Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.133,05 0,09%
Çeyrek Altın 1.896,00 -0,05%
Bitcoin 433572 0.0858%
Ethereum 31374 1.59112%
Yarım Altın 3.792,00 -0,08%
Tam Altın 7.552,28 0,32%
Çıban nasıl geçer ? Kurtulmanızı sağlayacak öneriler

Çıban nasıl geçer ? Kurtulmanızı sağlayacak öneriler

ABONE OL
07 Ocak 2023, 05:41:18

Çıban nasıl geçer, kurtulmanın yolları nelerdir gibi soruların cevabı bu haberimizde.

Çıbanınızdan kurtulmak ister misiniz? O da soru mu… ? Şimdi en kolay çıban tedavi yöntemlerine bir göz atalım!

Çıban, kıl kökleri enfeksiyon kaptığı zaman ortaya çıkan bir tür cilt rahatsızlığıdır. Bu lezyonlar çok ciddi değildir belki ama durumdan etkilenen bölge çok hassas bir hal aldığı için aşırı ağrı oluşabilir. Oldukça sık karşılaşılan bu doku bozuklukları vücudun herhangi bir noktasında ortaya çıkabilirler. Tabi yine de bu kabarcıkların en sık görüldüğü yerler koltuk altı, kalça, omuzlar ve kasık çevreleridir. Çıban rahatsızlığı genelde hijyen sağlanamadığı zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Öncelikle çıbanın çıktığı bölgenin temiz olması oldukça önemlidir. Son zamanlarda sağladığımız verilere göre ve google arama sonuçlarından edindiğimiz bilgilere dayanarak çıban nasıl geçer? sorusunu en çok hanımefendilerin aradığını görüyoruz. Yüzdelik kesimle gösterecek olursa %75’lik bir dilimi kadınlar oluşturuyor, %23’lük kesimi erkekler ve %3’lük dilimde ise diğer cinsiyetler olmak üzere tablo bu şekilde devam ediyor.

Çıban oluşmasına sebep olan doku bozuklukları öncelikle önemsiz kırmızı lekeler halinde kendini gösterir. Ama zaman geçtikçe ağrı yavaş yavaş yoğunlaşarak, küçük kabarcıklar şişerek çok daha büyük bir hale gelir.

Çıbanlar bakteriyel bir enfeksiyon (özellikle Staphylococcus aureus) sonucu ortaya çıkar. ancak, oluşumlarının arkasında yatan tek neden bu değildir.

 • Kan zehirlenmesi
 • Diyabet
 • Yetersiz hijyen
 • Yetersiz beslenme sorunları da çıban oluşumuna neden olabilir.

Her ne kadar çıban ciddi bir problem olmasa da; rahatsızlığın daha fazla yayılmaması, kötüleşmemesi ve daha kapsamlı bir tedavi gerektiren bir enfeksiyona dönüşmemesi için bazı önlemler alabilirsiniz.

Çıban çıkmasını engelleyecek tedavi yöntemleri

Bu önlemlerden bazıları;

 • Yumurta kabuğunun içinde bulunan zardan bir miktar alarak rahatsız olan bölgenin üzerine koyarak tedavi edebilirsiniz.
 • Rendelenmiş havuç ile bir miktar buğday rüşeymini (Buğdayın en tepesinde embriyo olarak adlandırılan tohumun üremesini ve çimlenmesini sağlayan kısımdır. Buğdayın kalbi ve hayat kaynağıdır.) karıştırarak bir lapa hazırlayın. Elde edilen bu karışımı direkt olarak çıbanın üzerine uygulayın ve temiz bir bezle sarın.
 • Temiz bir bezle sıcak su kompresi yapın ve bu işlemi günde en az 3 defa uygulayın. Çıban patladıktan sonra da bu uygulamaya devam etmelisiniz, böylece kabarıklığın içinde biriken bütün iltihaptan kurtulabilirsiniz.
 • 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı bira mayası ve yine 1 yemek kaşığı buğday ununu bir kaba koyun ve krem kıvamına gelene karıştırın. Ardından problemli bölgeye uygulayarak, temiz bir bez parçasıyla sarın. Bütün gece boyunca çıkarmayarak uygulayın.
 • 80 gram ısırgan otunu bir litre suyun içine atıp kaynatın ve gün boyunca 3 eşit porsiyona bölerek için. Bu çay vücudunuzu arındırıp, kanınızı temizleyecektir.

Peki, bu sorun düzenli olarak başınıza dert olmaya devam mı ediyor? Yapmanız gerekenler daha bitmedi o zaman okumaya devam edelim…

Çıban patlatmak zararlı mı ?

Bir çıbanı sakın patlatmayın!

Çıbanlar çok hassas doku bozuklukları olduğundan hiçbir baskı uygulamamalısınız. Çünkü bakteriler kan dolaşımına karışıp, vücudun diğer bölümlerini de etkileyerek (kan zehirlenmesi gibi) tehlikeli durumların oluşmasına neden olabilir.

Eğer dudaklarınızda veya burnunuzda bir çıban çıkarsa bunu patlatmak çok daha tehlikeli olabilir, çünkü bu durumda enfeksiyon beyninize kadar bile ulaşabilir. Enfeksiyonun beyninize ulaştığının en net belirtisi baş ağrısıdır. Böyle bir durumda çıbandan yükselen ve başınızda şiddetini arttıran bir ağrı hissediyorsanız derhal doktora başvurmanız gerekir.

Hijyen çok önemlidir!

Çıbandan etkilenen bölgenin etrafını temiz tutmak çok ama çok önemlidir. Bunun için, bir pamuk veya bez parçasını alkol veya tentürdiyota batırarak çıban çıkan yüzeyi güzelce temizleyebilirsiniz. Problemli bölgeyi günde en az 3 defa temizlemelisiniz.

Çıbanları temizlerken uygun bir eldiven kullanmalısınız. Eldiven kullanmadıysanız, ellerinizi kesinlikle çok iyi bir şekilde yıkamalısınız. Böylece enfeksiyonun başkalarına bulaşmasına engel olursunuz. Çıban temizleme işinde oldukça narin olmalısınız. Elinizdeki eldiveni önce bir güzel dezenfekte etmelisiniz. Çıbana temizlemeye başlamadan önce sıcak su ile çıbanı yumuşatmaya çalışmalısınız. Oldukça narin hareketlerde çıbanın içerisindeki iltihabı temizlemeye çalışmalısınız. Çıban vücudunuzun önemli bölgelerinde ise (baş, genital, kasık, sırt) doktora gözükmenizde fayda var. Özellikle yüz ve çevresindeki çıbanlara müdahale yapmamalısınız. 

Doktora başvurmanızı söyleyen uyarı sinyalleri

Eğer bir çıbanı iyileştirmek için uğraşırken aşağıdaki semptomlardan herhangi birini gözlemlerseniz mümkün olan en kısa sürede bir doktora başvurmanız gerekir. Çıban etrafında yaptığınız her hareket çıban üzerinde kolaylıkla tahribata neden olabilir bu sebeple çıban enfeksiyon kapabilir. Böyle bir durumda derhal doktora başvurmalısınız. Çünkü bu belirtiler enfeksiyonun yayıldığının açık göstergeleridir…

 • Çıban çevresinde büyük kırmızı bir alan oluşur.
 • Çıbanın yakınında bulunan lenf düğümleri çok ağrılıdır.
 • Çıbanın çevresinden dışa doğru giden kırmızı bir çizgi belirir.
 • Çıban üzeri ve etrafı oldukça mor bir şekilde şişer.
 • Oldukça şiddetli ağrılar yapar.
 • Üzerinden şeffaf veya sarı renkli sıvı akar.

İnternette biraz çıban fotoğraflarına bakarsanız bu rahatsızlıkla baş etmek için yeterli çabayı göstereceğinize eminiz… Zira biz sizinle en masumlarını paylaştık. ?

   Subscribe
   Bildir
   guest

   0 Yorum
   Inline Feedbacks
   View all comments
   Diyarbakır Nöbetçi Noterler Hakkâri Nöbetçi Noterler Gümüşhane Nöbetçi Noterler Erzurum Nöbetçi Noterler Erzincan Nöbetçi Noterler Elazığ Nöbetçi Noterler Edirne Nöbetçi Noterler Hatay Nöbetçi Noterler Isparta Nöbetçi Noterler Mersin Nöbetçi Noterler Konya Nöbetçi Noterler İzmir Nöbetçi Noterler Kocaeli Nöbetçi Noterler Kırşehir Nöbetçi Noterler Kırklareli Nöbetçi Noterler Kayseri Nöbetçi Noterler Kastamonu Nöbetçi Noterler Kars Nöbetçi Noterler Çanakkale Nöbetçi Noterler Çankırı Nöbetçi Noterler Çorum Nöbetçi Noterler Giresun Nöbetçi Noterler Denizli Nöbetçi Noterler Gaziantep Nöbetçi Noterler Eskişehir Nöbetçi Noterler Niğde Nöbetçi Noterler Mardin Nöbetçi Noterler Manisa Nöbetçi Noterler Muğla Nöbetçi Noterler Kütahya Nöbetçi Noterler Malatya Nöbetçi Noterler Kahramanmaraş Nöbetçi Noterler Muş Nöbetçi Noterler Nevşehir Nöbetçi Noterler Sinop Nöbetçi Noterler Rize Nöbetçi Noterler Sivas Nöbetçi Noterler Sakarya Nöbetçi Noterler Tekirdağ Nöbetçi Noterler Samsun Nöbetçi Noterler Ordu Nöbetçi Noterler Siirt Nöbetçi Noterler Tokat Nöbetçi Noterler Trabzon Nöbetçi Noterler Şanlıurfa Nöbetçi Noterler Yozgat Nöbetçi Noterler Aksaray Nöbetçi Noterler Karaman Nöbetçi Noterler Van Nöbetçi Noterler Zonguldak Nöbetçi Noterler Uşak Nöbetçi Noterler Bayburt Nöbetçi Noterler Kırıkkale Nöbetçi Noterler Tunceli Nöbetçi Noterler Bartın Nöbetçi Noterler Yalova Nöbetçi Noterler Şırnak Nöbetçi Noterler Ardahan Nöbetçi Noterler Karabük Nöbetçi Noterler Iğdır Nöbetçi Noterler Batman Nöbetçi Noterler Kilis Nöbetçi Noterler Osmaniye Nöbetçi Noterler Bursa Nöbetçi Noterler Burdur Nöbetçi Noterler Bolu Nöbetçi Noterler Bitlis Nöbetçi Noterler Bingöl Nöbetçi Noterler Bilecik Nöbetçi Noterler Balıkesir Nöbetçi Noterler Düzce Nöbetçi Noterler Aydın Nöbetçi Noterler Artvin Nöbetçi Noterler Antalya Nöbetçi Noterler Ankara Nöbetçi Noterler Amasya Nöbetçi Noterler Ağrı Nöbetçi Noterler Afyonkarahisar Nöbetçi Noterler Adıyaman Nöbetçi Noterler Adana Nöbetçi Noterler İstanbul Nöbetçi Noterler