Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.210,27 0,39%
Çeyrek Altın 2.021,00 0,00%
Bitcoin 528366 -2.40923%
Ethereum 33617 -2.47022%
Yarım Altın 4.042,00 0,00%
Tam Altın 8.031,56 1,46%
CHP TOKAT MİLLETVEKİLİ KADİM DURMAZ TOKAT’IN DEPREM RİSKİNİ TBMM GÜNDEMİNNE TAŞIDI

CHP TOKAT MİLLETVEKİLİ KADİM DURMAZ TOKAT’IN DEPREM RİSKİNİ TBMM GÜNDEMİNNE TAŞIDI

ABONE OL
14 Mart 2023, 14:36:40

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz deprem kuşağında bulunan ve daha önce büyük depremler yaşayan Tokat ilinin depremselliğinin araştırılması, diri fay hatlarının tespiti, yapı stokunun denetlenmesi ve olası bir depreme karşı gerekli önlemlerin alınması amacıyla Anayasanın 98, TBMM İçtüzüğü ’nün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılması açılmasını istedi.

Deprem değil denetimsizlik öldürür!  

Araştırma önergesine ek olarak alınan önlemlere dair soruları kapsayan bir soru önergesini de ilgili bakanlıklara sunan Durmaz, “kentimizdeki deprem riskine dair bilgilendirmelerin etkin yapılması, halkın bilinçlendirilmesi, yapı stokunun etkin denetimi gerekmektedir. Unutmayalım ki deprem değil, alınmayan önlemler, denetlenmeyen yapılar öldürür. Doğru bir şehir planlaması, bilinçli bir toplum, rant anlayışından uzak yapılaşma ile depremlerden korunmak mümkün!” dedi.

STK’lar ve İlgili uzmanlarla ortak çalışma çok önemli!

Durmaz önergesinin devamında şu ifadelere yer verdi; “Doğal ve tarihsel yapısıyla gözbebeğimiz olan, bilhassa tarihin birçok döneminde depremlerden zarar görmüş Tokat gibi kentlerimizin, deprem zararlarından etkilenmesinin önlenmesi amacıyla, ilgili STK ve devlet kurumlarıyla ortak hareket ederek bir dizi çalışmanın acilen hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Tokat’ın deprem riskine karşı, yerel ve merkezi yönetimlerin deprem gerçeğine ne denli hazırlıklı olduklarının tespiti, diri fay hatlarının tespiti, Tokat’taki yapı stoku ve bunların depreme dayanıklılığının tespiti ve varsa alınması gereken önlemlerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu önlemleri alırken başta merkezi hükümet olmak üzere Tokat Valiliği ve Tokat Belediyelerine büyük sorumluluk düşmektedir. Bu çalışmalar yürütülürken ilgili STK ve devlet kuruluşlarının da sorumluluk alması beklenmektedir. Başta jeofizik, jeodezi, inşaat, mimarlık, şehir planlama alanlarındaki uzmanlardan da görüş alınması ve afet olasılıkları ışığında Deprem Master Planının hazırlanması kentimiz için hayati önem taşımaktadır.”

chp li durmaz genclerin cozulecek daha cok sorunu var 9964

Durmaz alınan önlemlere dair 11 soruluk soru önergesinde de şu sorulara yer verdi;

 1-           Tokat ili için hazırladığınız “Deprem Master Planı” bulunmakta mıdır?

2-            Olası bir depreme karşı alınan tedbirler nelerdir?

3-            Binalarda hızlı tarama sistemi uygulamayı planlıyor musunuz?

4-            Bölgede imar barışından yararlanan kaçak yapılar var mıdır? Varsa depreme dayanıklılık testi yapılmış mıdır?

5-            Bölgede kaç deprem toplanma alanı bulunmaktadır? Bu alanlar nerelerdir?

6-            Deprem konusunda halkı bilinçlendirme projesi bulunmakta mıdır?

7-            Fayların yerinin yerleşime uygunluk açısından hassas olarak uluslararası ölçütlere göre belirlenme çalışmaları yapılmış mıdır?

8-            Yapıların depreme uygunluğu denetlenmiş midir?

9-            Kaçak yapıların tespiti yapılarak gerekli önlemler alınmış mıdır?

10-         Son 10 yılda depreme dayanıksız olduğu için yıkılan veya güçlendirilen bina oldu mu?

11-         Eğitim kurumlarının(okullar) ve Sağlık Kurumlarının (hastaneler, sağlık ocakları) depreme dayanıklılığı konusunda ayrıca bir denetleme çalışması yapmayı düşünüyor musunuz?

tokat milletvekili kadim durmaz in 18 mart canakkale zaferi ve sehitleri anma gunu nun 107 yil donumu mesaji 54336

 

CHP TOKAT MİLLETVEKİLİ KADİM DURMAZ TOKAT’IN DEPREM RİSKİNİ TBMM GÜNDEMİNNE TAŞIDI yazısı ilk önce SafaTV – SRT üzerinde ortaya çıktı.

Son dakika tokat haberlerine göz atabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments