Dolar 27,2693 0.23%
Euro 28,9319 0.28%
Gram Altın 1.676,37 0,00%
Çeyrek Altın 2.808,00 -0,11%
Yarım Altın 5.615,00 -0,12%
Tam Altın 11.164,54 -0,23%
“ÇOCUKLAR SÜPER LİGİN LİDERİ SİVASSPOR-FENERBAHÇE MAÇINA GÖTÜRÜLECEK”

“ÇOCUKLAR SÜPER LİGİN LİDERİ SİVASSPOR-FENERBAHÇE MAÇINA GÖTÜRÜLECEK”

ABONE OL
14 Aralık 2019, 12:19:03

Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Tokat Valiliğince yürütülen “Spor Tokat” projesi kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 42 mahallenin katılımıyla düzenlenen “Mahalle Maçı Tokat 2019” futbol turnuvasını gazetemize değerlendirdi.

Çocuk ve Gençleri Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından ilimizde uygulanması uygun görülen ve Tokat Valiliği koordinesinde İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen “Mahalle Maçı Tokat 2019” final maçı 6 Aralık Cuma günü oynandı. Final müsabakasında karşılaştığı rakibi Doğukent Mahallesi’ni 4-3 yenen Kaşıkçıbağları Mahallesi, Mahalle Maçı Tokat 2019’un şampiyonu oldu. 3. lük müsabakasında ise Bedestenlioğlu Mahallesi, Çay Mahallesi’ni 3-2 ile geçti.

MÜDÜR TOPALOĞLU’DAN GAZETEMİZE DEĞERLENDİRME

İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu gazetemize yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Mahalle maçları Tokat projemiz Çocuk ve Gençleri Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) projesinin bir ayağıydı. Biz daha önce ÇOGEP kapsamında sevgi evleri çocuklarını aldık hem Milli Eğitim hem Eğitim Merkezinde hem de Spor İl Müdürlüğümüzün Gençlik Merkezlerinde meslek edindirme kursları yaptık. Bu kurslardan bir de sertifika aldılar. Bilgisayar programlayıcısı kursu, baskı kursu, çinicilik kursu ve el sanatları kursu verdik. Bunun sonunda çocuklarımız bir sanat meslek sahibi oldular. Kurslarımızdaki geçirdikleri vakitle kötü alışkanlıklarından vazgeçiyorlar. Şimdi açtığımız bu kurslara gelmesiydi sokakta yanlış yollara yönelecekti. Özellikle sanal ortamında aileler kiminle arkadaş olduklarını bilmiyorlar. Eskilerden okuldan gelince Ahmet’in oğlu, Mehmet’in oğlu veya Ali’nin oğlu denirdi. Ama şimdi ise bilgisayarın başına geçildiği zaman kiminle arkadaş yaptığını aileler bilmiyor. Ekranın içi karanlık kuyu. Günümüz teknoloji çağı. Teknolojinin nimetlerinden tabi ki yararlanmamız gerekiyor. Bu iyi yönde faydalanması gerekiliyor. O yaşlardaki çocukların karakterleri yeni geliştiği için kiminle konuşuyor ne yapıyor bilemiyoruz.”

SPORDAKİ ARKADAŞLIK ÇOK GÜZEL ARKADAŞLIKLARDIR,

DİKKAT!  KORONAVİRÜS MASKELERİ YERLERE ATILDI

HERKESİN HEDEFİ BAŞARIYA ULAŞMAKTIR

“Bizler, fiziksel olarak aktiviteye yönlendiriyoruz. Yoruyoruz, yoruluyor, hırslanıyor ve karşısında bir hedef görüyor. Ekip sporu olduğu için yardımlaşmayı ve paylaşmayı öğreniyor. Pas alıyor pas veriyor hocaları taktik veriyor beynini geliştiriyor. Yeni yeni şeyler çıkartıyor beynini çalıştırarak. Spor şimdi sadece fiziksel olarak oynanan bir oyun değildir. Takım sporları sadece fiziğiniz ve yeteneğiniz değil, beyninizi de geliştiriyor. Sizi düşünceye itiyor. Ben bu maçı nasıl bir taktikle alırım nereye pas atarım düşüncesine kapılıyor. Bunun dışında çocuklar okullarında da başarılı oluyorlar. Fiziğini geliştiriyor yeteneklerini artırıyor beynin zihinsel gelişimini arttırıyor. Spordaki arkadaşlık çok güzel arkadaşlıklardır. Herkesin hedefi başarıya ulaşmaktır. Ama dışarda sokakta farklı şeyler de olabiliyor. Mahalle Maçı Tokat 2019 futbol turnuvasının amacı buydu.”

BU ÇOCUKLARIN İÇERİSİNDEN SERGEN YALÇIN’LAR,

MELİH DEMİRAL’LAR ve CENGİZ ÜNDER’LER NİYE ÇIKMASIN?

“Eskilerden oynadığımız mahalle spor kültürü olan 3 korner 1 penaltı, belden yukarısı olursa aut olurdu ve o zamanlarda kale direkleri yoktu. Tabi biz şimdi biraz daha bu işi modernleştirdik. O zamanlarda yapamıyorduk imkânlar yoktu. Şimdi devletimiz sağ olsun imkânları var. Biz sponsor olduk, halı saha ayakkabılarını şortlarını formalarını çoraplarını yaptırdık. Üstelik 42 mahallenin ayrı ayrı formaları oldu. Renkleri farklı oldu, sırtlarına mahalle isimleri yazıldı. Bunu yapmak bile çocukları havaya soktu. Televizyonda gördükleri futbolcular gibi hareketleri de aynı. Sizler de gördünüz halı sahaya girişleri, pasları, top alıp vermeleri, ısınma hareketleri ve yürüyüşleri bu hareketler çocukları havaya soktu. Bu çocukların içerisinden Sergen Yalçın’lar, Melih Demiral’lar ve Cengiz Ünder’ler niye çıkmasın, neden olmasın? Bizim yaptığımız bu organizasyonu biz izledik, siz geldiniz, hocalar geldi, Gençlik Spor Müdürlüğü’nde spor hocaları geldi. Bir iki tane çocuk keşfetseler yürüyüp gidecekler. Belki yıldız yetişecek, belki yıldızlar çıkacak. Kimse bunu bilemez ki. Ailenin bile bu yetenekten haberi olmuyor belki ama orda izleyen keşfedecek alıp yetiştirecek. Böyle olduğu zaman da bizim de Türk futbolunda bir tuzumuz olacak. Dar bir pencereden değil de geniş konsept de bakıldığı zaman her şey olabilir. Düzenlediğimiz mahalle maçları 2019 turnuvasını çok şükür kazasız belasızda bitirdik. Öğretmenlerimiz, bu işe bakan polis müdür yardımcısı arkadaşımız, polislerimiz, İl Milli Eğitim ve Gençlik Spor çok yardımcı oldu. Bizim için yapacağımız iş değildi. Diğer kurumların da bir araya gelerek organize bir şekilde yürütmemizi sağladı. Bu sayede ben o çocuklarda o ışıltıyı, o ışığı, o mutluğu gördüm. İnşallah bu organizasyonun devamı gelecektir. Diğer kurumlar yazın okullar tatile girdiği zaman kendi aralarında takım kurarak oynanabilir. Amaç zaten sokakta boş dolaşan insanları çekmekti. Polis olarak baktığımızda çocukların kötü alışkanlıkları edinmemesiydi. Zaten Tokat huzurlu güzel bir şehrimiz. Bu huzuru neden bozulsun ki? Ben bu çocukları başka kötü kişilerin kapmasını istemiyorum. Öğretmenlerin, ailelerin ve bizim kanadımız altında güzel işler yapsın istiyorum. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.”

DİKKAT!  Inter - Fiorentina (0-1) - Maç Özeti - Serie A 2022/23

SÜPER LİGİN LİDERİ SİVASSPOR-FENERBAHÇE MAÇINA GÖTÜRECEĞİZ

            “Biz sayın Valimiz Ozan Balcı’ya konuyu arz ettik. Güzel fikir olduğunu belirterek Sivas Valiliği ile irtibata geçti. Sivas Valimiz de misafir edecekleri belirtmiş. Bir ay boyunca ter döken bu çocuklarımıza tabi her bir başarının sonunda mükâfatı var. Biz de çocuklarımızı mükâfatlandırmak için tarih de tam denk geldi, Süper Ligin lideri Sivasspor-Fenerbahçe maçına götüreceğiz. Hazır yakın bir ilimiz olduğu için sayın Valimiz de sağ olsun destekleriyle çocukları maça götüreceğiz. Onlar için de bir sürpriz olacak. Duyduklarında çok hoşlarına gitti. Çünkü ilk defa hayatlarında bir süper lig maçı izleyecekler. Hem dört büyük takımlarından biri olan Fenerbahçe’yi izleyecekler hem de liderin maçını. Televizyonda izledikleri takımı bu sefer canlı olarak izleme fırsatı olacak. Onlar için güzel bir anı olacak. Çocuklara dediğimizde önce bir şaşırdılar, nasıl olacak diye. Allah kısmet ederse bir aksilik olmazsa Doğukent Mahallesi, Kaşıkçıbağları Mahallesi, Bedestenlioğlu Mahallesi ve Çay Mahallesi’nde oynayan çocuklarımızı Sivasspor-Fenerbahçe maçına götüreceğiz.”

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments