünkü yapılan bütün iyilik ve güzellikler kötülükleri kökünden siler götürür. Biz Allah’ın kullarına nasıl davranıyorsak Allah da bize aynı şekilde davranacaktır. İnsanlara iyilik yapmak, ailedeki toplumdaki aksaklıkları en aza indirmek gayetiyle Valimiz Dr. Ozan Balcı riyasetinde gerçekleştirdiğimiz Diyanet Tokat Aile Okulu merkez ve ilçelerde bugün itibariyle onuncu haftasını doldurdu. Bu süreçte bizi yüreklendiren, cesaret veren değerli Valimize teşekkür ediyorum. Kurslarımıza katılan ve belge almaya hak kazanan katılımcılara da teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Proje başladığı zaman 20 bin aileye eğitim verme konusunda hedef konulduğunu belirten Müftü Bilgili, şubat ayına kadar bu rakama ulaşılacağı bilgisini verdi.

Daha sonra kürsüye çıkan Kayseri İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, aile okullarının önemine değinerek, şunları kaydetti:

“Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yıl Mevlid-i Nebi haftasının temasının ana temasını ‘Peygamberimiz ve Aile’ olarak belirledi. Bu yıl neden acaba aile konusu tema olarak belirlenmiş olabilir? Son yıllarda özellikle Anadolu insanında aile mevhumunun yıpranmaya başladığı, ailelerde huzursuzlukların olduğu, boşanmaların neredeyse yıllık evlenme oranlarına doğru yaklaşmakta olduğu gözlemlendi. İşte bu dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı bizim konuda yapabileceğimiz ne var sorumluluğu içerisinde böyle bir konuyu gündeme getirdi. Evlilik hayatımıza ne çok etki eden ve hayatımızda verdiğimiz en önemli kararlardan birisi. Bu sebeple il ve ilçelerde aile okulları açılıp çalışmalar yapma konusunda epeyce adımlar atıldı. Bizler aile okullarıyla ailelerimize ulaşmaya çalışıyoruz.” dedi.

Güven, henüz evlenmemiş, evlenme aşamasında olan çiftler için de aile seminerleri verilmesine ilişkin çalışmalar yapılacağını ifade etti.

“AİLE OLMAK, AİLE KALMAK” KONULU KONFERANS

Kayseri İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, “Aile Olmak, Aile Kalmak” konulu konferansında insanın bu dünyada cennetinin mutlu bir aile olduğuna işaret ederek, “Bizim ailelere mutlu ve huzurlu bir aile yuvasının nasıl kurulması ve nasıl devam etmesi gerektiğini anlatmamız gerekiyor. Aile olmak önemli aile kalmak daha önemli, huzurlu ve mutlu bir aile olarak kalabilmek çok daha önemli. Bu dünyada insanın cenneti mutlu bir aile. Eğer bu dünyayı böyle algılayabilirsek mutluluğa adım atmış oluruz.” dedi.

AHLAK KRİTERİ ÖNEMLİ

Kişilerde aranacak en önemli kriterin ahlak olduğuna dikkati çeken Güven, “Evlenirken en dikkat etmemiz gereken şey evleneceğimiz kişinin ahlakıdır. Kaynana adayları oğulları için gelin adayı ararken ‘çalışıyor olması gerekiyor’ diyor. Oğullarına şirket ortağı arıyorlar. Kuran kurslarımıza geliyorlar hanımlar, orada beğendikleri öğreticiler oluyor, ‘Bu Kuran kursu hocası hoşumuza gitti oğlumuza alacağız ama fahri mi yoksa memur olarak mı çalışıyor?’ diyorlar. İlk sorulan soru buysa o oğluna şirket ortağı arıyordur. Hiç kimse ahlakıyla ilgili soru sormuyor. Peygamber efendimiz, ‘Siz dindar ve ahlaklı olanı tercih edin ki yüzünüz gülsün, eviniz bereket görsün’ diyor. Bu hanımefendiler için de geçerli. Demek ki alınıp satılacak en önemli akçe ahlak olmalıymış. Çünkü güzellik geçicidir, mal mülk geçicidir, makam mevki geçicidir, kalıcı olan ahlaktır. Ahlakı ön plana çıkarmamız gerekiyorsa kızlarımızı ve erkeklerimizi ahlaki değerlerle donanımlı olarak yetiştirmeliyiz.” şeklinde konuştu.

ÇOCUK EĞİTİMDE AİLENİN ÖNEMİ

Çocuk eğitimde ailenin önemine değinen Şahin, şunları kaydetti:

“Eğer bugün çocuklarımızda ve gençlerimizde bir takım sorunlar görüyorsak bunda çocuklarımızı ve gençlerimizi suçlamayalım. Önce kendimize bakacağız, aileler olarak ne yapıyoruz. Çocuklarımız akademik geleceği ve başarısı için hangi okula gitsinler diye yıllarca düşünüyoruz. Onların özel ders, eğitim alması için elimizden geleni yapıyoruz. Babalar daha fazla kazanıp çocukların daha iyi eğitim alması için uğraşıyor, anneler de çocukları için gelecek hazırlama pahasına saçlarını süpürge ediyor. Peki, çocuklarımızın ahlaki geleceği için ne yapıyoruz? O çocukların ahlaklı olarak yetişmesi için bir mürebbiyenin eline veriyor muyuz, vermiyoruz. Çocuklarımızı telefonlar, televizyonlar, sanal dünya yetiştiriyor. Neden çünkü biz de sanal dünyanın esiriyiz anne babalar olarak. Çocuklarımıza zaman ayırmıyoruz. Çocuklarımızın sessiz sakin olmasının tek yolu var ellerine oyuncak vermek. Biz sessiz durduklarını zannediyoruz. Oradan öyle bir dünya alıyorlar ki iki gün sonra karşımıza farklı bir insan olarak karşımıza çıkıyor ve anne baba birbirine bakıyor, ‘bu çocuk bizim çocuk mu?’ bizim değerlerimizle alakası yok. Bunun en önemli sebebi çocuklarımıza ahlaki eğitim verme hususundaki hassasiyet eksikliğimizdir.”

ÖĞRETİLMESİ GEREKEN ŞEY DAVRANIŞ BİLGİSİ

Güven, çocukların anne ve babalarının yaptıklarını örnek aldığını ifade ederek, davranış bilgisine ilişkin, “Çocuklar anne babadan ne görürse onu yapar. Biz çocuklarımıza oğlum kitap oku, oğlum ders çalış diyoruz ama bizim elimizde ya televizyonun kumandası var ya da telefon var. Çocuk gidip kitap okur mu hiç, okumaz. Sonra çocuklarımızı suçluyoruz. O yüzden Kuran kursu öğreticilerine şunu söylemek istiyorum. 4-6 yaş grubundaki çocuklarda telaffuz üzerinde fazla durmasınlar. Kuran’ı tabi ki öğretelim ama 4-5 yaşlarındaki çocuğa Yasin suresini ezberleteceğiz diye uğraşıyoruz, bu yanlış. Kısa sure ve duaları öğretelim ama en çok öğreteceğimiz şey davranış bilgisi. Çocuğun orada aldığı bilgiyi eve taşıyacağını bilmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

AİLELER HELAL LOKMA İLE İNŞA EDİLMELİ

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ise ailede hakim olması gereken ve içselleştirilmesi gereken ilkeler olduğuna işaret etti. Ailede huzur olmayınca mutluluk olmadığını belirten Vali Balcı, “Ailede hakim olması gereken ve insanların içselleştirmesi gereken ilkeler var. Aileye; adalet, merhamet, vicdan, fedakarlık hakim olmalı. Ama bunun kolonu ve sütunu helal lokma. Yani aileler helal lokma ile inşa edilmeli. Emekle oluyor çünkü bu işler. Binanın kolonu iskeleti helal lokma, diğer unsurlar da; çalışma, adalet merhamet, fedakarlık ve vicdandır. Bu pastanın süsü gibi de düşünülebilir. Bu yüzden  helal lokmayı çok önemsiyorum. İkincisi bizim dinimiz, kültürümüz kul hakkı üzerine kurulu. İnsanlar yaşarken birbirini baş tacı yapmalı. Bir diğer unsur da bir insanın kalitesini belirleyen ölçüler vardır. Bir kadının ya da bir erkeğin kalitesini, toplumdaki yerini davranış biçimi belirler. Birbirimize karşı davranışlarımız A kalite ise bu bizim seviyemizi, kalitemizi, medeniyetimizi, toplumdaki, yerimizi gösterir.” dedi.

Daha sonra 10 hafta boyunca ilçe ve ilçelerden Aile Okulu programına katılan katılımcılara belgeleri takdim edildi. Programa Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, eşi Sonay Balcı, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Defterdar Musa Avcu, Kayseri İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, kursiyerler ve davetliler katıldı.


" ÇOCUKLARI SANAL DÜNYA YETİŞTİRİYOR 2 konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ÇOCUKLARI SANAL DÜNYA YETİŞTİRİYOR 2 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ÇOCUKLARI SANAL DÜNYA YETİŞTİRİYOR 2 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku